Home WiadomościZ kraju Hebdów: początek Kapituły Prowincjalnej Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów

Hebdów: początek Kapituły Prowincjalnej Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów

Redakcja
SPW dniach od 7 do 11 kwietnia br. w pijarskim domu zakonnym w Hebdowie trwać będą obrady Kapituły Prowincjalnej Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów. Weźmie w niej udział 34 zakonników z całej Prowincji, w tym także przedstawiciele pijarskich wspólnot na Białorusi, w Czechach i Austrii.

Obrady Kapituły rozpoczną się dniem skupienia, który poprowadzi Asystent Generalny, o. Mateusz Pindelski. W czasie skupienia również zaproszone osoby świeckie dadzą świadectwo tego, jak ich wiara formowała się i wzrastała w środowisku pijarskim.

Zgodnie z Pijarskimi Regułami Kapituła składa się z trzech części: oceny minionego czterolecia, wyboru nowych władz Prowincji oraz planowania najważniejszych zadań na przyszłość.

Obecna Kapituła będzie obradować pod hasłem „Uczniowie i świadkowie”. Nawiązuje ono do przeżywanego wraz z całym Kościołem Roku Życia Konsekrowanego oraz zakonnej i pijarskiej tożsamości: to Pan powołuje, czyni swymi uczniami i posyła, by dawać o Nim świadectwo – w przypadku pijarów zwłaszcza wobec dzieci i młodzieży, zgodnie z charyzmatem Zakonu i składanym przez nich czwartym ślubem szczególnej troski o wychowanie dzieci i młodzieży. Przedstawiciele laikatu pijarskiego pojawią się także w czasie obrad kapitulnych, kierując swe przesłanie do zgromadzonych zakonników oraz włączając się w prace komisji ds. świeckich. W bieżącym roku Zakon przeżywać będzie także Kapitułę Generalną, która odbędzie się w lipcu br. na Węgrzech.

Zakon Pijarów jest obecny w Polsce od 1642 r. Znany jest m.in. z prowadzonych szkół oraz innych dzieł o charakterze kulturalno-oświatowym m.in. z działalności Centrum Wiara i Kultura w Hebdowie czy dzieła Parafiady, wychowującej co roku tysiące młodych ludzi, bazując na greckiej triadzie: religia (świątynia), sport (stadion) i kultura (teatr).

nadesłał: J. Matras SP

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda