Home WiadomościZ kraju Harmęże: Klisze pamięci

Harmęże: Klisze pamięci

Redakcja

28 maja 1941 r. św. Maksymilian Maria Kolbe został przewieziony z więzienia na Pawiaku do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Otrzymał numer obozowy 16 670. Niemal rok wcześniej, 14 czerwca 1940 r. po aresztowaniu w Krakowie, pierwszym transportem do KL Auschwitz przybył Marian Kołodziej i otrzymał numer obozowy 432.

Św. Maksymilian poniósł śmierć w obozie 14 sierpnia 1941 r. Marian Kołodziej doczekał końca wojny. Obaj spotkali się w obozie. Marian Kołodziej był również uczestnikiem obozowego apelu, w czasie którego św. Maksymilian Kolbe dobrowolnie przyjął śmierć w bunkrze głodowym za nieznanego sobie innego więźnia ‑ Franciszka Gajowniczka. Dziś pamięć o obu więźniach trwa w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia.

Wotum wdzięczności

Harmęże to niewielka miejscowość położona 3 km za obozem Birkenau. Podczas II wojny światowej był w tym miejscu podobóz pracy, gdzie pracowali i ginęli więźniowie. W 1989 r. do Harmęż przyjechali franciszkanie, aby wybudować klasztor upamiętniający męczeńską śmierć św. Maksymiliana Marii Kolbego. Tak powstało wotum wdzięczności za dar męczeńskiej śmierci świętego – Centrum św. Maksymiliana, którego misją stało się budowaniu pokoju, miłości i pojednania w duchu św. Franciszka z Asyżu i św. Maksymiliana Kolbe. Centrum jest także ośrodkiem apostolatu maryjnego oraz Ośrodkiem Rycerstwa Niepokalanej dla Polski Południowej.

Wspomnienia artysty

Marian Kołodziej po wojnie ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie i pracował jako scenograf w gdańskim Teatrze Wybrzeże. O przeżyciach obozowych mówił niewiele albo nawet wcale. W 1992 r. w wyniku udaru mózgu został częściowo sparaliżowany. Wówczas, po niemal 50 latach przerwał milczenie na temat przeszłości i stworzył cykl grafik „Klisze pamięci. Labirynty”, w których zawarł wspomnienia z czasów obozowych. Artysta przekazał obrazy do Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, gdzie w dolnej kondygnacji kościoła Matki Bożej Niepokalanej od stycznia 1998 r. znajduje się ich wystawa. Ojciec Maksymilian Maria Kolbe, obok autora, jest główną postacią wystawy. Ks. Prof. Józef Tischner, po obejrzeniu ekspozycji powiedział: Byłem parę razy w Oświęcimiu, chodziłem po Brzezince. Ale nigdy nie zobaczyłem tam tego, co zobaczyłem na tej wystawie. Moja reakcja jest taka: prawdziwy Oświęcim jest tutaj. […] Kolbe wnosi w ten świat jakieś światło. Ale gdybym miał powiedzieć, co to jest ateizm, to pokazałbym Oświęcim.

Marian Kołodziej zmarł 13 października 2009 r. w wieku 88 lat. Chciał, aby stworzona przez niego wystawa pozostała w Harmężach.

Budujemy salę konferencyjną

Ponieważ Centrum św. Maksymiliana położone jest niedaleko Muzeum KL Auschwitz-Birkenau, dlatego licznie odwiedzają je osoby, które wcześniej zwiedziły obóz. Osoby te zwiedzają także wystawę „Klisze pamięci. Labirynty” Mariana Kołodzieja, która ukazuje zmaganie człowieka ze śmiercią i heroiczną walkę o zachowanie ludzkiej godności w piekle obozowym. Tylko w 2018 r. wystawę odwiedziło 7600 osób, łącznie 360 grup z 30 krajów świata. Widzieli ją m.in. pielgrzymi z USA, Brazylii, Japonii, Izraela, Kanady, Boliwii, Kenii, Ugandy a nawet z Nowej Zelandii.

Mimo wielu starań, ciągle brakuje miejsca, które stałoby się przestrzenią spotkania dla tak licznie odwiedzających wystawę i Centrum. Stąd potrzeba budowy i wyposażenia sali konferencyjnej, która na miarę XXI w. stałaby się miejscem umożliwiającym zapoznanie się z bogatymi materiałami dotyczącymi samej wystawy, z życiem św. Maksymiliana Kolbe i martyrologią więźniów obozu KL Auschwitz-Birkenau, a nade wszystko przestrzenią budowania nadziei na braterskie współistnienie między ludźmi: państwami, narodami, religiami, regionami.

Kampania Klisze pamięci

Franciszkańska Fundacja Brat Słońce zainicjowała w październiku 2018 r. kampanię Klisze pamięci. Jej celem jest zebranie funduszy na wyposażenie sali konferencyjnej tak potrzebnej w Centrum św. Maksymiliana, a także upowszechnianie wiedzy o unikatowej wystawie Mariana Kołodzieja.

Budowa sali idzie do przodu: stoją już mury, położony został dach. Zakończenie prac w stanie deweloperskim planowane jest na lipiec 2019 r. Na koniec listopada 2019 r. zaplanowane jest udostępnienie wyposażonej już sali gościom. Aby było to możliwe, potrzebne jest wsparcie finansowe. Fundacja Brat Słońce i bracia franciszkanie – gospodarze Centrum św. Maksymiliana w Harmężach – bardzo proszą o wspieranie tego przedsięwzięcia.

Akcję można wesprzeć przekazując darowiznę na ten cel. W Krakowie można to uczynić odwiedzając Księgarnię Franciszkańską ul. Franciszkańskiej 4 i składając datek na ten cel.

1% podatku może wiele

Pomoc jest możliwa także poprzez przekazanie 1% podatku. Wystarczy w deklaracji podatkowej wpisać nr KRS 0000397954 i podać cel szczegółowy: Harmęże 7. 1% to niby niewiele, ale dla nas drogocenna jest każda złotówka przekazana na wyposażenie sali konferencyjnej w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Dlatego zapraszamy Was do wspierania tego dzieła.

Już teraz dziękujemy za każdy życzliwy gest dobrej woli, który pomoże nam uczynić Centrum św. Maksymiliana miejscem spotkań, zapoznawania się z historią oraz budowania przyszłości w atmosferze szacunku i pokoju.

Anna Dąbrowska, Fundacja Brat Słońce

Darowiznę na kampanię Klisze Pamięci można przekazać przelewem na konto:

BGŻ BNP PARIBAS: 10 1600 1013 1849 4935 4000 0007

Tytułem: Darowizna – Klisze Pamięci

lub płatnością elektroniczną poprzez stronę: https://bratslonce.pl/kliszepamieci-wesprzyj/

1% podatku można przekazać wpisując w deklaracji: KRS 0000397954,cel szczegółowy: Harmęże 7

Za: franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda