IX dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego

Ostatni dzień Wielkiego Odpustu przeżywany był pod hasłem: „A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”. Rozpoczął się on o godzinie 6:00 od odsłonięcia Cudownego Obrazu i Mszy Świętej, której przewodniczył o. Antoni Onak z Zamościa.

Liturgię o godzinie 7:00 celebrował redemptorysta, o. Ryszard Bożek, przełożony Domu Zakonnego w Tuchowie. Kaznodzieja mówił o potrzebie szacunku względem siebie nawzajem w naszych rodzinach. Zachęcał do tego, abyśmy umieli dawać świadectwo

w swoim życiu o Jezusie Chrystusie. Podkreślał także, jak ważna jest obrona każdego życia, które jest darem Bożym. Chrystus kocha nas i zaprasza do kroczenia Jego drogami – dodał redemptorysta.

Eucharystii o godzinie 9:00 przewodniczył ks. kanonik Jan Kukowski, dziekan dekanatu chęcińskiego. W homilii mówił o wielkiej potrzebie zaufania Panu Bogu i jego przykazaniom. Maryja jest dla nas przykładem zawierzenia Bogu we wszystkim. To ona odważnie mówiła Bogu „TAK” każdego dnia. Matka Boża żyła w nastawieniu na sprawy Boże. W naszym życiu musimy dostroić siebie do Bożej fali miłości. Zaznaczył też, że trzeba być zawsze przygotowanym na przyjście Pana, który przychodzi przez napotkanych ludzi.

Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył ks. bp Stanisław Salaterski, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej. Kaznodzieja mówił, że Maryja jest dla nas pomocą w kroczeniu drogami wiary. To ona daje nam siłę w przemianie naszego życia. Powinniśmy dążyć do wypełniania powierzonego nam powołania na chwałę Bożą. Ci którzy przekazują Dobrą Nowinę drugiemu człowiekowi, ratują życie. Naszym zadaniem bycia świadkiem Jezusa jest bronienie jednoznaczności naszej wiary. Módlmy się o odwagę w byciu uczniem Jezusa Chrystusa – apelował.

Popołudniową Mszę Świętą z udziałem uczestników Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej sprawował ks. Piotr Adamczyk, rekolekcjonista Domu Pielgrzyma OPOKA w Starym Sączu.

W słowie mówił on o potrzebie zaufania Jezusowi, który nas uświęca. Jak zachować swoją wiarę we współczesnym świecie? – pytał. Na koniec zaznaczył, że Maryja jest naszą najlepszą opiekunką w naszym codziennym pielgrzymowaniu.

Wielki Odpust Tuchowski zakończył się uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem

ks. Franciszka Kuczka, dziekana dekanatu tuchowskiego i proboszcza parafii p.w. św. Katarzyny w Ryglicach. Homilię wygłosił natomiast redemptorysta, o. Ryszard Bożek, przełożony Domu Zakonnego w Tuchowie.

br. Jerzy Krywult CSsR