Home WiadomościZ kraju Harmęże: IX Spotkania Liderów MI

Harmęże: IX Spotkania Liderów MI

Redakcja

W dniach 25 – 27 października w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia odbyło się IX Spotkanie Liderów MI, zorganizowane przez Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.

Jesienne spotkanie zgromadziło wyjątkowo dużą grupę Rycerzy z Południa Polski. Przybyli przedstawiciele wspólnot z: Bielska Białej, Komorowic, Aleksandrowic, Osiedla Karpackiego, Woli, Wadowic, Ciścia, Oświęcimia, Strachociny, Opola, Radłowa, Suchej Beskidzkiej, Gilowic i Żywca. Szczególnie jednak cieszy udział liderów wspólnot franciszkańskich z: Krosna, Sanoka, Wrocławia, Legnicy, Dąbrowy Górniczej, Radomska i Harmęż.

Tegoroczne spotkanie przebiegło pod znakiem praxis. Organizatorzy próbowali dać odpowiedź na pytanie w jaki sposób, i w jakich obszarach powinni zaangażować się członkowie MI.

O. Tadeusz Kula OFMConv – prowincjalny asystent ds. ruchu Światło Życie, ukazał maksymilianowskie inspiracje ruchu oazowego ks. Franciszka Blachnickiego. Podczas swojego wstąpienia jako przykład konkretnego obszaru do zagospodarowania przez Rycerzy podał ideę Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

Irma Szott – prezes wspólnoty MI z Krosna przybliżyła zebranym ruch Rycerzy u Stóp Krzyża, zainicjowany w USA i z powodzeniem przeszczepiony na grunt polski. RNuSK może być propozycją dla zmagających się z samotnością i chorobami starszych członków MI, których nie brakuje w naszych wspólnotach.

o. Grzegorz Siwek OFMConv – duszpasterz akademicki pracujący z różnymi duszpasterstwami działającymi przy bazylice franciszkanów w Krakowie kontynuował rozważania na temat jak być liderem we wspólnocie chrześcijańskiej.

Ks. Jacek Pędziwiatr – asystent MI diecezji Bielsko Żywieckiej oraz dyrektor Radia Anioł Beskidów ukazał zgromadzonym postać Maryi – Matki Miłosierdzia jako wzór dla Rycerza Niepokalanej. Następnie poprzez prezentację multimedialną przedstawił duchowe rozumienie Ikony MB Nieustającej Pomocy.

Ostatnim gościem spotkania był dr inż. Antoni Zięba – publicysta, wydawca prasy katolickiej oraz Prezes Polskiego Stowarzyszenia Ruchów pro live. Znany z wystąpień w telewizji Trwam i radiu Maryja oraz z publikacji w Naszym Dzienniku, wskazał na obronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci, jako główny obszar w który powinni się zaangażować Rycerze Niepokalanej, naśladowcy św. Maksymiliana, który oddał swe życie w KL Auschwitz za ojca rodziny.

Oczywiście oprócz wykładów uczestnicy spotkania napełniali się łaską Pana podczas wspólnych eucharystii, adoracji oraz odmawiania różańca świętego. Był też czas na wspólną radość przy domowych wypiekach z różnych stron Polski. Zapraszamy ponownie za rok.

rn/red.

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda