II Regionalny Przegląd Pieśni Pasyjnej i Pokutnej – eliminacje

II REGIONALNY PRZEGLĄD PIEŚNI PASYJNEJ I POKUTNEJ - ELIMINACJEW najbliższą sobotę, 7 marca br., o godz. 10.00 w kaplicy relikwii Drzewa Krzyża Świętego w najstarszym polskim sanktuarium na Świętym Krzyżu, gdzie od 80. lat kustoszami są Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, rozpoczną się eliminacje II REGIONALNEGO PRZEGLĄDU PIEŚNI PASYJNEJ I POKUTNEJ.

Udział w przeglądzie zgłosiły 32. podmioty w czterech kategoriach: soliści, zespoły ludowe-śpiewacze, chóry dziecięco-młodzieżowe, chóry dorosłych. W sumie ponad 500. uczestników m.in. z Biłgoraja, Nowego Targu, Mirca, Bliżyna, Kunowa, Morawicy, Kielc, Masłowa, Zagnańska, Górna, Końskich, Bielin i Nowej Słupi. Porównując z ubiegłorocznym przeglądem w tym roku zgłosiło się o 13 podmiotów więcej.

Patronat honorowy nad tegoroczną edycją przeglądu objął JE. Ks. Biskup Krzysztof Nitkiewicz, Ordynariusz diecezji sandomierskiej oraz Bożentyna Pałka – Koruba, Wojewoda świętokrzyski, Adam Jarubas, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Michał Godowski, Starosta kielecki.  Natomiast patronat medialny sprawuje TVP Kielce oraz Echo Dnia i Radio Em.

Cele jakie stawiają organizatorzy Przeglądu to: popularyzacja pieśni pasyjnej i pokutnej, odkrywanie wartości chrześcijańskich przez śpiew pieśni wielkopostnych i pokutnych, odkrywanie tajemnicy wiary katolickiej – Męki Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego. Udział w przeglądzie to także okazja, aby poszczególni wykonawcy zaprezentowali swój dorobek artystyczny, a przy tym jest to zwieńczenie trudu i wielkiej pracy jakie wkładają na co dzień w rozwijanie swych talentów muzycznych.

Jury w składzie: dr Maria Zawartko, dr Katarzyna Kluczewska z Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego z Wrocławia oraz Arkadiusz Szostak z Wojewódzkiego Domu Kultury z Kielc oceniać będzie dobór repertuaru, poziom wykonawczy, interpretację pieśni, ogólny wyraz artystyczny.

Wyłonieni zwycięzcy w poszczególnych kategoriach, zaprezentują się podczas Koncertu Galowego, który odbędzie się w niedzielę 15 marca o godz. 13.00 na Świętym Krzyżu.

Przypomnijmy, że zwycięzcą ubiegłorocznej edycji i nagrodę Grand Prix I Regionalnego Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej został Zespół Śpiewaczy „Echo Łysicy” z Bielin, którego utwory wykonane podczas przeglądu znalazły się na płycie CD zatytułowanej „Akatyst do Krzyża Świętego”. Zespół nagrał także utwory wraz z Prawosławnym Chórem „Oktoich” z Wrocławia. Płyty są do nabycia na Świętym Krzyżu.

Organizatorem imprezy jest Wójt Gminy Nowa Słupia Andrzej Gąsior oraz Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej ze Świętego Krzyża przy współpracy Gminnego Domu Kultury w Nowej Słupi z siedzibą w Rudkach na czele z dyrektorem Piotrem Sepioło.

Za: www.swietykrzyz.pl.