Jasna Góra: modlitwa w intencji Francuzów

„Z wielkim bólem przyjęliśmy informację o tragicznych wydarzeniach w Paryżu i od razu rozpoczęliśmy naszą modlitwę w intencji narodu francuskiego, za paryżan, za tych którzy wciąż ratują katedrę” – powiedział przeor Jasnej Góry. Przypomniał, że od kilku miesięcy w sercu Kościoła we Francji jest kopia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Została umieszczona wraz z relikwiami św. Jana Pawła II w kaplicy polskiej, pierwszej narodowej kaplicy w Notre-Dame. Według doniesień zarówno Ikonę, jak i relikwie Papieża Polaka udało się uratować.

O. Marian Waligóra zauważył, że paryska katedra jest pod wezwaniem Matki Bożej i obecność tam Wizerunku Królowej Polski to wielki zaszczyt: „To wielka duma dla nas, że w sercu Francji jest obecna kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej, tym bardziej, że związane to jest ze stuleciem odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Przy całej tej tragedii Bogu niech będą dzięki, że te święte znaki Bożej obecności zostały ocalone. Mamy nadzieję, że w odnowionej katedrze będą dalej miejscem do duchowej reflekscji”.

W czasie Apelu Jasnogórskiego abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, zawierzył Matce Bożej Europę. „Prośmy Matkę Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego, aby ogień miłości panował wśród ludzi a oddalał nienawiść i wszelką przemoc”.

Izabela Tyras – Polska (Radio Jasna Góra) 

Za: www.vaticannews.va


Ocalała kopia Ikony Jasnogórskiej znajdująca się w kaplicy polskiej w Katedrze Notre Dame

W katedrze Notre-Dame w Paryżu, w której w poniedziałek wybuchł ogromny pożar, znajduje się Kaplica Polska z kopią ikony Matki Bożej z Jasnej Góry i relikwiami św. Jana Pawła II. Została ona uroczyście zainaugurowana w grudniu ubiegłego roku. Z nieoficjalnych informacji przekazanych nam przez służby ratownicze wynika, że ikona nie uległa zniszczeniu. 

W czasie Apelu Jasnogórskiego w poniedziałek, 15 kwietnia paulini i pielgrzymi z bólem modlili się za ratujących katedrę Notre-Dame i z wdzięcznością wspominali umieszczenie w niej kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej z 1 grudnia ubiegłego roku. Według nieoficjalnych wiadomości, które od służb będących po pożarze w katedrze, uzyskał polski portal informacyjno-społecznościowy we Francji, ikona Matki Bożej z Jasnej Góry, znajdująca się w Kaplicy Polskiej w Notre Dame – ocalała. 

Na zakończenie wieczornej modlitwy abp Wacław Depo, metropolita częstochowski powiedział: „Doświadczamy kolejnego bolesnego dramatu religii chrześcijańskiej w Europie, katedra Notre Dame spłonęła, tak jak już przynajmniej kilka kościołów w Europie w ostatnim czasie”. „Europa patrzy, czy ta cywilizacja przetrwa, czy potrzebna będzie interwencja z Nieba” – dodał metropolita częstochowski i zachęcił: „prośmy Matkę Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego, aby ogień miłości panował wśród ludzi, a oddalał nienawiść i wszelką przemoc”. 

Polską kaplicę w katedrze Notre Dame w Paryżu pw. Najświętszej Matki Bożej Częstochowskiej i św. Germana, z kopią obrazu Matki Bożej Częstochowskiej z Jasnej Góry oraz relikwiami św. Jana Pawła II, odsłonięto 1 grudnia 2018 r. W uroczystości wzięły udział setki Polaków z kraju i mieszkających we Francji. 

Mszę św. celebrował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Uczestniczył w niej też marszałek Senatu, Stanisław Karczewski. To pierwsza narodowa kaplica w paryskiej katedrze. „To wielki dla nas honor, że możemy w takim miejscu mieć znak, który będzie inspirował nie tylko Polaków” – mówił wówczas abp Gądecki. 

W odczytanym podczas uroczystości liście prezydent Andrzej Duda podkreślił, że „losy naszego narodu i dzieje zmagań o niepodległość po wielekroć i na trwałe splotły się z historią Francji”. „Współtworząc rodzinę wolnych narodów, zjednoczonych w imię najwyższych wartości republikańskich i obywatelskich, których źródłem jest chrześcijańska miłość bliźniego, chcemy nadal pielęgnować łączące nas więzi i razem budować bezpieczną, pomyślną przyszłość obu naszych narodów. Niech więc to szczególne miejsce będzie odtąd symbolem wspólnego polsko-francuskiego dziedzictwa duchowego, które ma moc inspirować nas do pracy dla dobra całej ludzkości” – napisał prezydent RP. 

it / Radio Jasna Góra

Za: www.jasnagora.com