Home WiadomościZ kraju Jasna Góra: Braterska Unia kapłanów świętuje jubileusz

Jasna Góra: Braterska Unia kapłanów świętuje jubileusz

Redakcja

Jubileuszowe Spotkanie Unii Apostolskiej Kapłanów trwa na Jasnej Górze w dniach 12-13 listopada. Unia Apostolska Kapłanów to stowarzyszenie dla księży diecezjalnych, którzy zobowiązują się, we wzajemnym wsparciu, realizować w pełni życie według Ducha, poprzez pełnienie posługi. Unia w tym roku świętuje jubileusz 150 lat istnienia. 

Jubileuszowe dziękczynienie zostało podkreślone uroczystą Mszą św., którą odprawił abp Celestino Migiliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce. Homilię wygłosił abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

„Są to dwa zaproszenia bardzo symboliczne – tłumaczy ks. Tomasz Rusiecki, dyrektor Krajowy Unii Apostolskiej Kleru – Po pierwsze, że Unia Apostolska w Kościele obchodzi 150-lecie, a przedstawicielem Kościoła i papieża jest Nuncjusz Apostolski w Polsce. Ale także ten jubileusz świętuje Unia Apostolska w Polsce, która została założona w 1903 roku w diec. tarnowskiej, a później następował jej rozwój w innych także diecezjach. A więc ten wymiar i ogólnokościelny, i polski. Chcieliśmy Panu Bogu dziękować za dar, jakim jest Unia Apostolska Kleru, ponieważ jest ona stowarzyszeniem, którego celem jest troska o kapłana diecezjalnego. Dlaczego? Kapłani diecezjalni często pracują w pojedynkę, a więc ta samotność, która może im doskwierać. Unia Apostolska Kleru kładzie nacisk na to, żeby kapłan dobrze przeżywał swoją samotność. W jaki sposób? Poprzez uczestnictwo w braterskiej wspólnocie kapłanów. Poprzez tę wspólnotę wzrasta się w świętości, ale także pracuje się, posługuje się w Kościele. Ponieważ kapłani potrzebują różnego rodzaju pomocy – są ludźmi – potrzebują pomocy duchowej, także psychicznej czy materialnej, bo to różnie jest na parafiach, dlatego Unia Apostolska Kleru chce stanąć obok tych kapłanów, po bratersku”.

Jubileuszową Mszę św. koncelebrowali także księża biskupi, członkowie Unii Apostolskiej Kapłanów: bp Paweł Socha z diec. zielonogórsko-gorzowskiej, bp Jacek Jezierski z arch. warmińskiej i bp Antoni Dydycz z diec. drohiczyńskiej. Obecni byli kapłani członkowie i sympatycy Unii, a także klerycy seminariów z Bydgoszczy, Poznania i Gorzowa Wielkopolskiego.

„Mamy być jedno z Jezusem w uwielbianiu Ojca, mimo wszystko, mimo różnych sytuacji życiowych mamy pamiętać, że naszym powołaniem kapłańskim mam uwielbiać Ojca, mam być zjednoczony z Jezusem w uwielbieniu Ojca, w zadośćuczynieniu za grzechy, nie tylko swoje, za grzechy, które obserwuję, moja reakcja ma być reakcją Jezusową na dobro i na zło – mówił w homilii abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski – Mamy się i my radować widząc dobro w drugim człowieku, ale jednocześnie mamy boleć, cierpieć widząc zło, grzech, zadość czynić, jednoczyć się z Jezusem w jego Najświętszej Ofierze, Krzyżowej Ofierze”.

Podczas Mszy św. nowi kandydaci złożyli akt przystąpienia do Unii Apostolskiej Kapłanów. Na zakończenie AktZawierzenia odczytał Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Przez dwa dni kapłani uczestniczą w sympozjum w Kaplicy Różańcowej.

Unia Apostolska Kapłanów zrzesza w Polsce ok. 800 członków.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ dr 

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda