Jasna Góra modliła się z całym światem i papieżem Franciszkiem

Sanktuarium maryjne na Jasnej Górze włączyło się wmiędzynarodowe czuwanie maryjne „Z Maryją poza noc”, organizowane przez Papieską Radę do spraw Nowej Ewangelizacji. W sobotę, 12 października na Szczycie jasnogórskim miała miejsce uroczysta modlitwa w łączności z papieżem Franciszkiem. Ojciec Święty wybrał dziesięć sanktuariów maryjnych na całym świecie, w tym Jasną Górę, które zaprosił do specjalnego włączenia się w ogólnoświatowe czuwanie modlitewne w ramach Międzynarodowego Dnia Maryjnego.

Modlitwa rozpoczęła się o godz. 19.00 i trwała równolegle w różnych miejscach świata i w różnych językach. Za pomocą łączy telewizyjnych zorganizowany został telemost modlitewny. Na początku Czuwania zostały przedstawione sanktuaria będące w satelitarnej łączności, które wspólnie też mogły wysłuchać telewizyjnego przesłania Ojca Świętego z okazji tego wydarzenia. Następnie miał miejsce międzynarodowy Różaniec wraz z rozważaniami tajemnic radosnych. Cały wieczór był transmitowany przez RAI (Radio Televisione Italiana) i CTV (Centro Televisivo Vaticano).

W czuwaniu uczestniczyły następujące sanktuaria:
1. Bazylika Zwiastowania (Nazaret – Izrael)
2. Sanktuarium Matki Bożej (Lourdes – Francja)
3. Sanktuarium Our Lady of Good Health (Vailankanni – Indie)
4. Sanktuarium Czarnej Madonny (Częstochowa – Polska)
5. Sanktuarium Marian Shrine of Mary Help (Nairobi – Kenia)
6. Sanktuarium de la Vierge des Peuvres (Banneaux – Belgia)
7. Sanktuarium Our Lady (Akita – Japonia)
8. Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia NMP (Waszyngton – USA)
9. Sanktuarium Nuestra Señhora de Luján (Buenos Aires – Argentyna)
10. Sanktuarium de Nossa Senhora (Aparecida – Argentyna).
Łączono się również z sanktuarium maryjnym Divino Amore pod Rzymem.

Na Jasnej Górze zgromadziły się tysiące wiernych. Obecni byli zarówno mieszkańcy Częstochowy, w tym bardzo licznie siostry zakonne z tutejszych zgromadzeń, jak również przeżywający w tym dniu swoje pielgrzymki: maturzyści arch. lubelskiej i poracownicy wodociągów. Wierni przynieśli ze sobą białe chusty i zapalone świece, symbol czuwania z Maryją przy Chrystusie. Na placu jasnogórskim stał telebim. Na początku satelitarnego połączenia krótko zostały zaprezentowane wszystkie sanktuaria, w tym Jasna Góra. Zebrani na jasnogórskim placu unieśli wtedy zapalone lampiony i pomachali białymi chustkami.

Uczestnicy modlitwy, zgromadzeni w sanktuariach maryjnych na całym świecie, wysłuchali krótkiego przesłania papieża Franciszka.

„Drodzy bracia siostry, pozdrawiam wszystkich pielgrzymów obecnych w sanktuarium Bożej Miłości oraz tych, którzy łączą się z nami w sanktuariach maryjnych w Lourdes, Nazarecie, Lujan, Vailankanni, Guadelupe, Akita, Nairobi, Benneux, Częstochowie i Marian Valley. Dziś wieczorem czuję się zjednoczony z wami wszystkimi na modlitwie Różańca Świętego i adoracji eucharystycznej pod spojrzeniem Maryi Dziewicy – mówił w przesłaniu papież Franciszek – Spojrzenie! Jak jest ważne! Jak wiele rzeczy można wypowiedzieć przez spojrzenie. Przywiązanie, zachętę, współczucie, miłość, ale też zarzut, zazdrość, pychę a nawet nienawiść. Często spojrzenie wyraża więcej niż słowa, albo mówi to, czego słowa nie mogą lub nie odważą się wypowiedzieć. Na kogo patrzy Matka Boża? Patrzy na nas wszystkich, na każdego z nas. A jak patrzy? Patrzy na nas jak matka, z czułością, z miłosierdziem, z miłością. Tak patrzyła na swojego Syna, Jezusa, w każdej chwili Jego życia, w chwilach radosnych, świetlistych, bolesnych, chwalebnych – jak to rozważamy w tajemnicach Różańca Świętego, tak po prostu z miłością. (…) O Maryjo, daj nam odczuć Twój wzrok Matki, prowadź nas do Twojego Syna, spraw, byśmy nie byli ‘chrześcijanami na pokaz’, ale takimi, którzy potrafią zakasać rękawy, by wraz z Twoim Synem Jezusem budować Jego królestwo miłości, radości i pokoju”.

W kolejnym wejściu, po godz. 20.00, z jasnogórskiego sanktuarium poprowadzona została modlitwa II tajemnicy radosnej różańca świętego: „Nawiedzenie św. Elżbiety”.

Jasnogórskiej modlitwie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Obecni byli: abp senior Stanisław Nowak z Częstochowy, ks. inf. Marian Mikołajczyk – wikariusz generalny Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, o. Izydor Matuszewski – generał Zakonu Paulinów, o. Roman Majewski – przeor Jasnej Góry. Na zakończenie jasnogórskiej modlitwy odśpiewano Apel Jasnogórski, a wszystkich zebranych pobłogosławił abp Wacław Depo.

Nad organizacją dzisiejszego wydarzenia czuwał o. Mirosław Górkiewicz, paulin, dyrektor Jasnogórskiego Centrum Informacji, odpowiedzialny z ramienia Jasnej Góry za przebieg transmisji. Całość animował o. Kamil Szustak, paulin. Modlitwę z Jasnej Góry transmitowała do Rzymu i na cały świat Telewizja Trwam. Transmisję prwadziły również: Radio Maryja i Radio Jasna Góra.

Czuwanie jest częścią Dni Maryjnych w Watykanie, przypadających na 12-13 października. Dzień Maryjny to jedna z ważnych uroczystości przewidzianych w papieskim kalendarzu obchodów Roku Wiary, która gromadzi w Rzymie setki przedstawicieli ruchów i instytucji związanych w pobożnością maryjną. Szacuje się, że w obchodach Dnia Maryjnego bierze udział ponad 150 tys. ludzi na całym świecie. Punktem kulminacyjnym Dni Maryjnych będzie niedzielna Msza św. 13 października pod przewodnictwem papieża Franciszka na Placu św. Piotra. Podczas uroczystości papież zawierzy świat Niepokalanemu Sercu Najśw. Marii Panny. Stanie się to w obecności oryginalnej figury Matki Boskiej Różańcowej z Fatimy, przywiezionej wyjątkowo na tę okazję do Rzymu.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ dr 


Papież Franciszek: Maryja jest matką wiary każdego z nas 

Nabożeństwem maryjnym sprawowanym na placu przed bazyliką watykańską uroczyście rozpoczęły się Dni Maryjne. Ich kulminacją będzie jutrzejsza Eucharystia, podczas której Franciszek zawierzy świat Matce Bożej Fatimskiej. Jej oryginalna figura przybyła z tej okazji do Watykanu. Jako pierwszy modlił się przed nią Benedykt XVI, a następnie w Domu św. Marty figurę powitał Papież Franciszek. Później w asyście watykańskiej żandarmerii i Gwardii Szwajcarskiej pielgrzymowała ona wśród wiernych przybyłych na Plac św. Piotra.

W swym rozważaniu Ojciec Święty mówił o wierze Maryi, która jak podkreślił jest Matką wiary każdego z nas. Papież wskazał, że Maryja rozwiązuje węzeł grzechu, który został zawiązany przez nieposłuszeństwo Ewy.

„Dla Bożego miłosierdzia nie ma rzeczy niemożliwych! Nawet najbardziej skomplikowane węzły rozwiązują się z pomocą Jego łaski. A Maryja, która swoim «tak» otworzyła drzwi Bogu, by rozwiązać węzeł dawnego nieposłuszeństwa, jest matką, która cierpliwie i czule prowadzi nas do Boga, aby rozwiązał On węzły naszej duszy swym ojcowskim miłosierdziem. Możemy postawić sobie pytanie: jakie węzły są w moim życiu? Czy proszę Maryję, by mi pomogła zaufać miłosierdziu Bożemu, abym się zmienił?” – wskazał Ojciec Święty.

Franciszek podkreślił, że Maryja obdarza Jezusa ludzkim ciałem. Oznacza to, że Bóg nie chciał stać się człowiekiem ignorując naszą wolność, ale pragnął przyjść przez dobrowolną zgodę Maryi, przez Jej „tak”.

„Czy uważamy, że Wcielenie Jezusa jest jedynie faktem z przeszłości, który nas osobiście nie angażuje? Wierzyć w Jezusa znaczy dać Mu nasze ciało z pokorą i odwagą Maryi, aby mógł On nadal mieszkać pośród ludzi. Oznacza dać Mu nasze ręce, żeby okazać czułość maluczkim i ubogim; nasze ręce, by wychodzić na spotkanie braciom; nasze ramiona, aby wspierać słabych i pracować w winnicy Pańskiej. Wszystko to dzieje się dzięki działaniu Ducha Świętego. Dajmy się Jemu prowadzić!” – mówił Franciszek.

Papież wskazał, że Maryja, jako dobra matka, uczy nas pielgrzymowania w wierze.

„Postęp w wierze, podążanie do przodu w owej pielgrzymce duchowej, jaką jest wiara, jest niczym innym jak pójściem za Jezusem; słuchaniem Go i daniem się kierować Jego słowami; postrzeganiem, jak On się zachowuje, i stawianiem naszych stóp w Jego ślady; posiadaniem tych samych uczuć i postaw, co On: są to pokora, miłosierdzie, bliskość, ale również stanowcze odrzucenie hipokryzji, obłudy, bałwochwalstwa. Droga Jezusa jest drogą miłości wiernej i to aż do końca, aż do ofiarowania swego życia: to droga krzyża” – podkreślił Ojciec Święty.

Po nabożeństwie na Placu św. Piotra figura Matki Boskiej Fatimskiej została przetransportowana helikopterem do sanktuarium maryjnego Divino Amore. Tam zaplanowane jest całonocne czuwanie modlitewne. Rozpoczęła je modlitwa różańcowa odmawiana w jedności z 10 sanktuariami maryjnymi na wszystkich kontynentach. Wśród nich znalazły się m.in. Jasna Góra i Luján w Argentynie. W specjalnym wideoprzesłaniu Papież zachęcił wierzących całego świata, by nie byli chrześcijanami tylko na pokaz, ale zakasali rękawy i odważnie budowali wraz z Jezusem Jego królestwo miłości, radości i pokoju.

Jutro rano Papież zawierzy świat Matce Bożej Fatimskiej. Będzie to główne wydarzenie Dni Maryjnych w Watykanie. Szacuje się, że uczestniczy w nich ponad 150 tys. ludzi z całego świata.

bz/ rv 

Źródło:Radio Watykańskie


Za: www.jasnagora.com