Home WiadomościZ kraju Hubert Czuma SJ honorowym obywatelem Lublina

Hubert Czuma SJ honorowym obywatelem Lublina

Redakcja

jezuici.plO. Hubert Czuma, duszpasterz studentów i młodzieży, duchowy opiekun „Solidarności”, został honorowym obywatelem Lublina.

W akcie nadania uchwały czytamy: „Przyznanie Ojcu Hubertowi Czumie Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin jest wyrazem uznania i wdzięczności za niezłomną postawę patriotyczną i ogromne zasługi dla naszego Miasta. […] Nie sposób przecenić Jego zasług w wychowywaniu kolejnych pokoleń Lublinian podczas pracy w Duszpasterstwie Młodzieży Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego”

– Bez działalności ojca Czumy nie powstałby fundament, na którym odrodziła się wolna Polska. Gdyby nie jego praca, kształtowanie postaw młodzieży, studentów, nie pojawiłaby się grupa przyszłych opozycjonistów i nie byłoby lipcowego zrywu w 1980 roku na Lubelszczyźnie – przekonuje Marian Król, przewodniczący zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ „Solidarność” i inicjator nadania tego tytułu.

Wśród grona dwunastu honorowych obywateli Lublina znaleźć można m.i.: Jana Pawła II, Ryszarda Kaczorowskiego czy Wandę Półtawską

Życiorys Ojca Huberta Czumy

Ojciec Hubert Czuma urodził się 2 listopada 1930 r. w Lublinie. Pochodzi z katolickiej rodziny. Jego ojciec, Ignacy Czuma był profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, współtwórcą polskiej konstytucji z 1935 r., zaś stryj, generał Walerian Czuma, organizatorem i dowódcą obrony Warszawy w 1939 r. Ojciec Hubert Czuma jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie (1948 r.). Podczas nauki w Liceum był również członkiem tajnej organizacji niepodległościowej. Po ukończeniu szkoły średniej wstąpił do zakonu jezuitów. Nowicjat odbył w Kaliszu.

Następnie w 1955 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Ukończył również Krakowski Wydział Filozoficzny TJ Ignatianum (1952 r.) i Wydział Teologiczny TJ Bobolanum w Warszawie (1957 r.).

W latach 1957-1961 był katechetą i duszpasterzem akademickim w parafii Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi. W 1961 r. był spowiednikiem w kościele jezuitów pw. Matki Bożej Łaskawej w Warszawie, a następnie katechetą i duszpasterzem akademickim w parafii Świętego Krzyża w Gdańsku (w latach 1961-1963).

W latach 1963-1971 był duszpasterzem akademickim Diecezji Lubelskiej, rektorem Kościoła Akademickiego KUL, jak również przełożonym wspólnoty jezuitów na KUL.

Swoim nauczaniem i niezłomną postawą wychował i ukształtował patriotycznie wiele pokoleń studentów. Jego wychowankowie zaangażowani są do dzisiaj w działalność publiczną.

W latach 1971-1972 swoją posługę sprawował w kościele oo. Jezuitów w Kaliszu, następnie w latach 1972-1973 był duszpasterzem akademickim w parafii św. Andrzeja Boboli w Szczecinie.

Od sierpnia 1979 r. Ojciec Hubert Czuma związany był z kościołem pw. Świętej Trójcy w Radomiu, jako duszpasterz młodzieży, kapelan więzienny oraz kapelan „Solidarności”. Przez wiele lat prowadził audycje dla młodzieży w diecezjalnym radiu Plus Radom.

W latach 1980-1989 współpracował z „Solidarnością”. W 1989 r. organizował Komitet Obywatelski Ziemi Radomskiej.

W 2003 r. został honorowym członkiem NSZZ „Solidarność”. Był również członkiem Rady Programowej „Tygodnika Solidarność”.

W 2008 r. Rada Miasta Szczecina nadała Ojcu Hubertowi Czumie tytuł Honorowego Obywatela.

31 sierpnia 2015 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Radomia.

Został również odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2006 r.) oraz medalem Pro Memoria (2007 r.).

Za: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda