Home WiadomościZ kraju IV niedziela sierpnia u Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach

IV niedziela sierpnia u Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach

Redakcja

FOT. Anna DziemskaW niedzielę , 23 sierpnia na warszawskich Siekierkach odbyło się kolejne spotkanie z p. Władysławą Papis.

Z uwagi na zapowiadaną większą ilość pielgrzymów , tym razem spotkanie odbyło się nie w Kaplicy Objawień, ale w sali teatralnej.

Na spotkanie przybyła autokarem kilkudziesięcioosobowa grupa pielgrzymów z parafii ojców jezuitów p.w. Matki Boskiej Kochawińskiej z Gliwic.

Pani Władysława opisywała niektóre objawienia Matki Bożej i Pana Jezusa, zwracając uwagę, że w podyktowanej przez Maryję litanii, niektóre wezwania wyprzedziły postanowienia Soboru Watykańskiego II, np. wezwania : „ Królowo Kościoła Katolickiego ”, i ” Królowo i Matko wszystkich Narodów”. Przypomniała orędzie Pana Jezusa z dn . 18 sierpnia 1943: „ Oto Serce Moje, które tak bardzo umiłowało serca wasze. Miłujcie i wy Serce Moje”.
Wizjonerka przypomniała też wydarzenia z okresu objawień: działania Niemców na Siekierkach i w Warszawie , pisanie dzienniczka, badania psychiatryczne jakim była poddana przez komisję lekarską oraz wyjazd w pielgrzymce do Częstochowy z mamą i kilkuosobową grupą mieszkanek Siekierek.

W związku ze zbliżającym się początkiem roku szkolnego pani Władysława podkreśliła znaczenie orędzia Maryi z 2 września 1943 r. Wtedy Matka Najświętsza powiedziała, że obiera sobie ten dzień za Święto Matki Boskiej Młodzieży.

Pani Władysława podkreśliła rolę pijarów dla powstania i rozwoju sanktuarium, przypominając , że pijarzy, oprócz 3 zobowiązań zakonnych do przestrzegania rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, składają 4. ślub szczególnej troski w wychowywaniu dzieci i młodzieży.

Wizjonerka przybliżyła historię polskich pijarów , opiekunów Sanktuarium i koleje losu, jakie pijarzy musieli przejść, wypędzeni z Warszawy przez zaborców.

Chociaż ich kościołem była obecna Katedra Polowa Wojska Polskiego w Warszawie na ul. Długiej, do Warszawy pijarzy powrócili dopiero w 1979 r. właśnie na Siekierki .
O. Edwarda Szajora SchP , ubiegającego się w 1979 r. w Kurii Warszawskiej o założenie ośrodka duszpasterskiego w Warszawie, ówczesny Metropolita Warszawski, ks. kard. Stefan Wyszyński, skierował do opieki nad mieszkańcami Siekierek i tworzenia tam parafii . Staraniem i pod kierunkiem o. Edwarda Szajora, pierwszego proboszcza, na Siekierkach powstał dom zakonno parafialny, została rozbudowana kaplica, powstała szkoła, wybudowano kościół.

Po zakończeniu świadectwa p. Władysławy i modlitwie ks. proboszcz Tadeusz Suślik SchP poinformował zebranych, że komisja kościelna zakończyła badania opisu objawień na Siekierkach i wydała już opinię.

Komisja stwierdziła mianowicie, że opis objawień jest zgodny z nauczaniem katolickim. Obecnie oczekuje się na decyzję zatwierdzenia prawdziwości objawień przez Metropolitę Warszawskiego ks. kard. Kazimierza Nycza.

W Sanktuarium w niedzielę , 6 września odbędzie się uroczysta Inauguracja Roku Szkolnego i święto Parafii, na które składać się będą następujące wydarzenia:
– o godz. 11.30 – XII Forum Edukacyjne,
– o godz. 13.00 – Msza św. pod przewodnictwem Ks. Bp. Michała Janochy połączona z obrzędem poświęcenia odnowionej Kaplicy Obrazu Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży.
– o godz. 14.00 – przy kościele Festyn – Pożegnanie wakacji.

Anna Dziemska

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda