Home WiadomościZ kraju Jasna Góra – 30. Pielgrzymka Parlamentarzystów

Jasna Góra – 30. Pielgrzymka Parlamentarzystów

Redakcja

30. Pielgrzymka Parlamentarzystów odbyła się na Jasnej Górze. Doroczna modlitwa, w tym roku jubileuszowa – 30-sta, tradycyjnie przypada w Święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej) 2 lutego. 

Do sanktuarium przybyło kilkudziesięciu posłów i senatorów RP z różnych klubów parlamentarnych. We wspólnej modlitwie uczestniczył ks. Piotr Burgoński, który od 4 lat pełni posługę krajowego duszpasterza parlamentarzystów. „Jasna Góra to jest miejsce, które od wieków jednoczyło Polaków, i to jest także miejsce, które jednoczy ponad podziałami partyjnymi. Szczególne miejsce, gdzie możemy wznosić się ponad te podziały – zauważa ks. Piotr Burgoński – Myślą przewodnią tegorocznej pielgrzymki jest pokora w życiu parlamentarzysty, pokora ludzi, którzy sprawują jakakolwiek władzę”. 

„Od 2005 roku z parlamentarzystami pielgrzymuje niemalże corocznie – mówi Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego – Kocham Jasną Górę i jestem blisko Jasnej Góry, a w tym dniu szczególnym, 2 lutego, to jest wymiar o wiele większy niż prywatny przecież, bo zawierzamy dzisiaj sprawy naszej Ojczyzny, sprawy Polski Matce Bożej. Prosimy o opiekę, bo ‘bez Boga, ani do proga’”. 

„Jestem posłem do Parlamentu Europejskiego i jestem przekonana, że Polska jest sercem Europy, i że to z Polski pójdzie taka iskra, która spowoduje, że Europa się odnowi, że Europa pozbiera się, ogarnie się. Europa została uformowana na chrześcijańskich korzeniach i trzeba o tym pamiętać, i powrót do tych chrześcijańskich korzeni może zapewnić nam, że Europa znów będzie się rozwijać” – dodaje Jadwiga Wiśniewska. 

„Ta pielgrzymka to jest czas na podziękowanie Matce Najświętszej i prośby o dalsze wsparcie, ale też szukanie celu i określanie tego celu, który powinien być celem wszystkich polskich parlamentarzystów. Prosimy też o opiekę nad Ojczyzną i na narodem Rzeczypospolitej” – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa (PiS). 

„Każdy z nas przede wszystkim przyjeżdża tu indywidualnie i ma intencje związane zarówno ze swoim życiem osobistym, jak i z życiem politycznym. Ale najważniejszą naszą intencją powinno być dobre uchwalania prawa, prawa takiego, które służy człowiekowi, służy mieszkańcom, i staranie się, aby to nasze uchwalanie, to nasze procedowanie, nasze posiedzenia odbywały się w sposób najspokojniejszy, w wzajemnym zrozumieniu, żebyśmy widzieli w każdym pośle, w koledze, koleżance też człowieka” – podkreśla Halina Rozpondek, poseł PO z Częstochowy. 

„Tutaj jesteśmy wszyscy do siebie przychylnie nastawieni. Nie zawsze tak jest, niestety, na sali sejmowej – stwierdza poseł Rozpondek – Ta wspólna modlitwa na pewno powoduje lepszą wzajemną relację. Jasna Góra to jest takie miejsce, najlepsze, które łączy, które przynajmniej na moment pozwala się odizolować od tych trudnych problemów, wzajemnie się cenić, respektować, wierzyć w siebie”. 

„Jest to czas wyciszenia się, szczególnie w dzisiejszych czasach jest on potrzebny, kiedy jest tyle niepokojów i różnic wyrażanych przez polityków, czasami przez obywateli naszej Ojczyzny, kiedy jest niepokój w rodzinach, bardzo wielkie różnice się zaznaczają, nawet wtedy, gdy obchodzimy święta – zauważa Ewa Szymańska, poseł PiS z Legnicy – Jest to czas, który chciałam dla siebie poświęcić, aby swoje emocje wyciszyć, a jednocześnie modlić się o to, żeby nasi rodacy również wyciszyli swoje emocje, tym bardziej, że w tym roku będą wybory do Europarlamentu i wyboru do Parlamentu Krajowego, i same wybory powodują, że ludzie wyrażają swoje opinie, i chciałbym, żeby rozmawiając, zachować spokój”. 

„Myślę, że politykom takie wyciszenie jest potrzebne, bo później to się przekłada na naszych rodaków, bo tak jak politycy się zachowują, tak później ich wyborcy przejmują ich postawy – dodaje poseł Szymańska – Oczywiście możemy się spierać, ale żeby był umiar, i żeby nie wyrażać swoich emocji w dyskusjach. Dzisiaj moją intencją jest prośba do Matki Bożej, żeby te wszystkie niedobre spory ucichły, chociaż dyskusje na temat naszej Ojczyzny powinny się toczyć, bo chyba wszystkim zależy na dobru naszej Ojczyzny i całego świata”. 

„Jan Paweł II w jednym ze swoich pięknych poematów ‘Myśląc Ojczyzna’ odwołał się do metafory serca i skarbu – przypomina Szymon Giżyński, poseł PiS z Częstochowy, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi – Serce, kiedy tu jesteśmy, otwiera się na innych, na Polaków, którym mamy służyć poprzez te dary, które tutaj przeżywamy. A przeżywamy nie tylko w głębi serca, bo drugą metaforą jest skarb, gdzie bardzo strzeżemy tego skarbu tutaj, pomnażamy go przez własne doświadczenie modlitwy, natchnień, na które tutaj po prostu czekamy, umocnienia w wierze, umocnienia w służbie, po to, by natychmiast to przekazać rodakom, spełniać ich oczekiwania, jakoś na swój sposób tutaj, w ziemskim porządku, ale w absolutnym zgodnym z porządkiem Bożym uszczęśliwiać. To jest możliwe tylko dzięki przeżywaniu tych tajemnic w sytuacjach wyjątkowych, a jedną z takich sytuacji jest pielgrzymka”. 

„Byłem prawie na każdej pielgrzymce – wyznaje Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (PiS) – To jest coś wyjątkowego i myślę, że dla nas, parlamentarzystów, jest taka potrzeba – z jednej strony podziękować Matce Najświętszej za ubiegły rok pracy parlamentarnej, ale też za życie własne i swojej rodziny, i na ten rok prosić o łaskę, o kwestie, które są związane z naszą Ojczyzną. Zawsze tu jadę z myślą o swojej rodzinie, o swoich wnukach, ofiaruje Msze św. za nich, bo to jest takie miejsce, gdzie tę duchowość człowiek powinien zabrać dla siebie, zabrać do swojej codziennej pracy w parlamencie, w ministerstwie, ale też w rodzinie”. 

Jasnogórskie spotkanie rozpoczęło się pod Epitafium Smoleńskim, gdzie politycy odmówili krótką modlitwę. Następnie odbyło się spotkanie w Kaplicy Różańcowej. Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. odprawiona o godz. 11.00 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej pod przewodnictwem abpa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. 

Wszystkich zebranych witał o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry: „Drodzy parlamentarzyści, zasiadając w ławach sejmowych, idąc do ludzi, przybywając na Jasną Górę zawsze musimy mieć przed oczyma te słowa: ‘jestem, pamiętam, czuwam’ – mówił o podprzeor nawiązując do słów Apelu Jasnogórskiego, codziennie wypowiadanych na Jasnej Górze – Te słowa mówią o godności Polaka, katolika, człowieka. ‘Jestem, pamiętam i czuwam’. Dlatego prosimy – macie jeszcze wiele do zrobienia w naszej Ojczyźnie, zwłaszcza w tym roku. ‘Jestem, pamiętam i czuwam,. Trzymając te świece w dłoniach, dzisiaj w to święto ofiarowania Pana Jezusa, prosimy o dary Ducha Świętego dla wszystkich Polaków, a zwłaszcza dla parlamentarzystów, którzy z woli Bożej i ludu zostali wybrani, aby budować zgodę, aby jednoczyć nas i pomagać każdemu człowiekowi. Niech wam Pan Bóg błogosławi, a Maryja ma was zawsze w swojej opiece”. 

Szczególne słowa powitania o. Poteralski skierował do abpa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, który dziś przeżywa 7. rocznicę ingresu do metropolii częstochowskiej. 

Abp Wacław Depo w homilii witał parlamentarzystów, których nazwał ludźmi „odpowiedzialnej, niespokojnej troski i trudu w służbie narodu”. 

„Przychodzimy się dzisiaj przed obliczem naszej Matki, aby potwierdzić prymat wiary w Boga, który jest zawsze pierwszy w porządku życia i miłości, i w każdym wyjściu do człowieka, aby potwierdzić, że Bóg nigdy nie jest konkurentem dla ludzkiej wolności, że nic człowiekowi nie odbiera, ale daje Siebie w darze swojego Syna – mówił w homilii abp Wacław Depo – Przychodzimy dzisiaj, aby oczyma wiary odkrywać drogi Pańskie w znakach naszego czasu i pytać się, co jest prawdą w epoce post-prawdy, co jest dobre w epoce, którą określamy zmaganiem z nienawiścią, co jest Bogu właściwe, a co człowiekowi? Innymi słowy, aby zrozumieć swoją niepowtarzalną rolę obecności w tym świecie, i swoją odpowiedzialność, skoro każdy z nas jest zapisany u Boga na wieczność”. 

Na zakończenie Mszy św. europoseł Jadwiga Wiśniewska wypowiedziała słowa podziękowania dla abpa Wacława Depo za jego słowa skierowane do parlamentarzystów, jak również codzienne słowa umocnienia, które abp Depo wypowiada podczas Apelu Jasnogórskiego. Jadwiga Wiśniewska złożyła również życzenia z racji rocznicy ingresu abpa Wacława Depo do katedry częstochowskiej. 

o. Stanisław Tomoń 
BPJG / es, dr 

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda