Home WiadomościZ kraju ISKK apeluje o finansowe wsparcie publikacji na 50-lecie działalności

ISKK apeluje o finansowe wsparcie publikacji na 50-lecie działalności

Redakcja

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, znany z wielu raportów o religijności w Polsce, za dwa lata obchodzić będzie 50-lecie istnienia.

Ośrodek na portalu Zrzutka.pl apeluje o finansowe wsparcie w przygotowaniu rocznicowej publikacji na temat początków swojej działalności i dorobku naukowego jego założycieli.

W 2022 r. minie 50 lat od założenia ISKK. Z tej okazji ośrodek planuje upamiętnić swoich założycieli i współpracowników, w tym jego wieloletniego dyrektora ks. prof. Witolda Zdaniewicza SAC (1928-2017) oraz ks. Józefa Majkę (1918-1993), na którego myśl socjologiczną powoływał się w swojej pracy ks. Zdaniewicz.

“Wciąż większą część pracy wykonujemy jako wolontariusze. Dlatego, aby upamiętnić twórców ISKK, potrzebujemy Twojej pomocy. Pomóż upamiętnić twórców statystyki religijnej w Polsce, bez których nie mielibyśmy wiedzy o naszej religijności” – apeluje ISKK na stronie poświęconej informacji o organizowanej zrzutce pieniężnej.

Założyciele i pionierzy Instytutu, w tym ich wkład w rozwój socjologii religii w Polsce, zostaną upamiętnieni w formie publikacji – kolorowego obszernego albumu o historii powstania i działalności ISKK. Każdy darczyńca, który przekaże darowiznę w wysokości 50 zł lub więcej otrzyma ów album w prezencie.

Publikacja – wskazuje w rozmowie z KAI dyrektor ISKK ks. dr Wojciech Sadłoń – nie będzie kroniką wydarzeń i dat, ale próbą pokazania panoramy środowiska socjologów religii, którzy w sposób bezinteresowny przyczynili się do powstania Instytutu.

“Instytut jest swego rodzaju światowym fenomenem. Poza kilkoma ośrodkami, m.in w USA, nie ma swojego odpowiednika. Powstał dzięki oddolnej inicjatywie kilku zapaleńców, duchownych i świeckich. Robili to zupełnie bezinteresownie, działali jak wolontariusze, borykając się z wieloma problemami finansowymi, które istnieją do dziś. Chcemy te osoby upamiętnić” – powiedział KAI ks. dr Sadłoń.

Wsparcia finansowego może udzielić każdy. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej.

Można też udostępnić prośbę ISKK w mediach społecznościowych, w tym na Facebooku i Twitterze.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza jest najstarszym w Polsce, niezależnym ośrodkiem naukowym prowadzącym badania w zakresie religijności, katolicyzmu i jego społecznych kontekstów. Został założony w 1972 r. przez Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (Księża Pallotyni) jako Zakład Socjologii Religii.

Jego twórcą i pierwszym dyrektorem był ks. prof. Witold Zdaniewicz SAC. To w znacznej mierze dzięki jego pracy naukowej i systematycznemu zaangażowaniu ISKK mógł powstać i rozwijać się jako niezależna jednostka naukowo-badawcza. Od samego początku dzięki najnowocześniejszym narzędziom Instytut prowadził badania socjograficzne oraz współpracował z twórcami socjologii religii w Polsce, przede wszystkim ks. prof. Władysławem Piwowarskim i ks. prof. Januszem Mariańskim.

W 1976 r. Instytut zorganizował pierwszy w Polsce zjazd socjologów religii w Ołtarzewie pod Warszawą. Jednym z jego gości i prelegentów był prymas Polski kard. Stefan Wyszyński.

W 1988 ISKK przeprowadził pierwsze badanie młodzieży, ponawiane następnie w latach 1998, 2005 i 2017. Począwszy od 1991 Instytut prowadzi ogólnopolskie badania religijności, powtarzane co kilka lat.

W 1993 r. Zakład Socjologii Religii został przekształcony w Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC.

ISKK współpracuje z Konferencją Episkopatu Polski oraz Głównym Urzędem Statystycznym. Efektem jego prac jest wiele badań nad religijnością wśród Polaków w kraju i zagranicą. Dotyczą one m.in. statystyk dominicantes i comunicantes (udziału w niedzielnej mszy św. i przystępowaniu do komunii), działalności świeckich w parafii, kultu maryjnego, duszpasterstwa rodzin i wielu innych. Zebrane dane są co roku ujmowane w roczniku statystycznym.

ISKK i GUS współpracowały m.in. przy stworzeniu raportu z polskiej religijności z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski i przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie (2016). Ponadto ISKK pracuje nad badaniami dotyczącymi religijności polskich imigrantów w niektórych krajach europejskich, np. w Irlandii.

ISKK zdecydował także o powołaniu w tym roku we współpracy z Fundacją Obserwatorium Społeczne Ośrodka Zaawansowanych Badań Społecznych. Jego celem ma być podejmowanie zaawansowanych badań społecznych nad kluczowymi zjawiskami życia społecznego w Polsce. Ośrodek będzie opracowywał raporty, ekspertyzy oraz inne publikacje na temat zjawisk, procesów i wydarzeń zachodzących w polskim społeczeństwie.

Za: www.ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda