Home WiadomościZ kraju Jasna Góra: Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich

Jasna Góra: Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich

Redakcja

Na Jasnej Górze rozpoczęła się dwudniowa Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich. Spotkanie podzielone jest na dwie części, dziś prelegenci skupiać się będą na problematyce finansowej placówek, jutro natomiast poruszone zostaną sprawy statutowe Rady Szkół Katolickich. 

Wśród omawianych zagadnień znajdą się m. in. lista lektur nieobowiązkowych, kanon filmów do historii współczesnej, rekomendacja podręczników, wypracowanie dobrych form wspierania rodzin i współdziałania z rodzicami uczniów. Ważnym punktem w programie będzie zagadnienie ideologii gender i wyzwania dla oświaty katolickiej z tym związane. Podkreśliła Agnieszka Skibicka z Biura Rady Szkół Katolickich:

Tegoroczna Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich na Jasnej Górze wpisuje się w program przygotowań do kanonizacji Jana Pawła II, podkreśliła Agnieszka Skibicka:

Dziś w programie spotkania oprócz konferencji modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia, Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu i Apel Jasnogórski.

Na Jasnej Górze modlił się dzisiaj ks. Alojzy Gorol z Węgorzewa w diec. ełckiej. Kapłan przybył do Sanktuarium osobiście zaprosić Matkę Bożą Jasnogórską do parafii, ponieważ już 30 marca rozpocznie się w Węgorzewie peregrynacja kopii Jej Wizerunku:

Ks. Alojzy z peregrynacją wizerunku Matki Bożej w parafii wiąże duże nadzieje, podkreśla, że wierni potrzebują przede wszystkim bliskości Maryi i poczucia wsparcia w często trudnych sytuacjach rodzinnych:

Peregrynacja kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w diec. ełckiej zakończy się 7 czerwca tego roku.

Za: Radio Jasna Góra

 


Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich trwała w dniach 27-28 lutego na Jasnej Górze.

W trakcie spotkania podjęto m.in. temat: sprawy finansowania i kontroli placówek oświatowych, listy lektur nieobowiązkowych, rekomendacji podręczników, wypracowania dobrych form wspierania rodzin i współdziałania z rodzicami uczniów, a także zagadnienie ideologii gender.

„Matka Boża Częstochowska jest Patronką Rady Szkół Katolickich, i tutaj właśnie przybywamy, nie tylko po to, żeby się dowiedzieć czegoś, żeby zgłębić treści duchowo, ale również po to, żeby się spotkać, żeby widzieć tę siłę też dyrektorów, wspólnoty szkół katolickich, i po to, żeby się również spotkać z naszą Matką – mówił ks. Zenon Latawiec, przewodniczący Rady Szkół Katolickich – To nas umacnia, bo wyjeżdżając stąd jesteśmy ubogaceni i treściami, i tymi przeżyciami duchowymi”.

„Jest zapotrzebowanie na szkoły katolickie – zauważył przewodniczący Rady Szkół Katolickich – Rodzice widzą, że dzisiaj jest zagrożenie brakiem wychowania, brakiem pokazywania wartości w szkołach, a szkoły katolickie mają w zamierzeniu wychowywać, to jest dla nas podstawowa sprawa, i chcemy wychowywać naszych uczniów dając im poczucie wartości osoby, poczucie godności człowieka, to jest bardzo ważne w realizowaniu naszych zadań szkolnych”.

Ks. Zenon Latawiec w związku ze zbliżającą się kanonizacją bł. Jana Pawła II powiedział: „Chcemy w tym roku wszystkie spotkania formacyjne z młodzieżą i wszystkie konferencje poświęcić nauczaniu Jana Pawła II, odświeżyć te wartości, które on kiedyś nam głosił, a może już zostały zapomniane, a ta okazja kanonizacji pozwala nam na to, żeby ‘odkurzyć’ pewne rzeczy, szczególnie nauki o wartości, o godności człowieka w kontekście gender, które niszczy osobowość i godność ludzką”.

Po całodziennych rozmowach, które odbywały się w Sali o. Kordeckiego, o godz. 20.00 w Kaplicy Matki Bożej została odprawiona Msza św. w intencji szkół katolickich w Polsce.

Apel Jasnogórski poprowadził ks. dr Sylwester Jeż, kościelny kurator szkół katolickich. „Maryjo, Królowo i Matko nasza, do grona Twoich czcicieli gromadzących się każdego dnia na Apelu Jasnogórskim, dołączają dziś dyrektorzy i nauczyciele szkół katolickich. Na miejsce naszych spotkań wybraliśmy właśnie wzgórze jasnogórskie. To właśnie tu, kilka razy w roku gromadzimy się, aby omawiać sprawy związane z funkcjonowaniem naszych szkół, ale przede wszystkim, aby naszą pracę zawierzyć Tobie Maryjo, i Ciebie prosić, byś była naszą Orędowniczką, Pośredniczką i Pocieszycielką” – mówił ks. Jeż.

W dalszej części rozważania przypomniał słowa bł. Jana Pawła II skierowane do wychowawców katolickich: „Dane wam jest tworzyć przyszłość i nadawać jej kierunek, przekazując uczniom zespół wartości, dzięki którym mogą oni oceniać nabywaną wiedzę. Niewiele jest rzeczy tak porywających i dających tyle satysfakcji, jak nauczanie i kierowanie młodzieżą, mało też jest rzeczy równie trudnych”.

Błogosławieństwa apelowego udzielił zebranym metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Zanim jednak to uczynił, powiedział: „Gdy świat zdaje się odchodzić od rozumu i kwestionowania praw człowieka, my przychodzimy do Matki i Wychowawczyni, bo do kogóż pójdziemy”.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG / mn 

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda