Home WiadomościZ kraju Jasna Góra: Dzieci wyśpiewały modlitwę o pokój – Międzynarodowy Festiwal „Sancta Maria”

Jasna Góra: Dzieci wyśpiewały modlitwę o pokój – Międzynarodowy Festiwal „Sancta Maria”

Redakcja

– Trochę tremy jest, ale najwięcej dumy i radości. Śpiewamy dla Matki Bożej i wszystkich, których kochamy – mówili laureaci Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży „Sancta Maria”. Na Jasnej Górze odbyła się gala laureatów konkursu muzycznego i plastycznego, w którym wzięło udział 2,5 tys. uczniów: od przedszkolaków do podopiecznych ośrodków szkolno-wychowawczych z Polski i zagranicy, w tym ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Ukrainy, Litwy i Uzbekistanu. Tematem konkursu było: „Z Maryją Różańcową modlę się o pokój”.

Jasnogórska Gala jest prezentacją talentów muzycznych. Jej tradycją jest to, że prowadzą ją uczniowie.

Natomiast wybrane prace plastyczne można podziwiać do piątku, 9 czerwca, w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze. – Widzę tutaj wiele pomysłów na zaprezentowanie modlitwy różańcowej. Dzieci są szczere w tym, co robią – powiedziała Karolina Woźna z Wyskoci. – Prace są wspaniałe, każdy powinien zobaczyć, jaki dzieci mają talent, co potrafią i w jaki sposób przelewają to na papier – podziwiała dziecięcy artyzm Jolanta z Mysłowic.

Anna Rybowicz pomysłodawczyni konkursu, prezes Stowarzyszenia „Sancta Maria” wyraziła ogromną radość z szerokiego odzewu na tematykę konkursu. Wpłynęło prawie 2 tys. prac plastycznych i pół tysiąca nagrań muzycznych.

Oprócz promocji dziecięcych talentów ważnym celem festiwalu było przypomnienie oraz poznawanie przez najmłodsze pokolenie dziedzictwa i bogactwa utworów o tematyce religijnej oraz dzieł o tematyce maryjnej także tych związanych z jasnogórskim sanktuarium i jego historią.

Włada i Sofia pochodzą z Ukrainy, i choć nie są katoliczkami, ale hinduistkami, uważają, że wołanie dzieci o pokój jest ważne i z radością wzięły udział w konkursie plastycznym.

– Przez modlitwę, przez śpiew, przez wspólnotę, chcemy prosić Boga o pokój dla Ukrainy, dla Polski, dla świata. Także poprzez ideę tego konkursu i festiwalu pragniemy uwrażliwiać dzieci na miłość do drugiego człowieka, na wzajemny szacunek, na troskę o pokój, który jak widzimy, nie jest dany raz na zawsze – mówił Piotr Włoczek, dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 6, współorganizator konkursu.

Nagrodę Gran Prix w konkursie muzycznym zdobyła Emilia Witek z Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Elżbiety z Pilczy w Pilicy. – Muzyka mnie uskrzydla i daje powód do radości, do życia – wyznała zdobywczyni Gran Prix.

Zdobywczynią Gran Prix w konkursie plastycznym została Oliwia Wojciechowska ze Szkoły Podstawowej nr 53 w Częstochowie

Uznania dla talentów dzieci nie ukrywała Alicja Janowska, dyrektor częstochowskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Patronat honorowy nad Międzynarodowym Festiwalem Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży „Sancta Maria” objęli: Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, abp Wacław Depo, Metropolita Częstochowski, o. Samuel Pacholski, Przeor Jasnej Góry, o. Nikodem Kilnar, Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych.

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews/mir / Jasna Góra
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda