Inauguracja Roku Życia Konsekrowanego w archidiecezji białostockiej

W Archikatedrze białostockiej odbyła się uroczysta inauguracja Roku Życia Konsekrowanego w archidiecezji. Mszy św. przewodniczył Abp Edward Ozorowski, Metropolita Białostocki. Przybyli na nią przedstawiciele męskich i żeńskich zgromadzeń zakonnych oraz instytutów życia konsekrowanego.

Eucharystię poprzedził dzień skupienia, podczas którego konferencję wygłosił ks. Adam Wtulich SDB, proboszcz parafii w Różanymstoku i ojciec duchowny sióstr zakonnych. Bezpośrednio przed Mszą św. reprezentanci zgromadzeń zakonnych uroczyście wnieśli relikwie błogosławionych i świętych założycieli, o których wstawiennictwo prosili na rozpoczęty Rok Życia Konsekrowanego.
W homilii ks. prał. Henryk Żukowski, wikariusz biskupi do spraw życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego  zwracał uwagę, że osoby konsekrowane, wybierając drogę służby Bogu i człowiekowi, idą wyjątkową, choć niezwykle trudną drogą, zwłaszcza w czasach tak bardzo nastawionych na konsumpcję, sukces i karierę. Wyjaśniał, że istota ślubów zakonnych polega na  „życiu w pełni radami ewangelicznymi, które są warunkiem do owocniejszego wypełnienia powołania człowieka”.

Kaznodzieja podkreślił, że fakt, iż papież Franciszek ogłosił w Kościele Rok Życia Konsekrowanego, każe patrzeć wszystkim wiernym z wdzięcznością na to, co w życie całego Kościoła i każdego człowieka wnosiły i wnoszą zgromadzenia zakonne. Przypomniał, że wszyscy doświadczamy daru ich modlitwy oraz owoców wielorakiej posługi, jaką pełnią w Kościele i społeczeństwie.

Mszę św. koncelebrował Abp Senior Stanisław Szymecki oraz księża salezjanie i werbiści, pracujący na terenie archidiecezji.
Przed końcowym błogosławieństwem osoby konsekrowane odmówiły Modlitwę na Rok Życia Konsekrowanego, zaś po Eucharystii spotkały się z Pasterzami Kościoła białostockiego na wspólnym dzieleniu się opłatkiem.

„Przychodzący Bóg zaprasza wszystkich do udziału w Jego miłości. Wy to zaproszenie przyjęliście, ale przekazujcie je dalej innym. Bądźcie misjonarzami i misjonarkami Bożej miłości” – życzył Abp Ozorowski wraz z pasterskim błogosławieństwem na podejmowane posługi wszystkim osobom konsekrowanym. Do życzeń dołączył się Arcybiskup Senior, dziękując konsekrowanym za ich „gotowość służby, na wzór Maryi”.

Na terenie Archidiecezji Białostockiej posługuje blisko 180 sióstr z 16 zgromadzeń zakonnych żeńskich, 21 kapłanów i 6 braci zakonnych z dwóch zgromadzeń męskich oraz wiele wspólnot i instytutów życia konsekrowanego. Osoby konsekrowane prowadzą domy pomocy społecznej, domy samotnej matki, domy dziecka, świetlice dla dzieci oraz przedszkola i szkoły. Pracują w szpitalach, hospicjach, jako katechetki, nauczycielki oraz wychowawczynie trudnej młodzieży. Podejmują różne formy posługi w parafiach jako zakrystianki, organistki, sekretarki. Pracują m.in. w seminarium duchownym, kancelariach parafialnych i kurii arcybiskupiej. Obejmują swoją służbą, pracą i modlitwą osoby potrzebujące różnych wyznań i narodowości.

Teresa Margańska

Za: www.archibial.pl