Home WiadomościZ kraju “Herosi zawierzenia”

“Herosi zawierzenia”

Redakcja

77 lat temu do KL Auschwitz został deportowany św. Maksymilian Maria Kolbe.

29 maja 2018 r. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu odbyła się Sesja kolbiańska. Poprzedziły ją o godz. 9.30 modlitwa i złożenie kwiatów pod Ścianą Straceń i w Celi Śmierci św. Maksymiliana w byłym niemieckim obozie Auschwitz.

Sesja zatytułowana „Herosi zawierzenia” była poświęcona św. Maksymilianowi i Czcigodnemu Słudze Bożemu Franciszkowi Blachnickiemu, czcicielowi i naśladowcy o. Kolbego.

Referaty wygłosili: ks. bp dr Adam Wodarczyk z Katowic oraz prof. dr hab. Wiesław Wójcik z Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie i Polskiej Akademii Nauk. Obecne były również trzy kobiety, które blisko współpracowały ze Sługą Bożym w Ruchu Światło-Życie: Dorota Seweryn, Regina Przyłucka i Stanisława Orzeł. Wszyscy oni zgodnie wykazywali, że ks. Franciszek Blachnicki był pod ogromnym wpływem duchowości o. Kolbego, i że męczennik inspirował go w wielu dziedzinach.

Przejawiało się to m.in. w miłości do Niepokalanej; w bezgranicznym oddaniu się Bogu przez Maryję; w uzgadnianiu swojej woli z wolą Bożą; w niezłomności w trudnościach; w trosce o człowieka, budując trzy Niepokalanowy: pierwszy w Katowicach – Krucjatę Wstrzemięźliwości, drugi – duszpasterski w Krościenku nad Dunajcem i trzeci – ośrodek pracy polonijnej w Carlsbergu w Niemczech; oraz w maksymaliźmie ewangelizacyjnym.

„Wspólnym mianownikiem obu postaci – bohaterów naszej sesji – było zawierzenie Bogu na wzór Maryi: całkowite, bezgraniczne, bez żadnego marginesu bezpieczeństwa. To jest odpowiedź na pytanie, dlaczego im dwóm udało się osiągnąć w duszpasterstwie i ewangelizacji tak wiele” – podsumował o. dr Piotr Cuber, moderator sympozjum.

„Prośmy tych świętych mężów Bożych, abyśmy także i my wyszli z tego spotkania wewnętrznie odmienieni” – spointował z kolei bp Wodarczyk podczas okolicznościowej homilii.

Związek Gmin Związanych z Życiem św. Maksymiliana Marii Kolbego (Zduńska Wola, Pabianice, Teresin, Oświęcim) przyznał nagrodę Centrum św. Maksymiliana w Harmężach za niestrudzone podtrzymywanie pamięci o ich Patronie, za godną podziwu aktywność i zaangażowanie w upowszechnianiu wiedzy o św. Maksymilianie, za opiekę nad unikatową wystawą „Klisze pamięci. Labirynty” Mariana Kołodzieja, za codzienną służbę na rzecz zachowania pamięci oraz budowania pokoju, miłości i pojednania pomiędzy różnymi narodami oraz religiami w duchu św. Franciszka z Asyżu i św. Maksymiliana Kolbego. Dyplom odebrał kustosz Centrum, franciszkanin o. Piotr Cuber.

Organizatorami 37. Sesji Kolbiańskiej byli: Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu, Urząd Miasta Oświęcim i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu.

Pierwsza sesja została organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana w 1982 roku, tuż po kanonizacji św. Maksymiliana.

„Pierwsze sesje były spotkaniami ze świadkami życia, działalności misyjnej, zakonnej i męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana. Gościliśmy wtedy jego współbraci z Niepokalanowa czy też byłych więźniów KL Auschwitz: Franciszka Gajowniczka, Michała Micherdzińskiego, Tadeusza Pietrzykowskiego, Jana Jakuba Szegidewicza, Alojzego Gołkę i wielu, wielu innych” – wspominała współorganizatorka Henryka Szupiluk.

„Od kilku lat natomiast chcemy wykazywać, że dziedzictwo i przesłanie życia św. Maksymiliana jest wciąż żywe i jest przykładem dla wielu współczesnych. Stąd przywoływanie w sesjach w latach poprzednich takich postaci jak Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński, błogosławieni ojcowie męczennicy: Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek, a w tym roku Czcigodny Sługa Boży Franciszek Blachnicki” – dodała.

jms

Więcej (zdjęcia) na: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda