Home WiadomościZ kraju Harmęże: XVI Dni Kolbiańskie

Harmęże: XVI Dni Kolbiańskie

Redakcja

W 100-lecie powstania Rycerstwa Niepokalanej odbyły się w Harmężach, w Centrum św. Maksymiliana XVI Dni Kolbiańskie. Bogaty program spotkania oscylował wokół tematu: „Rycerstwo Niepokalanej. 100 lat historii, 100 lat misji”.

Jak co roku na Dni Kolbiańskie zjechało do Harmęż wielu Rycerzy z Polski i Czech oraz osoby niezrzeszone, którym jednak bliska jest postać i idea założyciela Rycerstwa Niepokalanej o. Maksymiliana Kolbego. W programie spotkania znalazł się czas na wspólną modlitwę i adorację, liturgię godzin, wykłady, świadectwa i indywidualne spotkania uczestników.

Pośród zaproszonych wykładowców znaleźli się: o. Paulin Sotowski OFMConv z WSD Łódź-Łagiewniki, wydaje się największy obecnie znawca duchowości św. Maksymiliana, który mówił o początkach MI; dr Dariusz Żuk Olszewski z Nitry, który przypomniał główne idee objawień Matki Bożej w Fatimie oraz fascynującą historię bp. Pawła Hnilicy SJ, który 25 marca 1984 r. na Placu Czerwonym zawierzył Rosję Niepokalanemu Sercu NMP; o. prof. dr hab. Zbigniew Suchecki OFMConv z Rzymu podjął niełatwy temat „Kościół a masoneria”, w którym próbował wyjaśnić, że choć nie można obwiniać wolnomularzy o całe zło tego świata, to jednak masoneria ciągle pozostaje organizacją nieprzychylną Kościołowi i niebezpieczną; o. prof. dr hab. Grzegorz Bartosik OFMConv ukazał wymiar misyjny działalności św. o. Maksymiliana w kontekście adhortacji papieża Franciszka Evangelii Gaudium.

Po całym dniu intensywnych wykładów uczestnicy mogli odetchnąć duchowo przy „Muzyce serca i rozumu” Janusza Kohuta i Józefa Brody twórców z Bielska-Białej.

Liturgii eucharystycznej poszczególnych dni przewodniczyli: o. Piotr Cuber OFMConv (gospodarz miejsca), o. Stanisław Piętka OFMConv (Prezes Narodowy Rycerstwa Niepokalanej), o. Robert Kiełtyka OFMConv (Sekretarz Krakowskiej Prowincji Franciszkanów).

Uczestnicy XVI Dni Kolbiańskich wyrażali zadowolenie z pobytu w Harmężach i zaczerpniętej wiedzy. Z kolei organizatorów: Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego i Franciszkanów z Harmęż cieszy duża frekwencja oraz liczna obecność wspólnot MI z prowincji krakowskiej.

o. dr Piotr Cuber OFMConv

Więcej (zdjęcia) na: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda