Home WiadomościZ kraju Harmęże: XIII Franciszkańskie Warsztaty Misjologiczne

Harmęże: XIII Franciszkańskie Warsztaty Misjologiczne

Redakcja

W dniach od 26-30 sierpnia 2013 w Harmężach koło Oświęcimia odbyły się kolejne, trzynaste już Franciszkańskie Warsztaty Misjologiczne. Celem tych spotkań jest przede wszystkim rozwijanie powołania misyjnego u braci kleryków oraz kontynuowanie formacji ciągłej sekretarzy misyjnych oraz misjonarzy.

Warsztaty zorganizowane zostały przez sekretarzy misyjnych dziecięciu prowincji franciszkańskich, dlatego też na spotkaniu można było zobaczyć habity franciszkańskiego różnego kroju i koloru. Głównym tematem spotkania był „Kościół w Ameryce Południowej. O jego historii i sytuacji aktualnej mówił misjolog o. dr Tomasz Szyszka SVD. W swoich wykładach werbista odnosił się także do wyświetlanych podczas spotkania filmów o tematyce misyjnej.

W warsztatach uczestniczyła również misjonarka Maria del Carmen z Argentyny. Opowiedziała ona o misjach we własnym kraju, który posiada bardzo wyraźny rys misyjny. O. Atanazy Polanko OFM przybliżył uczestnikom temat redukcji franciszkańskich w Ameryce Południowej. Podjęte zostało także zagadnienie różnych teologii wyzwolenia , które przedstawił i omówił o. Mariusz Uniżycki OFM.

Bardzo cenne dla słuchaczy były świadectwa misjonarzy. O swoich doświadczeniach opowiadali franciszkanie z Boliwii oraz z Republiki Środkowej Afryki.

Uczestnicy warsztatów mieli też okazję zobaczyć wystawę „Klisze Pamięci” – grafiki wykonane przez byłego więźnia Auschwitz. Zwiedzili również niemieckie obozy koncentracyjne Auschwitz i Birkenau, zatrzymując się dłużej w miejscach związanych z życiem św. Maksymiliana Marii Kolbego, męczennika obozu Auschwitz, misjonarza w Japonii w latach 1930-1936.

Podczas Franciszkańskich Warsztatów Misjologicznych nie zabrakło modlitwy w intencji misji i misjonarzy. Przeżywanie wspólnej liturgii Mszy Świętej oraz brewiarza stanowiły momenty, w których uczestnicy warsztatów szczególnie mogli polecać sprawy misji dobremu Bogu.

o.Zbigniek Świerczek / ak

Za: www.zakonfranciszkanow.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda