Home WiadomościZ kraju Ikona Jasnogórska w klasztorach na Kaszubach

Ikona Jasnogórska w klasztorach na Kaszubach

Redakcja

We środę 5 lutego rozpoczęła się peregrynacja kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w domach zakonnych Diecezji Pelplińskiej. Ikona, ofiarowana polskim zakonnikom przez Prymasa Tysiąclecia Kard. Stefana Wyszyńskiego w 1963 roku, przybyła do pięknej neogotyckiej świątyni Zmartwychwstańców w Kościerzynie tuż przed godziną 15. Wcześniej pożegnali ją Salezjanie ze Słupska, którzy jako ostatnia wspólnota w Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej przez dwa dni cieszyli się obecnością Jasnogórskiej Pani.

Na Jej powitanie wyszli licznie zgromadzeni zakonnicy z terenu całej Diecezji pelplińskiej, a także wierni z Kościerzyny i okolic. Kościół zapełnił się śpiewem i modlitwą przy wprowadzaniu Obrazu do jego wnętrza. Następnie przełożony wspólnoty Zmartwychwstańców Ks. Ryszard Pacholec modlitewnie pozdrowił Maryję. Po rozpoczęciu Eucharystii, której przewodniczył O. Kazimierz Malinowski OFMConv, sekretarz generalny KWPZM, Ks. prałat Marian Szczepiński odpowiedzialny w Diecezji pelplińskiej za życie konsekrowane odczytał list ordynariusza Diecezji Bpa Ryszarda Kasyny, który nie mógł uczestniczyć w tym wydarzeniu, bo wraz z innymi biskupami polskimi przebywa w Rzymie z wizytą ad limina Apostolorum. Ks. Biskup życzył zakonnikom w liście aby peregrynacja była „dobrą okazją, aby zastanowić się nad swoim powołaniem, nad najważniejszym przykazaniem, przykazaniem miłości Boga i człowieka” W tym kontekście podkreślił znaczenie duchowości komunii, której wzrost powierza Kościół osobom konsekrowanym. Udzielił też zakonnikom swego błogosławieństwa na czas nawiedzenia kopii Ikony Jasnogórskiej.

W homilii o. Kazimierz Malinowski przypomniał historyczne motywy ofiarowania przez Prymasa Stefana Wyszyńskiego  kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w marcu 1963 roku. Mówił też o maryjnej drodze Kościoła w Polsce, którą zapoczątkował Kard. August Hlond, salezjanin, a przez ponad 30 lat okresu komunizmu kontynuował i rozwijał Kard. Wyszyński. Podkreślił rolę zakonników w maryjnym programie Prymasa Tysiąclecia, a nawiązując to aktualnie trwającej peregrynacji powiedział, iż ma ona duchowo przygotować zakonników do dawania skutecznego  świadectwa wiary w Jezusa Chrystusa w trudnym okresie negacji chrześcijańskiego systemu wartości i Bożej wizji natury ludzkiej. Zagrożenie ideologią gender jest bowiem nową formą tego samego zmagania się o zachowanie wiary narodu, którą przed półwiekiem prowadził Prymas Tysiąclecia wraz z całym Kościołem w  Polsce.

Po uroczystej Eucharystii, w której uczestniczyło ok. 50 zakonników z całej diecezji Obraz pozostał jeszcze przez jakiś  czas w kościele, aby wierni mogli się przy nim pomodlić, a potem został przeniesiony do klasztornej kaplicy, gdzie Zmartwychwstańcy z Kościerzyny przeżyli swój dzień skupienia. Gościnni gospodarze podjęli też wszystkich zakonnych gości uroczystą kolacją. Kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej będzie peregrynowała po domach zakonnych Diecezji Pelplińskiej do 24 lutego.

Red. 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda