Home Wiadomości Horyniec. Uroczystości odpustowe ku czci św. Antoniego

Horyniec. Uroczystości odpustowe ku czci św. Antoniego

Redakcja

10 czerwca 2017 r. Nowiny Horynieckie witały przepiękną pogodą licznie przybyłych wiernych z parafii i spoza niej. Wszyscy mieli okazję wypraszać potrzebne łaski za wstawiennictwem św. Antoniego z Padwy w czasie uroczystych Mszy Świętych sprawowanych o godz. 11:00 i 17:00 przy ołtarzu polowym, w miejscu, gdzie w XVII w. objawiła się Matka Boska. 

Mała, urocza dolinka uspokaja szemraniem strumyczków i zachęca do modlitwy w cieniu buków porastających malownicze pagórki. Mszom Świętym przewodniczył przybyły z Krakowa ekonom naszej prowincji, o. Bronisław Staworowski, który także wygłosił homilię. Nawiązał w niej do postaci św. Antoniego i poddał pod refleksję miejsce każdego z nas we wspólnocie wiernych. Mszę o godz. 17:00 upiększały śpiewem schole: Horynieckie Aniołki oraz Greccio, które wystąpiły również z koncertem przed rozpoczęciem odpustowej liturgii. Nie zabrakło pięknie zaśpiewanej Koronki do miłosierdzia Bożego. Na zakończenie uroczystości wierni mogli tradycyjnie zabrać do domu chlebek św. Antoniego. Chleb – symbol dobroci – w horynieckiej parafii z pewnością kojarzy się z ważną postacią, uczestnikiem odpustu przed ponad wiekiem – ze św. Bratem Albertem Chmielowskim. Obecnie w Kościele przeżywamy Rok św. Brata Alberta. Ten wielki, lecz skromny człowiek wzywał do tego, by być dobrym jak chleb, umieć dzielić się z tymi, którzy potrzebują pomocy.

W niedzielę uroczystości odpustowe odbywały się w kościele parafialnym w Horyńcu-Zdroju. Zarówno w świątyni, jak i na placu licznie zgromadzili się parafianie i goście. Uroczysta suma odpustowa pod przewodnictwem Ojca Prowincjała Mariana Gołąba rozpoczęła się o godzinie 12:00 wprowadzeniem do kościoła relikwii Błogosławionych Męczenników z Pariacoto: o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego. Tej podniosłej chwili towarzyszyła pieśń w wykonaniu Horynieckich Aniołków i scholi Greccio – Hymn Beatyfikacyjny, o jakże znamiennych słowach: ,,Oni tutaj są. Są nadziei promiennym znakiem, ich krew do nowego życia budzi nas…”. Relikwie przekazane zostały Ojcu Proboszczowi, Waldemarowi Czerwonce.

Mszę koncelebrowali także o. Bronisław Staworowski, o. Robert Kiełtyka – sekretarz prowincji i o. Waldemar Czerwonka – proboszcz horynieckiej parafii. Odpustowe kazanie wygłoszone przez o. Bronisława poruszało wiele wątków, począwszy od niezgłębionej tajemnicy Trójcy Przenajświętszej, poprzez postać św. Antoniego i nawiązanie do heroicznej postawy wierności Bogu, jaką wykazali się polscy misjonarze w Peru zamordowani przez członków organizacji ,,Świetlisty Szlak” w 1991 r.

Po uroczystym Te Deum nastąpiło błogosławieństwo, po którym wierni mogli ucałować relikwie Błogosławionych Męczenników. Rozdane zostały też okolicznościowe obrazki z modlitwą dziękczynną za dar ich męczeństwa.

Po Mszy Świętej Ojciec Prowincjał poświęcił nowe cele zakonne.

Nie każdego roku uroczystościom odpustowym towarzyszą tak niezwykłe wydarzenia, jak wprowadzenie relikwii, zatem odpust ku czci św. Antoniego z Padwy 2017 zapisze się jako szczególne wydarzenie w dziejach naszej parafii. Bogu dzięki, że dane nam było w nim uczestniczyć.

Agata Nesterak

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda