Home Rok Życia KonsekrowanegoRok Życia Konsekrowanego w Polsce Jasna Góra: konsekrowani wspominają męczenników

Jasna Góra: konsekrowani wspominają męczenników

Redakcja

franciszkanie.pl2. Kongres Młodych Konsekrowanych zakończył się w sobotę, 26 września na Jasnej Górze. Zwieńczeniem czterodniowego spotkania była dziś wspólna Pielgrzymka Konsekrowanych na Jasną Górę.

Ponad 3 tys. sióstr zakonnych, zakonników i przedstawicieli Instytutów Życia Konsekrowanego, przeszło w procesji z Archikatedry Częstochowskiej w „Pielgrzymce wdzięczności Bogu za świętych i męczenników życia konsekrowanego – Świadkowie Drogi – Perfectae Caritatis”.

Przedstawiciele poszczególnych zakonów i zgromadzeń nieśli w pielgrzymce relikwie świętych i błogosławionych męczenników ze swoich zgromadzeń. Dziś, 26 września, przypada dzień wspomnienia świętych i męczenników życia konsekrowanego, do którego obchodów zaprosił papież Franciszek.

Mszy św. o godz. 12.15 w Bazylice jasnogórskiej przewodniczył Nuncjusz Apostolski abp Celestino Migliore, a koncelebrowali m.in. o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów i o. Janusz Sok, przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich.

Słowa powitania w imieniu ojców i braci paulinów wypowiedział o. Kazimierz Maniecki, definitor generalny Zakonu Paulinów. Mówił: „Drogie siostry i drodzy bracia, osoby życia konsekrowanego, w tym pięknym dla nas czasie, jakim jest Rok Życia Konsekrowanego, przybywacie dzisiaj w pielgrzymce na Jasną Górę. W łączności z całym Kościołem pragniecie przeżywać ten dzień jako dzień wspomnienia świętych założycieli i męczenników życia konsekrowanego. Ta wasza obecność i radosne przejście z Archikatedry na Jasną Górę wpisuje się w ostatni dzień 2. Kongresu Młodych Osób Życia Konsekrowanego, który jest skupiony wokół radości konsekracji i świadectwa. W imieniu ojców i braci paulinów, pierwszych sług jasnogórskiej Matki, pragnę jak najserdeczniej pozdrowić i powitać wszystkich tak licznie zgromadzonych na tej Eucharystii (…). Dziękujmy za wszystkich powołanych, ich modlitewną obecność, zaangażowanie i pełną poświęcenia pracę i służbę. Panu Bogu dziękujemy za wszystko, śpiewając w czasie tej Eucharystii z Maryją nasze radosne i wdzięczne Magnificat”.

„Kalendarz liturgiczny życia konsekrowanego przewiduje dziś wspomnienie tych zakonników i zakonnic, którzy są męczennikami naszych czasów – mówił w homilii abp Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce – Nie chodzi jednak o zwykłe wspominanie, okolicznościowe odświeżanie pamięci i sentymentów, związanych ze świadectwem ich życia i śmierci. Raczej chodzi o uznanie, że męczeństwo tylu naszych współbraci, współsióstr nie było aktem indywidualnego heroizmu, ale swoistym świadectwem ich komunii z Chrystusem i Kościołem. (…) Honorem dla męczennika jest jego duchowe i społeczne ojcostwo, czy macierzyństwo, gdy jego świadectwo mobilizuje, potęguje, czy budzi w innych życie dzieci Bożych, oddanie dla sprawiedliwości i poszanowania godności człowieka. Ważne jest abyśmy mieli tę świadomość, że jesteśmy otoczeni przez tak licznych świadków, przez męczenników”.

Kaznodzieja podkreślał, że w chwili, gdy umierali męczennicy, „nie błyskały nad nimi flesze reporterów, ale były przy nich tysiące osób, aby podziękować Bogu za radość, za życie, za odwagę, za poczucie godności ludzkiej, które przekazali im misjonarze, a przede wszystkim za wiarę w Boga, która daje im zbawienie. Przyszyli, bo słuchali misjonarskich słów, a przede wszystkim widzieli świadectwo ich życia”.

„Podczas tej Eucharystii prośmy Boga Ojca, aby odnawiał w nas głęboką świadomość naszej konsekracji, posługi kapłańskiej, aby pomagał nam żyć w postawie matek i ojców duszpasterzy. Jesteśmy pewni, że pomogą nam w tym ‘z góry’ misjonarze męczennicy” – powiedział abp Celestino Migliore.

Na zakończenie Mszy św. młodzi konsekrowani podziękowali wszystkim za uczestnictwo w Kongresie i zaprosili na przyszłoroczny 3. Kongres Młodych Konsekrowanych. Ks. arcybiskupowi Celestino Migliore wręczony został obraz Jezusa Miłosiernego, stworzony ze zdjęć osób konsekrowanych.

2. Kongres Młodych Konsekrowanych trwał na Jasnej Górze od 23 do 26 września. Zgromadził ponad tysiąc młodych zakonników i zakonnic. „Najbardziej zapadł mi w serce widok moich współbraci, współsióstr z tak różnych charyzmatów, z bogactwem charyzmatów, tego co Jezus daje Kościołowi i to, że tak naprawdę jesteśmy podobni przede wszystkim do Niego – opowiada br. Arkadiusz Żelechowski, franciszkanin – Myślę, że dzięki podobieństwu do Chrystusa możemy odnaleźć też to, co jest w nas podobne, w naszych zakonach, naszych zgromadzeniach, to, że tak naprawdę chodzi nam o to samo w życiu i że doświadczamy tego samego powołania, tego samego spojrzenia Boga na nas. To jest piękne doświadczenie tego, że jesteśmy wybierani do różnych charyzmatów, do różnych zgromadzeń, zakonów, przez tego samego, przez Jezusa Chrystusa i to jest chyba najpiękniejsze”.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/dr, sm, mś

Za: www.jasnagora.com


Częstochowa: „Świat chce w nas widzieć matki i ojców duchowych”

Ponad trzy tysiące zakonnic i zakonników oraz członków instytutów świeckich przybyło w sobotę 26 września na Jasną Górę z relikwiami i wizerunkami świętych polskich męczenników. Wcześniej w archikatedrze częstochowskiej modlili się o to, aby sami byli święci. Okazją było obchodzone w tym dniu na całym świecie wspomnienie świętych i męczenników życia konsekrowanego.

Raz jeszcze wysłuchali słów papieża Jana Pawła II, aby nie lękać się świętości, i słów papieża Franciszka, że bycie świętym nie jest przywilejem nielicznych, że święci nie urodzili się doskonali, że są tacy jak my, jak każdy z nas, że są ludźmi, którzy zanim osiągnęli chwałę nieba, wiedli normalne życie, wypełnione radościami i smutkami, trudami i nadziejami, ale gdy poznali miłość Boga, poszli za Nim całym sercem, bezwarunkowo i bez obłudy.

Mszy na Jasnej Górze przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce. Abp Celestino Migliore powiedział, że kontekst dzisiejszego świata wymaga tego, by osoby konsekrowane umiały ukazywać oblicze matki i ojca, tak jak ich współsiostry i współbracia męczennicy.

„Honorem dla męczennika jest jego duchowe i społeczne ojcostwo czy macierzyństwo, gdy jego świadectwo mobilizuje, potęguje, czy budzi w innych życie dzieci Bożych, oddanie dla sprawiedliwości i poszanowania godności człowieka” – przekonywał.

„Świat ciągle nas krytykuje, punktuje, ale to oczyszcza, bo chce w nas widzieć matki i ojców duchowych” – dodał.

Przypomniał zgromadzonym w Jasnogórskiej Bazylice, że jeszcze w tym roku – 5 grudnia – w Peru do chwały ołtarzy zostaną wyniesieni polscy misjonarze franciszkańscy: o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek.

Pielgrzymka wdzięczności osób konsekrowanych na Jasną Górę – jak podkreślili w zaproszeniu wyżsi przełożeni zakonni – miała na celu przypomnienie ludowi Bożemu, Kościołowi w Polsce, jak wielu męczenników z dalszej i bliższej przeszłości umiało być wiernymi do końca, aż do przelania krwi.

Sobotnie wydarzenie poprzedził trzydniowy Kongres Młodych Osób Konsekrowanych, w którym wzięło udział blisko tysiąc zakonnic i zakonników do 35. roku życia.

Jeden z organizatorów – salezjanin ks. Michał Mejer – publicznie przyznał, że to był cenny czas. „Bardzo potrzebny nam na ubogacenie się wzajemne. Doświadczyliśmy jedności w różnorodności. Takich spotkań nam potrzeba” – mówił wśród oklasków.

W Polsce jest 101 żeńskich zgromadzeń zakonnych, tzw. czynnych (www.zakony-zenskie.pl), 13 żeńskich zakonów kontemplacyjnych, 61 zakonów męskich (www.zyciezakonne.pl) i 30 instytutów świeckich (www.kkis.pl).

jms


 

POLSCY ŚWIĘCI I BŁOGOSŁAWIENI MĘCZENNICY Z MĘSKICH RODZIN ZAKONNYCH

Kanonizowani polscy benedyktyni – męczennicy
Święci Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn OSB, pierwsi męczennicy Polski. W nocy z 10 na 11 listopada 1003 r. zostali napadnięci przez zbójców i wymordowani we wsi Święty Wojciech (obecnie Wojciechowo) pod Międzyrzeczem.

Błogosławieni Męczennicy z Zakonu Dominikanów
Bł. Sadok i 48 towarzyszy, OP. Zamordowani w 1241 r. przez Tatarów w Sandomierzu

Bł. o. Michał Czartoryski OP, ur. W 1897 r. w Pełkiniach.Kapelan Powstania Warszawskiego Rozstrzelany 6 września 1944 r. przez Niemców. Beatyfikowany 13 czerwca 1999 r. w Warszawie przez papieża Jana Pawła II.

Kanonizowani polscy jezuici – męczennicy:
Św. Andrzej Bobola, ur. 30 XI 1591 w Strachocinie k. Sanoka, zm. śmiercią męczeńską 16 V 1657 w Peredyle k. Janowa Poleskiego.

Św. Melchior Grodziecki, ur. ok. 1584 w Grodźcu na Śląsku Cieszyńskim, zm. śmiercią męczeńską 7 IX 1619 w Koszycach.

Błogosławieni Męczennicy z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów
Bł. Anicet, Adalbert Kopliński OFMCap. Urodził się w 30 lipca 1875 r. we Frydlandzie (obecnie Debrzno); święcenia kapłańskie przyjął 15 sierpnia 1900 r.; zmarł 16 października 1941 r. w Oświęcimiu. Beatyfikowany 13 czerwca 1999 r. w Warszawie przez papieża Jana Pawła II. Wspomnienie liturgiczne przypada 16 czerwca.

Bł. Symforian, Feliks Ducki OFMCap . Urodził się 10 maja 1888 r. w Warszawie, profesję wieczystą złożył 22 maja 1925 r., zmarł 11 kwietnia 1942 r. w Oświęcimiu. Beatyfikowany 13 czerwca 1999 r. w Warszawie przez papieża Jana Pawła II. Wspomnienie liturgiczne przypada 16 czerwca.

Bł. Fidelis, Hieronim Chojnacki OFMCap. Urodził się 1 listopada 1906 r. w Łodzi, obłóczony 27 sierpnia 1933 r., profesję wieczystą złożył 28 sierpnia 1937 r., zmarł w Dachau 9 lipca 1942 r. Beatyfikowany 13 czerwca 1999 r. w Warszawie przez papieża Jana Pawła II. Wspomnienie liturgiczne przypada 16 czerwca.

Bł. Henryk, Józef Krzysztofik OFMCap. Urodził się 22 marca 1908 r. w Zachorzewie, profesję wieczystą złożył 15 sierpnia 1931 r., święcenia kapłańskie  przyjął 30 lipca 1933 r., zmarł w Dachau 4 sierpnia 1942 r. Beatyfikowany 13 czerwca 1999 r. w Warszawie przez papieża Jana Pawła II. Wspomnienie liturgiczne przypada 16 czerwca.

Bł. Florian, Józef Stępniak OFMCap. Urodził się 3 stycznia 1912 r. w Żdżarach; profesję wieczystą złożył 15 sierpnia 1935 r.; święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1938 r. Zmarł 12 sierpnia 1942 r. w Dachau. Beatyfikowany 13 czerwca 1999 r. w Warszawie przez papieża Jana Pawła II. Wspomnienie liturgiczne przypada 16 czerwca.

Błogosławiony Męczennik z Zakonu Karmelitów Bosych
Bł. Alfons Maria od Ducha św. (Józef Mazurek) OCD, ur. 1 marca 1891 w  Baranówce pod Lubartowem, męczeństwo 28 sierpnia 1944 roku w Nawojowej  Górze koło Krzeszowic, beatyfikowany 13 czerwca 1999 roku w Warszawie.

Błogosławieni Męczennicy ze Zgromadzenia Marianów
Ks. Antoni Leszczewicz MIC, ur. 30 września 1890 r. 17 lutego 1943 r. – spalony w Rosicy wraz z parafianami. Beatyfikowany w dniu 13 czerwca 1999 r. w Warszawie

Ks. Jerzy Kaszyra MIC, ur. 4 kwietnia 1904 r. 18 lutego 1943 r. – spalony w Rosicy wraz z parafianami.Beatyfikowany w dniu 13 czerwca 1999 r. w Warszawie

Błogosławieni Męczennicy ze Zgromadzenia Michalitów
Bł. ks. Władysław Błądziński CSMA – beatyfikowany 13.06.1999 w grupie 108 Męczenników, wspomnienie liturgiczne 12 czerwca. Ur. 06.01.1908 w Myślatyczach, zginął 08.09.1944 r. w Gross-Rosen w kamieniołomach obozowych.

Bł. ks. Wojciech Nierychlewski CSMA – beatyfikowany 13.06.1999 w grupie 108 Męczenników, wspomnienie liturgiczne 12 czerwca. Ur. 20.04.1903 r. w Dąbrowicach, zmarł 07.02.1942 w Auschwitz

Błogosławieni Męczennicy z Zakonu Braci Mniejszych
Bł. o. Krystyn Wojciech Gondek OFM (1909-1942), ur. 6 kwietnia 1909 roku we wsi Słona, do Zakonu został przyjęty 15 sierpnia 1928 r., pierwsze śluby złożył 26 sierpnia 1929 r. w Wieliczce, święcenia kapłańskie otrzymał 21 czerwca 1936 r. Aresztowany we Włocławku przez gestapo w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej 26 sierpnia 1940 r., zamęczony w Dachau 23 lipca 1942 r.

Bł. br. Marcin Jan Oprządek OFM (1884-1942), ur. 4 marca 1884 r. we wsi Kościelec, do Zakonu wstąpił 11 lutego 1912 r. (w latach 1914-18 przymusowo wcielony do wojska), śluby uroczyste złożył 4 października 1924 r. Aresztowany we Włocławku 26 sierpnia 1940 r., zamordowany w Dachau 18 maja 1942 r. jako niezdolny do pracy.

Bł. o. Narcyz Jan Turchan OFM (1879-1942), ur. 19 września 1879 r., do Zakonu został przyjęty 8 września 1899 r., pierwsza profesja czasowa 13 września 1900 r., święcenia kapłańskie przyjął 1 lipca 1906 r. Aresztowany we Włocławku 4 listopada 1940 r., zamęczony w Dachau 19 marca 1942 r.

Bł. br. Brunon Jan Zembol OFM (1905-1942), ur. 7 września 1905 r. w Łętowni, do Zakonu wstąpił w 1922 r., profesję uroczystą złożył 6 marca 1932 r. Aresztowany w Chełmie Lubelskim przez gestapo 19 listopada 1939 r., zamęczony w Dachau 21 sierpnia 1942 r.

Beatyfikowani i kanonizowani męczennicy z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych
Św. o. Maksymilian Maria Kolbe OFMConv, urodzony – 8.01.1894 w Zduńskiej Woli; męczeństwo – 14.08.1941  w Auschwitz-Birkenau

Bł. o. Antoni Bajewski OFMConv, urodzony – 17.01.1915 w Wilnie;  męczeństwo – 8.05.1941 w Auschwitz-Birkenau

Bł. o. Pius Bartosik OFMConv, urodzony – 21.08.1909 w Kokanin (koło Kalisza); męczeństwo – 13.12.1941 w Auschwitz-Birkenau

Bł. o. Innocenty Guz OFMConv, urodzony – 18.03.1890 we Lwowie; męczeństwo – 6.06.1940 w Sachsenhausen

Bł. o. Achilles Puchała  OFMConv, urodzony – 18.03.1911 w Kosinie (koło Łańcuta); męczeństwo – 19.07.1943 w Borowikowszczyźnie

Bł. o. Herman Stępień OFMConv, urodzony – 21.10.1910 w Łodzi; męczeństwo – 19.07.1943 w Borowikowszczyźnie

O. Zbigniew Strzałkowski OFMConv, urodzony – 02.07.1958 w Tarnowie; męczeństwo – 09.08.1991  w Pariacoto (Peru). Beatyfikacja 5 grudnia 2015 r.

O. Michał Tomaszek OFMConv, urodzony – 23.09.1960 w Lękawicy; męczeństwo – 09.08.1991  w Pariacoto (Peru). Beatyfikacja 5 grudnia 2015 r.

Bł. br. Tymoteusz Trojanowski OFMConv, urodzony – 29.07.1908 w Sadłowie; męczeństwo – 28.02.1942 w Auschwitz-Birkenau

Bł. br. Bonifacy Żukowski OFMConv, urodzony – 13.01.1913 e Baran-Rapa (koło Wilna); męczeństwo 10.04.1942 w Auschwitz-Birkenau

Błogosławiony Męczennik ze Zgromadzenia Oblatów Maryi Niepokalanej
Bł. O. Józef Cebula OMI, prezbiter, urodzony: 23 marca 1902 r., w miejscowości Malnia, diec. opolska; pierwsze śluby: Markowice, 15 sierpnia 1922; śluby wieczyste: Krobia, 15 sierpnia 1925; prezbiterat: Katowice, 5 czerwca 1927;zastrzelony w obozie koncentracyjnym Mauthausen 9 maja 1941 r.; beatyfikowany przez Papieża Jana Pawła II (w grupie męczenników) 13 czerwca 1999 r.

Błogosławiony Męczennik ze Zgromadzenia Orionistów
Bł. Franciszek Drzewiecki FDP, ur. 26 lutego 1908 w Zdunach k. Łowicza, zm. 13 września 1942 (zagazowany)  w Hartheim) –więzień obozu w Dachau.

Pallotyńscy Błogosławieni Męczennicy
Bł. ks. Józef Jankowski SAC (1910-1941) męczennik z Oświęcimia.

Bł. ks. Józef Stanek SAC (1916-1944),, kapelan podczas Powstania Warszawskiego;

Błogosławiony Męczennik ze Zgromadzenia Salezjanów
Bł. ks. Józef Kowalski SDB – ur. 13 marca 1911 r., oddał życie 4 lipca 1942 r.

Błogosławieni Męczennicy ze Zgromadzenia Słowa Bożego (Werbiści)
Bł. Grzegorz Frąckowiak SVD – ur. 18 lipca 1911 r. w Łowęcicach koło Jarocina, w Wielkopolsce. Ścięty 5 maja 1943 r. w Dreźnie.

Bł. Stanisław Kubista SVD – ur. 27 września 1898 r. w Kostuchnie pod Mikołowem, na Śląsku. Uduszony 26 kwietnia 1940 r. w Sachsenhausen.

Bł. Alojzy Liguda SVD – ur. 23 stycznia 1898 r. w Winowie k. Opola. Utopiony z 8 na 9 grudnia 1942 r. w Dachau.

Bł. Ludwik Mzyk SVD – ur. 22 kwietnia 1905 r. w Chorzowie na Śląsku. Zamęczony 23 lutego 1942 r. w Forcie VII w Poznaniu.

(opr. o. Kazimierz Malinowski, sekretarz generalny Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce)

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda