Home WiadomościZ kraju Instytut Palottiego: Sympozjum o nowej ewangelizacji

Instytut Palottiego: Sympozjum o nowej ewangelizacji

Redakcja

W dniach 26-27 października 2013 r. w Centrum Animacji Misyjnej w Konstancinie-Jeziornie odbyło się XII sympozjum Instytutu Pallottiego na temat nowej ewangelizacji. Tym razem uczestnicy sympozjum szukali odpowiedzi na pytania: Czym jest nowa ewangelizacja? Czy życie i apostolstwo św. Wincentego Pallottiego było zapowiedzią nowej ewangelizacji? W jaki sposób podejmować wyzwania nowej ewangelizacji w rzeczywistości pallotyńskiej?

Motywem przewodnim była surma, której Pallotti użył jako symbolu, opisując Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego. To sformułowanie jest powszechnie znane i używane w terminologii pallotyńskiej, natomiast chyba nigdy nie było dogłębnie analizowane. Ciekawe, że w pismach Założyciela sformułowanie „surma ewangeliczna” pojawia się tylko raz. „Zjednoczenie nazywa się [Zjednoczeniem] Apostolstwa Katolickiego, nie dlatego jakoby rościło sobie prawo do posiadania w sobie Apostolstwa Katolickiego, ale dlatego, że chce w Kościele Jezusa Chrystusa być nieustannie jakby surmą ewangeliczną, która wszystkich wzywa, która wszystkich zaprasza, która rozbudza gorliwość i miłość u wszystkich wiernych należących do każdego stanu, zawodu i stanowiska, aby wszyscy z pokorą i miłością oraz z religijnym szacunkiem i czcią odnosili się do Apostolstwa Katolickiego, które Jezus Chrystus ustanowił w swoim Kościele (por. św. Wincenty Pallotti, Wybór Pism I, 238).

Pierwszy referat pt. Apostolstwo a nowa ewangelizacja zaprezentował pan Michał Zborowski z Lublina. Pan Michał jest doktorantem na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz jednym z odpowiedzialnych w Pallotyńskiej Szkole Nowej Ewangelizacji i we wspólnocie Przyjaciele Oblubieńca. W sposób przejrzysty i syntetyczny przedstawił specyfikę terminów: apostolstwo i nowa ewangelizacja, a także zachodzące między nimi związki i różnice.

Ks. Czesław Parzyszek SAC zaprezentował temat Pallotti – zwiastun nowej ewangelizacji. Prelegent, bogato nawiązując się do pallotyńskiej literatury i dokumentów Kościoła, obronił tezę postawioną w temacie. Choć za czasów Pallottiego nie istniał termin „nowa ewangelizacja”, patrząc na dzieło jego życia, śmiało można powiedzieć, że był jej zwiastunem.

W niedzielne przedpołudnie wysłuchaliśmy referatu pt. Być apostołem według św. Wincentego Pallottiego, który zaprezentował pan Grzegorz Hura. Pan Grzegorz, dr n. med., specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, jest członkiem ZAK, należy również do Lokalnej Rady Koordynacyjnej ZAK w Bielsku-Białej oraz do Rady Programowej Instytutu Pallottiego w Polsce. Prelegent z wnikliwością, świeżością i pasją, w oparciu o doświadczenie własnego życia, przedstawił zaproponowany temat, co spotkało się z uznaniem słuchaczy. Fragmenty pism Pallottiego cytowane w referacie czytała pani Bogumiła Krakus.

Echo konferencji podsumowujące referaty, tym razem, miało charakter osobistych świadectw.

W związku z 10. rocznicą erygowania ZAK (przypadającą 28 października), w czasie sobotniej Eucharystii, członkowie ZAK odnowili Akt zaangażowania w apostolstwo, a po komunii wszyscy uczestnicy liturgii odmówili modlitwę dziękczynną za ZAK. Msza była sprawowana w intencji dziękczynnej za całe dzieło Pallottiego, za jego rozwój, uznanie przez Kościół oraz szczególnie za wszystkich członków Zjednoczenia w Polsce. Homilię wygłosił ks. Czesław Parzyszek SAC, który, 10 lat temu w czasie zatwierdzania Statutu Generalnego, był Przewodniczącym KRK ZAK w Polsce.

Niedzielnej Mszy świętej przewodniczył ks. Zenon Hanas SAC – wiceprowincjał Prowincji Chrystusa Króla SAC.

W sobotni wieczór uczestniczyliśmy w modlitwie dziękczynienia przed Najświętszym Sakramentem. Modlitwę animowała grupa Razem za Jezusemprzynależąca do PSNE w Lublinie. Po modlitwie wspólnotowej była możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu w ciszy oraz możliwość spowiedzi.

Podsumowanie zatytułowane „Surma ewangeliczna” tym razem miało charakter osobistej lektury tekstów związanych z nową ewangelizacją. Uczestnicy otrzymali kartki z przygotowanymi fragmentami (m.in. Wybór Pism św. Wincentego Pallottiego,Instrumentum laboris, wypowiedzi Benedykta XVI).

Podsumowanie rozpoczęliśmy i zakończyliśmy na dźwięk surmy. Był to czas na uważne czytanie, zaznaczenie wybranych fragmentów, modlitwę, a następnie dzielenie się z sąsiadem. Czas, by słuchać tekstu i człowieka, który jest obok.

Instytut Pallottiego

Materiały z sympozjum można odsłuchać na stronie Instytutu Pallottiego: www. pallotti.pl 

Za: www.pallotyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda