Home WiadomościZ kraju Jasna Góra: Kapucyni Europy o swojej przyszłości

Jasna Góra: Kapucyni Europy o swojej przyszłości

Redakcja

Już wieczorem rozpocznie się spotkanie przełożonych prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów z całej Europy. Zakończy się w sobotę, 16 października. Będzie to czas rozeznawania dalszej drogi służby i rozwoju kapucyńskiej misji wobec nowych wyzwań, a także zamierania zakonnego życia w niektórych miejscach Europy Zachodniej. M.in. zakonnicy podejmą refleksję nad metodami rozwijania wspólnoty, współpracy międzynarodowej, zaangażowania i solidarności między braćmi z różnych rejonów.

W spotkaniu uczestniczyć będą przełożeni z całej Europy jak kapucyńscy prowincjałowie, ministrowie, kustosze. Rozpoczną go obrady plenarne, będzie praca w grupach. Obrady zakończą się w sobotę, 16 października. Wśród zaproszonych gości m.in. czeski teolog ks. prof. Tomáš Halík.

– Sytuacja jest trudna, liczba naszych zakonników w Zachodniej Europie się zmniejsza. W naszej części, w Europie Środkowo – Wschodniej, jeszcze powołania są, więc jeszcze zmian tak nie widać tych zmian, ale już we Francji, czy w Hiszpanii, w szczególnie w Belgii, w Irlandii, w Anglii sytuacja się zmienia diametralnie. Dlatego potrzebujemy refleksji na temat tej naszej obecności, na temat tego jak zachować nasz charyzmat franciszkański, ewangeliczny w Europie, jak nieść go ludziom – wyjaśniał br. Piotr Stasiński, radny generalny Zakonu.

– Mamy być ludźmi Ewangelii. Jesteśmy po to, aby Ewangelia była w świecie żywa – wyjaśnia sens istnienia zakonów br. Stasiński.

Jak wyjaśnia br. Stasiński, choć w niektórych zakątkach Europy Zachodniej kapucyńskie życie zamiera, to zakon liczebnie rośnie.

– Całe Południe świata, począwszy od Ameryki Południowej przez Afrykę i Azję jest bogate w nowe powołania. Jest ich wiele, np. w Indonezji, teraz Wietnamczycy zgłaszają się do zakonów. W Indiach dynamicznie rozwija się życie kapucyńskie – wskazuje radny generalny Zakonu.

Zakon Braci Mniejszych Kapucynów należy do wielkiej rodziny franciszkańskiej, której założycielem jest św. Franciszek z Asyżu. Zakonnicy swoją duchowość kapucyńską określają jednym zdaniem: „Pomiędzy celą a miastem, pomiędzy ciszą a hałasem ulicy”.

Kapucyni wciąż pozostają jednym z największych i najbardziej rozpowszechnionych zakonów w Kościele katolickim.

Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda