Home WiadomościZ kraju ”Ja jestem Józef, brat wasz”

”Ja jestem Józef, brat wasz”

Redakcja

„Ja jestem Józef, brat wasz. 32 lata pracy misyjnej w Brazylii” – to nowa książka polskiego redemptorysty, misjonarza z Brazylii, o. Józefa Grzywacza.

Opowiada o jego doświadczeniach pracy misyjnej i jest świadectwem życia oddanego ewangelicznej pracy dla ubogich i opuszczonych. Zapraszamy do lektury!

Kontakt i możliwość nabycia książki: [email protected]; cena 25 zł

WIĘCEJ: strona internetowa o. Józefa Grzywacza (w językach portugalskim i polskim)

* * *

Ze słowa wstępnego Ojca Prowincjała Janusza Soka CSsR:

(…) Wielu redemptorystów zostało posłanych do pracy misyjnej poza Ojczyzną, nieraz w odległych miejscach świata. Czy ich życie stało się przez to historią pełną turystycznych przygód? Czy taki styl realizowania powołania jest szczególnie obarczony trudami, wymaga heroizmu i zdolności do nadludzkich poświęceń? Opuszczając Ojczyznę, podejmując pracę w innym języku, kulturze trzeba się wpierw wiele nauczyć od ludzi, pośród których przychodzi nam żyć. (…)

Dla tych, którzy opuścili Ojczyznę dla Ewangelii, praca na misjach to nieustanne poczucie zaszczytu, że Bóg im zaufał. To radość spotkań z ludźmi, którzy nie mają szans przez miesiące i lata usłyszeć słowa pociechy w spowiedzi. To towarzyszenie przy najważniejszych wydarzeniach w życiu ludzi, których spotykają czasem tylko raz – na chrzcie dziecka, ślubie, pogrzebie kogoś bliskiego. To pasja docierania do ludzi, którzy od nich usłyszą o Jezusie po raz pierwszy. Nie sposób wycenić znaczenia takich zdarzeń.

Książka „Ja jestem Józef, brat wasz. 32 lata pracy misyjnej w Brazylii”, którą trzymasz w rękach, drogi Czytelniku, to świadectwo misjonarza o swoim posługiwaniu w Ameryce Południowej, w Brazylii. Chociaż znajdziesz tu wiele ciekawych historii, Autor, o. Józef Grzywacz CSsR, nie ma zamiaru wzbudzenia taniego zainteresowania czy podziwu, ale nie chce też stwarzać obrazu sielanki.

Książka zawiera świadectwa ludzi, którzy najczęściej mówią o wdzięczności. To chyba najlepsza odpłata dla misjonarza. A świadomość, że Bóg go na tych drogach stawia, że On sam już przeszedł te szlaki wcześniej, że towarzyszy, jest wystarczającą motywacją by każdy dzień przeżywać z przekonaniem o sensownym, pięknym i spełnionym misjonarskim życiu.

* * *

Nota o autorze

O. Józef Grzywacz CSsR, urodził się 14 marca 1963 r.  w wielodzietnej katolickiej rodzinie w Desznicy na Podkarpaciu. Wstąpił do Zgromadzenia Redemptorystów, studiował w WSD Redemptorystów w Tuchowie. Od 32 lat pracuje w Brazylii. Studia teologiczne ukończył w 1991 roku w mieście Salvador, w Brazylii, na UCSal – Katolickim Uniwersytecie, broniąc pracę zatytułowaną „Matka Boża Nieustającej Pomocy. Historia, interpretacja, teologia”. W 2010 r. otrzymał tytuł magistra teologii na PAT (Papieska Akademia Teologiczna) w Krakowie.

Jako misjonarz pracował w  Wiceprowincji Redemptorystów w brazylijskim stanie Bahia, pełniąc funkcję duszpasterza powołaniowego, misjonarza ludowego, proboszcza i rektora sanktuarium w Arraial da Ajuda i w Itabuna. W Centrum Formacji Misyjnej w Salwadorze był odpowiedzialny za formację Świeckich Misjonarzy Najświętszego Odkupiciela. Obecnie jest odpowiedzialny za misje ludowe, kursy, rekolekcje o tematyce maryjnej, ze szczególnym akcentem na ikonę Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jest członkiem Akademii Maryjnej z Aparecida (AMA) i Polskiego Towarzystwa Mariologicznego (PTM).

* * *

Czy rzeczywiście jestem uczniem, apostołem (misjonarzem) Jezusa Chrystusa?

Jestem ochrzczony i mam pełnić funkcję kapłana, proroka i pasterza. Podczas chrztu zostałem namaszczony olejem krzyżma świętego, zostały nade mną wypowiedziane słowa: „On sam [Bóg] namaszcza ciebie krzyżmem zbawienia, abyś, włączony do ludu Bożego, wytrwał w jedności z Chrystusem Kapłanem, Prorokiem i Królem na życie wieczne”. Kapłanem, bo mam uświęcać moich najbliższych. Prorokiem, bo mam być świadkiem Boga. Królem, bo jestem dziedzicem życia wiecznego. Wszystko na wzór Chrystusa.

Wstąpiłem do Zgromadzenia Redemptorystów, zgromadzenia misyjnego, którego celem jest „iść za przykładem naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa w głoszeniu słowa Bożego ubogim, jak On sam o sobie powiedział: Posłał mnie głosić Ewangelię ubogim”.

Wyjechałem na misje zagraniczne, ponieważ wtedy była taka potrzeba i zaproszenie skierowane do studentów pierwszego roku teologii (1987). Tak pisałem w podaniu o wyjazd na misje do Brazylii: „Chcę pomagać przede wszystkim tym, którym Kościół nie zapewnił jeszcze wystarczających środków zbawienia”.

 1. Byłem w ekipie misyjnej w Wiceprowincji w Bahia, jeżdżąc na misje święte.Hasło „Zjednoczeni w Chrystusie” jest w centrum kerygmatu, który głosimy, docierając do wszystkich wspólnot w parafiach różnych stanów w Brazylii.
 2. Przez wiele lat pracowałem w Centrum Formacji Misyjnej w Salvadorze. Przeprowadziliśmy różne kursy, rekolekcje i inne szkolenia katechetów i przyszłych misjonarek i misjonarzy świeckich, aby jak najwięcej osób głosiło Ewangelię.
 3. Jako kleryk miałem praktyki duszpasterskie w dzielnicy nędzy „Malvinas”. Była to największa favela w Salvadorze. W parafii Arraial da Ajuda dbałem o słabsze i najbardziej potrzebujące wspólnoty. Mieszkałem na peryferiach miasta Itabuna, w dzielnicy Maria Pinheiro, miejscu o dużym zagrożeniu przemocą i przestępczością, z powodu walki o wpływy gangów narkotykowych. Czułem „zapach owiec”, prochu kul i opuszczenie ludzi przez wszystkie władze na tych peryferiach.

…ale czy naprawdę jestem uczniem, misjonarzem Chrystusa? …czy swoim życiem i słowem głoszę, pokazuję i niosę Ewangelię żywą dla potrzebujących? Jeżeli Bóg pozwoli, ciąg dalszy nastąpi…

O. Józef Grzywacz CSsR opublikował następujące książki:

 1. ”Cztery spojrzenia na ikonę Nieustającej Pomocy”, Salvador 2000;
 2. “Sanktuarium Maryjne w Arraial da Ajuda”, Bom Jesus da Lapa 2002;
 3. ”Sanktuarium Maryjne w Itabuna”, Itabuna 2010;
 4. „Matka Boża Nieustającej Pomocy: Matka Pięknej Miłości”; ”, São Paulo 2016
 5. ”Matka Boża Nieustającej Pomocy: Matka Czuła”; ”, São Paulo 2016
 6. ”Matka Boża Nieustającej Pomocy: Matka Przyjmująca”; ”, São Paulo 2016
 7. ”Matka Boża Nieustającej Pomocy: Matka Towarzyszka”, São Paulo 2016;
 8. ”Błogosławiona – studium popularne o Maryi, Matce Jezusa”, São Paulo 2018;
 9. ”Cztery spojrzenia na ikonę. Pomoce katechetyczne na Nieustanną Nowennę”, Homo Dei, Kraków 2019.
 10. ”Eu sou José, vosso irmão. 32 anos de evangelização na Bahia”. 2019 – po portugalsku
 11. „Ja jestem Józef, brat wasz: 32 lata pracy misyjnej w Brazylii”, 2019 – po polsku
 12. “Jesus e o sinal do Templo”
 13. “Chamados à comunhão para a missão: os redentoristas e os leigos”
 14. “Afonso de Ligório: o mestre da santidade”
 15. “Nossa Senhora do Perpétuo Socorro: história – Interpretação – Teologia”
 16. “Magnifcat. Hymn rewolucyjny Maryji”. (w przygotowaniu).

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda