Home WiadomościZ kraju Inicjatywa KWPZM popularna wśród uchodźców

Inicjatywa KWPZM popularna wśród uchodźców

Redakcja

Coraz częściej goszczące uchodźców z Ukrainy domy zakonne korzystają ze wspólnej oferty Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich i Orange Polska SA.

Chodzi o darmowe startery Karty SIM rozdawane uchodźcom, o korzystnych dla nich usługach (m.in. 300 minut darmowych połączeń głosowych na Ukrainę, bezpłatne, nielimitowane połączenia do wszystkich sieci w Polsce, 90 GB na Internet), umożliwiających im kontakt z najbliższymi i znajomymi, którzy pozostali w kraju lub znaleźli się w Polsce.

– Moi goście, których przyjąłem do domu zakonnego, położonego u stóp Lubonia Wielkiego w Beskidzie Wyspowym są bardzo zadowoleni z tej oferty. Gdy otrzymałem za pośrednictwem naszej kurii zakonnej ofertę od razu zadzwoniłem do koordynatora projektu ze strony KWPZM księdza Piotra, który dosłownie w mig przesłał kilka pakietów i w rozmowie wytłumaczył zasady rejestracji – relacjonuje ks. Andrzej Sawulski, rektor rektoratu sercanów w Glisnem.

Dodaje on, że uchodźcy otrzymali objaśnienie oferty w języku ukraińskim i bez zastanowienia z niej skorzystali.

– Codziennie mogę rozmawiać ze swoim mężem, który został w Kijowie, gdzie trwa straszna wojna. Mogę go nawet zobaczyć, a on mnie i nasze czteromiesięczne dziecko. To bardzo wiele znaczy dla mnie, gdy jesteśmy tak daleko od siebie” – mówi Lilia.

Z kolei Lena, która uciekła z dwuletnim Danielem i swoją mamą zauważa, że dzięki karcie prepaid ma możliwość kontaktu nie tylko z bliskimi w swej ojczyźnie, ale także ze znajomymi, którzy są obecnie w innych miejscach w Polsce.

– To dobrze, że będzie można dłużej korzystać z karty i ją doładować, bowiem nie wiadomo, kiedy zakończy się wojna i wrócimy do Ukrainy – dodaje Svetlana.

Z informacji otrzymanych z sekretariatu KWPZM wynika, że do dnia 22 marca br. przekazano do placówek zakonnych męskich i żeńskich ok. 2 tysiące kart prepaid SIM. Z kolei do 160 domów zakonnych trafiły informacje o możliwości skorzystania z oferty.

KAS

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda