Home WiadomościZ kraju II Forum prefektów studiów w Ołtarzewie

II Forum prefektów studiów w Ołtarzewie

Redakcja

II Forum Prefektów Studiów rozpoczęło się w seminaryjnej auli w Ołtarzewie, gdzie ks. Rektor Mirosław Mejzner i ks. Krzysztof Marcyński, prefekt studiów, powitali przybyłych gości, a wśród nich mówców w części dopołudniowej: s. Małgorzatę Chmielewską, p. prof. Monikę Przybysz, ks. Krzysztofa Pawlinę i o. Piotra Kropisza. Podkreślili też obecność licznych uczestników Forum z różnych seminariów duchownych w Polsce, m.in. WSD księży werbistów czy neokatechumenalnego Redemptoris Mater.

W debacie eksperci próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie, czy smartfon stanowi w seminarium błogosławieństwo czy przekleństwo. Centralnym punktem dnia była Eucharystia, której przewodniczył bp. Wojciech Osial, biskup pomocniczy diecezji łowickiej. W homilii stwierdził, iż w Ewangelii można dostrzec ważną dla komunikacji i rozwoju duchowego triadę: samotność, spotkanie i uwielbienie. Nazwał też ciszę pierwszym językiem Boga. W panelu poobiednim wysłuchaliśmy m.in. wykładów ks. Józefa Klocha i ks. Piotra Tomasika oraz pani Anny Miotk. Wieczorem na Scenie Ołtarzew wystąpił kabaret OTTO. W tym kulturalnym wydarzeniu uczestniczyli mieszkańcy i przyjaciele Gminy Ożarów Mazowiecki, z Panem Burmistrzem Pawłem Kanclerzem, których serdecznie przywitał ks. Rektor. Artyści wykonali m.in. połączone w jeden utwór słynne przeboje Zenona Martyniuka i Sławomira Zapały, i na potrzeby kabaretu nazwali wykonawcę Zenomirem.

Drugi dzień naszego spotkania rozpoczął się Eucharystią, której przewodniczył ks. prowincjał Adrian Galbas. W wygłoszonym słowie przypomniał on historię Zacheusza, który na pozór był bardzo szczęśliwy, miał bowiem pieniądze i władzę. To jednak tak naprawdę nie czyniło go w pełni zadowolonym. Sprawiło to dopiero spotkanie z Jezusem, który przyszedł do, dla i po Zacheusza. Życie ewangelicznego bohatera diametralnie się wówczas zmieniło. Zaczął w nim dominować, czyli panować Pan – Dominus. Tak samo nasze życie nie potrzebuje kliknięcia w smartfonie, a autentycznego spotkania z drugim człowiekiem. Kaznodzieja wezwał też, byśmy byli z młodzieżą i mieli życie podporządkowane Chrystusowi.

Mogliśmy też uczestniczyć w części warsztatowej i słuchać wypowiedzi ekspertów m.in. na temat budowania wizerunku klasztorów w mediach czy zastanawiać się, jak używać smartfona, by się nie uzależnić. Przywołali oni również wypowiedzi Magisterium Kościoła, m.in. papieża Franciszka i jego dwóch poprzedników- św. Jana Pawła II i Benedykta XVI o roli social mediów. W podsumowaniu, w które wprowadził ks. Krzysztof Marcyński, prelegenci i gospodarze syntetyzowali wnioski z naszego spotkania, i wyrażali nadzieję na organizację w 2020 roku trzeciego Forum Prefektów Studiów. 

Za: InfoSAC   

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda