Home WiadomościZ kraju Jasna Góra: dziękczynienie sióstr sercanek za bł. matkę Klarę Ludwikę Szczęsną

Jasna Góra: dziękczynienie sióstr sercanek za bł. matkę Klarę Ludwikę Szczęsną

Redakcja

BPJGDziękczynienie Panu Bogu za beatyfikację bł. m. Klary Ludwiki Szczęsnej, współzałożycielki Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego składały na Jasnej Górze siostry sercanki. 

Uroczysta Msza św. miała miejsce przed Cudownym Obrazem w piątek, 3 czerwca w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Eucharystii odprawionej w południe przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Na ołtarzu ustawione zostały relikwie bł. m. Klary Ludwiki Szczęsnej, a po prawej stronie ołtarza umieszczono dużych rozmiarów wizerunek błogosławionej. W uroczystości uczestniczyły siostry sercanki z całej Polski. Obecne były m.in.: matka generalna Zgromadzenia oraz siostry prowincjalne.

Rok temu, dnia 27 września m. Klara Ludwika Szczęsna została wyniesiona do chwały ołtarzy. Uroczystość odbyła się w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Aktu beatyfikacji dokonał legat papieski kardynał Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Na wspomnienie liturgiczne bł. Klary Szczęsnej wyznaczony został dzień 7 lutego, tj. dzień śmierci Matki Klary.

„Msza św. jest najlepszym dziękczynieniem Bogu za wszystkie otrzymane łaski, za dar beatyfikacji, i także za łaski, które za wstawiennictwem naszej bł. matki otrzymujemy my, ale i ludzie świeccy, którzy powierzają się naszym modlitwom – mówi s. Agnieszka Kijowska, przełożona generalna sióstr sercanek – Cieszymy się, że możemy wyrazić Bogu cześć przez dłonie Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, która właściwie stała w jakimś sensie u początków naszego Zgromadzenia, ponieważ narodziło się ono jak gdyby w cieniu Bractwa Najśw. Maryi Panny, Królowej Korony Polskiej, jakie się utworzyło w Krakowie, i później zadania, które były wyznaczone podjęły siostry”.

Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego powstało 15 kwietnia 1894 r. Nową rodzinę zakonną założyli: m. Klara Ludwika Szczęsna i ks. prof. Józef Sebastian Pelczar, późniejszy biskup. „Jesteśmy powołane do tego, żeby szerzyć kult Bożego Serca, i tę miłość, otrzymaną od Boga, przekładać na codzienne relacje we wspólnocie i wobec ludzi, którzy są w potrzebie” – wyjaśnia s. Agnieszka Kijowska.

Na początku Mszy św. dziękczynnej obecnych powitał o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry. „To wielka radość dla nas Polaków, a zwłaszcza dla Zgromadzenia Sióstr Sercanek, że właśnie ich współzałożycielka została włączona w poczet błogosławionych” – powiedział o. Poteralski.

W homilii abp Wacław Depo przypomniał, że charyzmatem Zgromadzenia jest „uwielbienie Boga w Trójcy Świętej Jedynego w tajemnicy Najświętszego Serca Jezusa i szerzenie królestwa miłości Tego serca w życiu codziennym”. „A więc miłość nie jest luksusem – stwierdził arcybiskup – Miłość nie jest stanem wyjątkowym, ale codziennością ofiarowania siebie Bogu poprzez służbę. Swoją posługę siostry realizują przez dzieła miłości chrześcijańskiej wobec dziewcząt, a zwłaszcza potrzebujących moralnej opieki, oraz wobec potrzebujących w szpitalach, zakładach opieki społecznej, nauczanie prawd wiary katolickiej i wychowanie dzieci i młodzieży”.

„Pięknym świadectwem ofiarnej miłości i służby w Kościele była posługa sióstr na Watykanie wobec świętego Jana Pawła II, a dziś również świadectwo odpowiedzialnej misji w parafiach, instytucjach kościelnych w Polsce i poza granicami” – wskazał kaznodzieja.

Na zakończenie Eucharystii siostry odczytały słowa Aktu Zawierzenia Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG / mn

Więcej na: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda