Home WiadomościZ kraju Jasna Góra. Ekumeniczny koncert w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan

Jasna Góra. Ekumeniczny koncert w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan

Redakcja

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan trwa w dniach 18 – 25 stycznia 2019 pod hasłem „Dąż do sprawiedliwości” (Pwt 16,20). W ramach jego obchodów w sobotę, 19 stycznia o godz. 19.00 na Jasnej Górze odbyło się ekumeniczne kolędowanie w wykonaniu zespołu kameralnego Zespołu Szkół Muzycznej im. M. J. Żebrowskiego w Częstochowie. Ze względu na żałobę narodową, widniejąca w programie orkiestra Szkoły Muzycznej została zamieniona na nieco bardziej kameralny zespół. 

Młodzi artyści zaśpiewali nastrojowe kolędy i piosenki o tematyce bożonarodzeniowej. W repertuarze koncertu znalazły się takie utwory jak: „Kołysanka dla Jezusa”, „Mizerna cicha”, „Cicha noc”, „Kolęda dla nieobecnych”, czy „Przekażcie sobie znak pokoju”. Między utworami recytowano wiersze Cypriana Kamila Norwida, czy ks. Jana Twardowskiego. 

Słowa powitania skierował do obecnych o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry. Mówił: „Gromadzimy się tutaj w tym wyjątkowym czasie – Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan. To czas zadumy, refleksji, modlitwy, w tym wyjątkowym czasie, gdy przeżywamy żałobę narodową po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Jesteśmy tutaj, aby wspólnie się modlić”. 

„Potrzebujemy jedności, potrzebujemy wspólnej miłości, potrzebujemy wspólnego zrozumienia i poszanowania drugiego człowieka, potrzebujemy pokoju, potrzebujemy przebaczenia – powiedział ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie – Tu na Jasnej Górze, w tym szczególnym miejscu dla każdego polaka chcemy przez refleksję, zadumę i modlitwę podziękować z jednej strony Panu Bogu za służbę prezydenta Gdańska, a z drugiej strony chcemy prosić: Boże połącz nas”. 

Krótką modlitwę przed koncertem poprowadził abp Wacław Depo, metropolita częstochowski: „W Psalmie 14 czytamy bardzo zwięzłe zdanie, że ‘obcy nie dzieli radości serca’, myślę, że to zdanie jest ostrzeżeniem, żeby tu nikt z nas nie czuł się obcy, jesteśmy dziećmi jednego Ojca przez Chrystusa w Duchu Świętym”. 

W spotkanie wprowadziła Beata Młynarczyk. 

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan organizowany jest co roku między 18 a 25 stycznia, czyli między dawnym świętem katedry św. Piotra a świętem nawrócenia św. Pawła. 

posłuchaj koncertu 

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ mś 
2019-01-20, niedziela, godz. 12.00 

Program obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Częstochowie: 

Nieszpory ekumeniczne 
23 stycznia 2019 (środa), godz. 17.30 
Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej (ul. św. Barbary 41) 

Msza św. o Jedność Chrześcijan 
25 stycznia 2019 (piątek), godz. 18.00 
Kościół Rektoracki w Częstochowie (AL.NMP 56) 
Przewodniczy i homilię wygłosi abp Wacław Depo 

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda