Jasna Góra: Jubileuszowe czuwanie sercanów

www.sercanie.plOd 250-ciu lat Kościół w naszej Ojczyźnie raduje się z możliwości celebrowania liturgicznego święta Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Dokładnie 6 lutego 2015 roku świętowaliśmy okrągłą rocznicę podpisania dekretu Instantibus przez Papieża Klemensa XIII, zatwierdzającego kult oraz teksty liturgiczne dla tego święta.

Aby wyrazić wdzięczność Bogu za ten nieoceniony dar, w narodowym Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze odbyło się modlitewne czuwanie. W nocy z 7 na 8 lutego licznie zgromadzeni czciciele Bożego Serca trwali wspólnie przed cudownym obrazem Matki Bożej. Nowicjusze sercańscy, mistrz nowicjatu oraz socjusz włączyli się do tego dziękczynienia. I choć od rekolekcji ignacjańskich dzielą nowicjuszy już tylko trzy dni, to czas modlitwy w każdym wymiarze zawsze jest bardzo pomocny.

W programie czuwania znalazły się takie wydarzenia jak: konferencja ks. Tadeusza Michałka SCJ, przedstawiająca panoramę kultu Serca Jezusa w Kościele; następnie rozważania różańcowe prowadzone przez postulantki zgromadzenia Sióstr Sercanek; adoracja eucharystyczna z rozważaniami Godziny Świętej prowadzona przez Wyższe Seminarium Misyjne Księży Sercanów ze Stadnik. O północy rozpoczęła się uroczysta Msza święta dziękczynna pod przewodnictwem prowincjała, ks. Artura Saneckiego SCJ.

Następnie uczestnicy czuwania, po przerwie na posiłek, mogli wziąć udział w Drodze Krzyżowej, rozważając tajemnice męki i śmierci Chrystusa. Po niej, śpiewem Godzinek o Najświętszym Sercu Jezusa, powitaliśmy kolejny dzień, który jest nam dany dla pełnienia woli Bożej. Po tej modlitwie obraz Matki Bożej Jasnogórskiej został zasłonięty. Czuwający, ostatnią modlitwę tego spotkania – Godzinę Czytań i Jutrznię – przeżyli w Bazylice Jasnogórskiej.

Nie było to ostatnie wydarzenie związane z tym wielkim jubileuszem. Wiosną odbędzie się sympozjum naukowe poświęcone społecznemu wymiarowi kultu Najświętszego Serca Jezusa organizowane przez Sercański Ośrodek Krzewienia Kultu Najświętszego Serca Jezusa i Wyższe Seminarium Misyjne Księży Sercanów w Stadnikach.

Ks. Łukasz Grzejda SCJ

Za: www.sercanie.pl.