Home WiadomościZ kraju Harmęże: zakończenie peregrynacji obrazu Pani Jasnogórskiej w męskich zakonach

Harmęże: zakończenie peregrynacji obrazu Pani Jasnogórskiej w męskich zakonach

Redakcja

Modlitwą w klasztorze franciszkanów w Harmężach koło Oświęcimia zakończyło się 24 października nawiedzenie kopii obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w męskich zgromadzeniach zakonnych diecezji bielsko-żywieckiej.

Ikona maryjna została przekazana do klasztoru cystersów w Krakowie-Mogile, w archidiecezji krakowskiej.

Obraz Madonny przybył do franciszkańskiej parafii w Harmężach w niedzielne popołudnie. Kopie obrazu uroczyście przywitał proboszcz parafii o. Piotr Cuber OFMConv.

Po nabożeństwie różańcowym Eucharystię i homilię wygłosił miejscowy duszpasterz o. Hieronim Jopek, który zaznaczył, iż „Maryja swoim życiem ukazuje nam, jaki ma być Kościół. Kościół niesie w sobie tak jak Ona Boga-Człowieka”. Ona jest przedziwnie wrażliwa, czujna i uważna na wszystkie sprawy Boże – podkreślił kaznodzieja.

Wieczorem we franciszkańskim kościele parafianie uroczyście zaintonowali Apel Jasnogórski. Podobny scenariusz miały wszystkie spotkania w ramach wędrówki obrazu po wspólnotach zakonów męskich na Podbeskidziu.

Na zakończenie wędrówki ikony odczytano akt zawierzenia wszystkich zakonów w diecezji bielsko-żywieckiej Matce Bożej Królowej Polski. Peregrynacji kopii towarzyszyło przesłanie: „Przewodniczką ma nam być Maryja, Matka Pana”.

Od 26 września kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej odwiedziła około 28 domów zakonnych męskich zgromadzeń na terenie Podbeskidzia. Nawiedzenie ma być przypomnieniem duchowego przygotowania polskich zakonników do obchodów Millenium Chrztu Polski w 1966 r. i zarazem modlitwą w Roku obchodów 1050 rocznicy chrztu Polski.

Kopia obrazu została 3 marca 1963 r. przekazana zakonom męskim, po których peregrynowała do 1966 r. Była to jedna z form przygotowania się przez polskich zakonników do obchodów Millenium Chrztu Polski.

Obecne, drugie już nawiedzenie wizerunku Pani Jasnogórskiej, jest inicjatywą władz Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, Zostało zainicjowane 16 października 2013 r.

Źródło: KAI 

Za: www.zakony-zenskie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda