Home WiadomościZ kraju Harmęże: Powstanie sztuka dla dzieci o św. Maksymilianie

Harmęże: Powstanie sztuka dla dzieci o św. Maksymilianie

Redakcja

„Święty Maksymilian Kolbe jest przepiękną postacią, ale niezwykle trudną do odegrania na scenie teatralnej, szczególnie dla najmłodszych widzów.

Ale my lubimy stawiać sobie wysokie wymagania, dlatego decydujemy się na przybliżenie dzieciom postaci św. Maksymiliana” – powiedziała z radością Karolina, członek Teatru o-rety.

W sobotnie przedpołudnie 25 lutego 2017 r., do Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia przyjechali przedstawiciele Teatru o-rety, którzy podjęli się napisania scenariusza i odegrania sztuki teatralnej dla dzieci. Chcą oni przedstawić najmłodszym zwyczajne, a zarazem niezwyczajne życie młodego Rajmunda Kolbe ze Zduńskiej Woli, który jak każdy kiedyś był dzieckiem i stawał przed trudnymi wyborami.

Aktorzy na swoim koncie mają spore osiągnięcia – z roku na rok ich repertuar się powiększa. „Tym razem szukaliśmy pomysłów do napisania kolejnego spektaklu dla dzieci. No i jest! Święty Maksymilian!” – zaznacza Marek Stawarz twórca bajek dla dzieci.

„W naszych przedstawieniach staramy się udowadniać, że teatr objazdowy także może być sztuką i wartościową propozycją dla dzieci. Poprzez śmiech, emocje i różne zabiegi interaktywne staramy się wciągać małego widza w wir scenicznych wydarzeń, a poprzez zabawę przekazywać treści i zasady, którymi mały człowiek powinien kierować się w życiu. W tym duchu chcemy także stworzyć spektakl o św. Maksymilianie dla dzieci. Nie chcemy, aby była to kolejna biografia, ale spróbujemy tę postać na nowo odczytać i osadzić w naszych czasach” – dodaje Marek.

Teatr o-rety wywodzi się z krakowskiego środowiska artystyczno-kabaretowego. Wypracowali oni własny styl i metodę aktorską, częściowo zaczerpniętą z bogatego doświadczenia kabaretowego. Tematykę przedstawień opierają na rodzimych i zagranicznych mistrzach dziecięcej literatury oraz klasycznych tekstach, które adaptują do treści dopasowanych do wieku widza. Tworzą autorskie scenariusze, które w nowym świetle pokazują dawne, zapomniane opowieści.

Argument do napisania sztuki teatralnej o św. Maksymilianie dla dzieci jest szczególny, bowiem w roku 2017 mija 100 lat od założenia przez św. Maksymiliana Rycerstwa Niepokalanej – organizacji, która miała na celu kształtować pokolenie w duchu wartości i oddania Niepokalanej.

Prawdopodobnie będzie to pierwsza sztuka teatralna o św. Maksymilianie skierowana do dzieci. Dlatego ufamy, iż twórcom spektaklu o św. Kolbe uda się niejako przedłużyć działalność i misję Franciszkanina z Niepokalanowa, a dzięki przedstawieniu przyczynią się do wychowania młodego pokolenia w duchu wartości i oddania Maryi.

o. Arkadiusz Bąk OFMConv

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda