Jasna Góra: „Dzień koronacyjny”

8 września – przypada dokładna, 300. rocznica koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej koronami papieża Klemensa XI. Koronacja miała miejsce 8 września 1717 r. i była pierwszym w świecie takim wydarzeniem poza Rzymem.

W „Dniu koronacyjnym” i w dniu obchodzonego dziś także święta Narodzenia Najśw. Maryi Panny, tradycyjnej odpustowej Sumie o godz. 11.00 na Szczycie przewodniczył abp Józef Michalik, arcybiskup senior arch. przemyskiej. Mszę św. koncelebrowali: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski oraz licznie zgromadzeni kapłani, m.in. członkowie Kapituły Bazyliki Archikatedralnej Częstochowskiej.

Zebranych powitał o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry. „W kończącym się roku jubileuszu 300-lecia koronacji Jasnogórskiego Wizerunku, Bóg w swojej łaskawości gromadzi nas na Jasnej Górze w uroczystość odpustową Narodzenia Matki Bożej. Tutaj kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przypomina nam prawdę, że Jej narodzenie zwiastowało radość całemu światu, bo z Niej narodziło się słońce sprawiedliwości – Jezus Chrystus, który jest naszym Bogiem” – mówił o. podprzeor.

W Eucharystii wzięli udział uczestnicy I Ogólnopolskiego Kongresu Różańcowego, trwającego w dniach 6-8 września na Jasnej Górze. Do nich słowo skierował metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Słowo odczytał ks. Maciej Będziński.

Pierwszą część homilii abp Józef Michalik poświęcił tematowi modlitwy. Przypomniał, że „siłą modlitwy jest ufność i wytrwałość”. Przywołał przykład neapolitańskiego kapłana – ks. Dolindo Ruotolo, którego proces beatyfikacyjny toczy się we Włoszech, a który staje się coraz bardziej znany, także w Polsce. Zachęcał on do wytrwałej i cierpliwej modlitwy m.in. słowami: „Jezu, Ty się tym zajmij!”.

„Jeśli ze swojej strony zrobiłem wszystko i ciągle stoję bezradny, nie powinienem zapominać, że Panem historii jest Bóg, którego mam prosić i nie ustępować w modlitwie, zwłaszcza w nawałnicy zła i grzechu, w sytuacjach ataków na Kościół i w prześladowaniach, których i dzisiaj jesteśmy tak często świadkami. Dolindo Ruotolo mówił: nie ustępuj, nie zniechęcaj się, Panu Jezusowi zawierzaj, mów Mu całym sercem: ‘Jezu, Ty się tym zajmij!” – wskazał na postawę włoskiego kapłana abp Józef Michalik.

W dalszej części kazania arcybiskup podjął temat modlitwy różańcowej. Mówił także o objawieniach maryjnych, kiedy to Matka Boża prosi, aby modlić się na różańcu. Szczególnie wskazał na zatwierdzone przez Kościół jako jedyne w Polsce objawienia w Gietrzwałdzie, który miały miejsce w 1877 roku oraz na objawienia fatimskie z 1917 roku.

Kaznodzieja podkreślił, że przesłania maryjne nie straciły na aktualności w dzisiejszych czasach. „Ciągle jesteśmy świadkami, jak mnoży się zło i grzech na świecie, trwa atak mocy ciemności na dowód, że szatan nie śpi – zaznaczył abp Józef Michalik – Tworzone są coraz to nowe struktury grzechu i nasilają się naciski zmierzające do podeptania prawa natury i praw Bożych”. Wśród zagrożeń wymienił m.in. eutanazję, aborcję. „Widzimy, jak na naszych oczach, z bezbożnego komunizmu i nieludzkiego, okrutnego nazizmu, zrodził się zaciekły antyhumanizm idący przeciwko człowiekowi, który przyjął dzisiaj formę liberalnego postkomunizmu bez Boga” – powiedział abp Michalik.

Arcybiskup zaapelował do obecnych, aby nie być na to obojętnym i dawać świadectwo wiary. „Bóg potrzebuje naszego głosu i naszej postawy, w naszych rodzinach, w naszych środowiskach, w naszej Ojczyźnie – mówił – Czy nie widzimy, jak ‘nauczyciele nienawiści i kłamstwa’ wypełniają dziś szpalty niektórych gazet i ekrany telewizorów? Czy nie widzimy, że Polska ubożeje skoro 80% banków i 90% prasy polskiej jest w obcych rękach? Czy nie widzimy, jak wyprzedano cukrownie, huty i cementownie, i ciągle deficytowe miały być kopalnie, a dziś słyszymy, że jedna z nich, rzekomo zagrożona, ma w tym roku milionowe dochody? Podobnie okazuje się, że polski LOT już nie jest zagrożony upadkiem, bo w ciągu ostatniego roku stał się przedsiębiorstwem przynoszącym wielomilionowe zyski”.

„Bracia i siostry, wytrwajmy w modlitewnej szkole Maryi. Im więcej grzechów i zła widzimy w sobie i wokół nas, tym większą podejmujmy mobilizację modlitewną” – zachęcił za zakończenie abp Michalik.

Podczas Mszy św. złożony został Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi. Słowa modlitwy wypowiedział w imieniu wszystkich obecnych abp Wacław Depo.

W Sumie odpustowej uczestniczyły osoby konsekrowane, częstochowianie oraz pielgrzymi, m.in. piesi pielgrzymi z Jaworzna.

Zagrał Jasnogórski Oktet Dęty pod dyr. Marka Piątka. Jako solistka zaśpiewała Marzena Myszuk, sopran.

Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny znane jest także jako święto Matki Bożej Siewnej. W tym dniu podczas Mszy św. w kościołach święci się ziarno na przyszły zasiew. Obrzędu poświęcenia ziarna dokonał abp Józef Michalik.

*

Specjalnie na jubileusz 300-lecia koronacji Jasnogórskiego Obrazu powstało Oratorium „Korona – cykl świąt maryjnych”. Zabrzmi ono o godz. 17.00 w bazylice jasnogórskiej. Muzykę do tekstów hymnów liturgicznych z poszczególnych świąt maryjnych skomponował o. Ireneusz Wybraniak, paulin. Wystąpi Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski Pueri Claromontani, soliści zespół kameralny instrumentów smyczkowych.

Zwieńczeniem „Dnia koronacyjnego” będzie Msza św. Jubileuszowa o godz. 19.00 w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem kard. Stanisława Ryłko, archiprezbitera bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie.

*

Obchody jubileuszu 300. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej zainaugurowane zostały 8 września 2016 r. Rok Jubileuszowy, wypełniony był wieloma inicjatywami, mającymi na celu uświetnienie jubileuszu. Kulminacyjnym punktem Roku Jubileuszowego była tegoroczna uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej 26 sierpnia z udziałem Episkopatu Polski i władz państwowych.

Za: www.jasnagora.com