Home DokumentyStatystyki Instytuty świeckie – jak wyglądają statystyki

Instytuty świeckie – jak wyglądają statystyki

Redakcja

Na świecie jest obecnie 214 instytutów świeckich zatwierdzonych przez Stolicę Apostolską – poinformowano podczas odbywającego się w Asyżu IX Międzynarodowego Kongresu Instytutów Świeckich. Większość z nich to wspólnoty żeńskie, choć procentowo znacznie więcej powołań mają instytuty męskie. Łącznie na całym świecie jest ponad 32,3 tys. świeckich konsekrowanych.

Instytuty świeckie to jedna z najmłodszych zaaprobowanych przez Stolicę Apostolską form życia konsekrowanego. Ich członkowie składają śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, ale swoją konsekrację realizują w świecie. Swoje apostolstwo – jak to wyraża adhortacja o życiu konsekrowanym “Vita consecrata” – pełnią “w świecie i za pomocą środków tego świata”, czyli przez pracę zawodową i różne formy świeckiej działalności.

Choć świeccy konsekrowani obecni są na wszystkich kontynentach, to najwięcej, bo aż 74 instytuty świeckie powstały we Włoszech, 23 – w Hiszpanii, 22 – we Francji, 13 – w Niemczech. Również w Polsce powstało 13 instytutów świeckich. Pozostałe obecne w naszym kraju są pochodzenia zagranicznego.

Ogólna liczba świeckich konsekrowanych to 32 tys. 353 osoby, w tym 28 tys. 580 kobiet, 569 mężczyzn oraz 3 tys. 987 kapłanów, którzy składając śluby w instytucie kapłańskim nadal pozostają inkardynowani do diecezji, do której przynależą od święceń (w odróżnieniu od kapłanów zakonnych, którzy są inkardynowani do zakonu). Ponadto 1 tys. 216 osób należy do instytutów świeckich, które mają zarówno gałąź żeńską, jak i męską.

Spośród 214 instytutów, 210 z nich zatwierdziła Kongregacja Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego a 4 – Kongregacja ds. Kościołów Wschodnich. 73 uzyskały zatwierdzenie na prawie papieskim (czyli podlegają papieżowi) a 137 zostały zatwierdzone na prawie diecezjalnym (czyli podlegają biskupowi diecezjalnemu najczęściej macierzystej diecezji, gdzie instytut powstał).

W sumie 180 to instytuty żeńskie, 8 – męskich, 10 – kapłańskich oraz 8 posiadających różne gałęzie. Najwięcej młodych osób – w formacji oraz w trakcie ślubów czasowych – mają instytuty męskie – 20,87 proc. i kapłańskie – 18,75 proc., a w instytutach żeńskich – najmłodsze pokolenie stanowi 6,67 proc. ogólnej liczby członkiń.

Większość instytutów świeckich zrzesza od 20 do 200 osób, ale jest też 21 instytutów o liczbie członków od 200 do 500. Do najliczniejszych należą te instytuty, które mają powyżej 500 członków (6), oraz powyżej 1 tys. członków (4). Dwa najliczniejsze skupiają każdy ponad 2 tys. świeckich konsekrowanych.

KAI/drr

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda