Home Rok Życia KonsekrowanegoRok Życia Konsekrowanego w Diecezjach Inauguracja Roku Życia Konsekrowanego w diecezji bielsko-żywieckiej

Inauguracja Roku Życia Konsekrowanego w diecezji bielsko-żywieckiej

Redakcja

Bp Roman Pindel zainaugurował 22 listopada Rok Życia Konsekrowanego w diecezji bielsko-żywieckiej. Z tej okazji ordynariusz odprawił Mszę św. w hałcnowskim sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej. Liturgię koncelebrowali z hierarchą liczni zakonnicy pracujący na Podbeskidziu oraz księża diecezjalni. W świątyni modliły się też przedstawicielki niemal wszystkich zgromadzeń i zakonów żeńskich z terenu diecezji.

A

Bp Pindel w homilii przybliżał kontekst słów wypowiedzianych przez Jezusa z Ewangelii św. Mateusza: „Wy jesteście solą dla ziemi”. Opisując realistyczne tło tej ewangelicznej wypowiedzi, duchowny zachęcał do zastanowienia się nad tym, co dziś oznacza obraz soli, która traci swój smak.

A

„Sól, która utraci swój smak, jest solą tylko z nazwy. Nie ma tej mocy nadawania smaku w środowisku, które jest niejakie, niezdecydowane, niejasne, wieloznaczne. Jeżeli nie ma smaku, to na nic się nie przyda ta sól. On nie przemieni tego środowiska, w którym jest. Takie jest ogromne oczekiwanie Kościoła – że osoby, które składają śluby zakonne, mają być takim punktem odniesienia, źródłem przemiany odnowy, nawrócenia, reformy, trwania w wierze” – powiedział duchowny.

a

Zwracając uwagę na wezwanie Jezusa –„Niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie”. (Mt 5, 13-16) – biskup przestrzegł, by uczeń idący za Mistrzem nie czynił dobrych uczynków po to, by być widocznym, dbając jedynie o dobry wizerunek. Zaznaczył, że życie według Ewangelii, naśladowanie Jezusa sprawia, że taka postawa staje się widoczna dla innych.

A

„Ewangelia jest inną zasadą życia niż ta, którą żyją patrzący 8-12 godzin w telewizor. Oni dostrzegą różnicę w człowieku, który żyje według Ewangelii. Tak jak człowiek, który jest w ciemnym pomieszczeniu, dostrzeże już małą zapałkę zapaloną” – dodał.

A

Hierarcha zachęcał, aby szczególnie w Roku Życia Konsekrowanego „dobijać się o łaskę potrzebną zgromadzeniom i zakonom”. „Żeby Słowo Ewangelii było coraz wyraziściej realizowane w waszym życiu. I to dotyczące bycia solą, i to dotyczące bycia światłem i świecenia przed ludźmi. Żeby wasze życie poświecone było na chwałę Boga, by ludzie, którzy będą was spotykać, wypowiadali, wykrzykiwali tę chwałę Boga” – powiedział biskup.

A

Przed liturgią konferencję wygłosił o. Aleksander Koza OP. Dominikanin z parafii w Korbielowie przypomniał, że dla osób konsekrowanych życie święte nie jest opcją, lecz przynaglającym wezwaniem. Nawiązując do Jana Pawła II z adhortacji apostolskiej „Vita consecrata”, wyjaśnił, że ma to być „kontynuacją szczególnej obecności zmartwychwstałego Pana”. „Chodzi o to, że to ma być tak, że jak ktoś mnie spotyka, to jakby spotykał Chrystusa” – wytłumaczył zakonnik.

A

Zauważył, że czasach, kiedy życie zakonne przeżywa kryzys, potrzebna jest odnowa, reforma i autentyczne nawrócenie. Odwołując się m.in. do słów ks. Franciszka Blachnickiego i kard, Josepha Ratzingera, podkreślił, że zbędne są w tym kontekście szczegółowe pytania o źródła kryzysu, zwłaszcza że, jak zauważył, znane są liczne trafne diagnozy, mówiące, że przyczyną tego kryzysu jest kryzys wiary w Jezusa Chrystusa – Pana i Zbawiciela.

a

„Uwierzyć to spotkać i przyjąć Jezusa Chrystusa jako żywą osobą, tu i teraz, który dzięki łasce wiary wchodzi w moje życie. Czy takie doświadczenie wiary jest dziś faktem na porządku dziennym dla każdego, który wiarę deklaruje, także pośród nas?” – pytał dominikanin i przestrzegł, by wiary nie redukować do doktryny i moralizowania, a głoszenia Słowa do indoktrynacji czy przekonywania.

A
„Czy Ewangelia jest dla nas jedynie literą czy mocą?” – kontynuował i przypomniał, że w ewangelizacji chodzi przed wszystkim o nawrócenie duchowe i mentalne, zwane „pierwszym nawróceniem” – będące odpowiedzią na fakt głoszenia wydarzenia, jakim jest śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. „Bycie religijnym nie oznacza bycia nawróconym. Habit nie czyni z człowieka mnicha” – dodał.

A

Adorację Najświętszego Sakramentu prowadził następnie salwatorianin z parafii w Bystrej ks. Jan Socha SDS.

A

Na terenie całej diecezji bielsko-żywieckiej w około 30 placówkach i domach zakonnych pracuje prawie 150 kapłanów i braci zakonnych. W ponad 60 placówkach i domach zakonnych żeńskich posługuje około pół tysiąca zakonnic.

A

Papież Franciszek ogłosił rok 2015 Rokiem Życia Konsekrowanego w związku z 50. rocznicą ogłoszenia dekretu Soboru Watykańskiego II „Perfecta caritatis” o przystosowanej do współczesności odnowie życia zakonnego (28 października 1965 r.).

A

Rok Życia Konsekrowanego ma swoje logo. Przedstawia ono gołębia utworzonego z napisanego w języku arabskim słowa „pokój”. Ma to oznaczać, że powołanie do życia konsekrowanego jest przykładem powszechnego pojednania w Chrystusie. Gołąb unosi się nad symbolizującą harmonię elementów ludzkich i ponadnaturalnych mozaiką w formie wody. Tuż obok umieszczono trzy gwiazdy jako odniesienie do miłości trynitarnej. Z kolei nad skrzydłami gołębia unosi się wielościenny symbol globu oddający często podkreślaną przez Papieża Franciszka mnogość kultur współczesnego świata. W logo umieszczono także dwa łacińskie napisy: „Życie konsekrowane w Kościele dzisiaj” (Vita consecrata in Ecclesia hodie) oraz „Ewangelia, Proroctwo, Nadzieja” (Evangelium, Prophetia, Spes).

Rok Życia Konsekrowanego będzie się odbywał w kontekście poważnego kryzysu, w jaki popadło życie konsekrowane w ostatnich dziesięcioleciach.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda