Home WiadomościZ kraju IX Pielgrzymka Ogólnopolska czcicieli św. Michała Archanioła

IX Pielgrzymka Ogólnopolska czcicieli św. Michała Archanioła

Redakcja

Na Jasnej Górze trwa IX Pielgrzymka Ogólnopolska rycerzy, czcicieli i członków Bractwa Szkaplerznego św. Michała Archanioła. Tradycyjnie razem z uczestnikami do Sanktuarium dociera także wierna kopia figury św. Michała Archanioła z Cudownej Groty Objawień na Gargano we Włoszech, która już od ponad dekady peregrynuje po Polsce.

– Św. Michał przywraca Bogu należyte miejsce – powiedział ks. Dariusz Wilk, przełożony generalny Zgromadzenia św. Michała Archanioła. – Musimy sobie zadać pytanie kto pierwszy wyruszył w drogę; czy ludzie zaczęli szukać św. Michała, czy św. Michał do nich przybył – powiedział. Podkreślił, że dzisiaj człowiek jest spragniony pokoju serca i sumienia, a św. Michał Archanioł staje przed nami jako ten, który opowiedział się po stronie Boga mówiąc: „Któż jak Bóg”. Mówiąc to rozpoczął drogę walki o dobre imię Boga, o przywracanie Bogu właściwego miejsca w świecie i we wszechświecie.

Imię Archanioła oznacza „Któż jak Bóg”. Są to słowa, które jako pierwszy wykrzyknął występując przeciwko Szatanowi, gdy ten nakłonił do buntu trzecią część aniołów.

Ks. Mateusz Szerszeń, michalita, przypomniał, że najstarsza pieśń o św. Michale Archaniele z góry Gargano brzmi: „Jesteśmy pielgrzymami, jesteśmy Twoimi synami”. Zauważył, że pielgrzymka wpisana jest zarówno w kult Matki Bożej, jak i Michała Archanioła. – Wydaje się, że te dwie drogi, do Matki Bożej i do Michała Archanioła, przecinają się dzisiaj, kiedy czciciele Księcia Aniołów przyjeżdżają tu i klęczą przed Cudownym Obrazem – powiedział.

Dla uczestników pielgrzymki św. Michał Archanioł to prawdziwy przyjaciel.

Monika Kramer jako dziecko wpatrywała się w obraz św. Michała, który jest patronem jej parafii, ale jak przyznaje, dopiero po latach zrozumiała kim tak naprawdę on jest. – To książę wojsk niebieskich, on walczy ze złem, broni nas i chroni – podkreślała z zapałem kobieta.

Halinie Ziętarskiej, Michał Archanioł towarzyszy w codzienności. Kobieta przyznała, że ma nałożony szkaplerz i modli się do tego wielkiego patrona każdego dnia. W najbardziej wywyższonym z aniołów ma swojego orędownika, który uprasza łaski dla niej i dla jej bliskich. Kiedy jej zięć uległ wypadkowi i był w tragicznym stanie, modliła się za niego. Mężczyzna dzisiaj żyje i samodzielnie funkcjonuje.

Jolanta Pietrzak każdy dzień rozpoczyna modlitwą do św. Michała zapraszając go do zwykłych czynności. – On jest bardzo szybkim „przekaźnikiem” między mną, a Matką Bożą i Panem Bogiem – powiedziała z uśmiechem. Przyznała, że wielokrotnie doświadczyła tego, że archanioł potrafi bardzo szybko zanieść ludzkie prośby do Pana.

Najbardziej znanym sposobem uciekania się o pomoc do św. Michała jest modlitwa, ułożona w 1886 r. przez papieża Leona XIII. Również na Jasnej Górze odmawiana jest codziennie: „Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen”

W Polsce kult Bożych Posłańców rozpowszechniony został przez zakon paulinów. Stanowi on jeden z ważnych elementów duchowości paulińskiej. W ten sposób zakonnicy wyrażają swoją wdzięczność za opiekę nad św. Pawłem I Pustelnikiem – Patriarchą Zakonu Paulinów na pustyni. Pierwsze Bractwo Aniołów Stróżów powstało w 1625 r. właśnie tu, na Jasnej Górze.

Maria Kopacka-Fornal

Za: www.news.jasnagora.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda