Home WiadomościZ kraju Jasna Góra: modlitwa wdzięczności w 40. rocznicę śmierci Prymasa Kard. Stefana Wyszyńskiego

Jasna Góra: modlitwa wdzięczności w 40. rocznicę śmierci Prymasa Kard. Stefana Wyszyńskiego

Redakcja

– Dziękujemy za jego maryjny program i geniusz duszpasterski – mówią paulini i pielgrzymi. W 40. rocznicę śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego na Jasnej Górze trwa szczególna modlitwa wdzięczności za Opatrznościowego Pasterza, jego posługę Kościołowi i Ojczyźnie. Mottem uroczystości są słowa Prymasa Tysiąclecia: „Matka Boża w Polsce słabsza nie będzie, choćby zmieniali się ludzie”.

Prymas Tysiąclecia całe swoje życie zawierzył Maryi Jasnogórskiej. To na Jasnej Górze – jak podkreślał – „rozstrzygały się trudności, tutaj przychodziły światła, tutaj rodziły się zwycięstwa”, a trzydzieści trzy lata swego prymasowskiego posługiwania nazwał służbą u Jasnogórskiej Pani. Z Jasnej Góry uczynił swoją główną placówkę duszpasterską, parafię całej Polski. Przekształcił Częstochowę w duchową stolicę narodu, wyznaczając jej w polskim Kościele rolę twierdzy, mającej zatrzymać zaprogramowaną przez komunistów ateizację.

– Za jego geniusz i pasterską intuicję dziękujemy – mówi przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski. – Śluby Narodu, Nowenna, peregrynacja kopi Cudownego Obrazu, to wszystko składa się na wielkie dziedzictwo myśli geniuszu duszpasterskiego Prymasa – przypomniał przeor.

Metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który przewodniczy uroczystościom, zachęcał do wnikliwego i systematycznego odczytywania nauczania Prymasa Tysiąclecia, wciąż aktualnego i potrzebnego. – U podstaw wszelkiego dobra i prawdziwej wolności człowieka oraz sposobem wyjścia z wszelkich kryzysów, w które uwikłana jest polska ziemia, jest odrodzenie moralne narodu dokonane z Chrystusem i przez Chrystusa – mówił metropolita częstochowski podczas Mszy św. sprawowanej o 13.30 na rozpoczęcie głównych uroczystości.

– Program maryjny kard. Wyszyńskiego był zogniskowany wokół kultu Matki Bożej Jasnogórskiej – podkreślił o. Grzegorz Prus, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego. Paulin także zwrócił uwagę na aktualność tego programu, który „zawiera wezwania: duchowe, religijne, społeczne, moralne, ważne dla życia narodowego, nawet politycznego. Tam znajdujemy wielkie karty tego programu, którym powinniśmy się przejąć, żebyśmy to robili z wielką wiarą i przywiązaniem do Matki Bożej”.

Na Jasnej Górze już rok po śmierci rozpoczęła się modlitwa o rychłą beatyfikację kard. Wyszyńskiego. Ta modlitwa trwa do dziś i na nieco ponad trzy miesiące przed beatyfikacją zanoszona jest teraz z prośbą o jej owoce dla Kościoła i Ojczyzny.

Tradycyjnie z rocznicą śmierci swego Patrona pielgrzymowanie do Sanktuarium związało Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, które odbywa swoje 41. spotkanie. Zwracając się do przedstawicieli Stowarzyszenia podprzeor Jasnej Góry o. Wojciech Dec podkreślił – Dziedzictwo ducha, wiary i miłości do Maryi kard. Wyszyńskiego jest naszym skarbem i zadaniem, aby to, czego nauczał życiem i przykładem, było naszą mądrością i narzędziem skutecznego i ewangelicznego działania. Także dziś w aktualnym kontekście naszego życia, kultury, przemian społecznych, właśnie temu służy “Civitas Christiana”.

Od lat pielgrzymki Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” połączone są z rozważaniem nauczania i społecznej nauki Kościoła patrona – Prymasa Tysiąclecia. Stowarzyszenie podejmuje szereg projektów, które upowszechniają jego dziedzictwo i popularyzują jego nauczania w aktualnym kontekście religijnym i społecznym. Członkowie „Civitas Christiana” pogłębiają swoją formację duchową, intelektualną i społeczną opartą o nauczanie patrona, starając się nabyte doświadczenie wcielać w życie lokalnych społeczności.

Dziś jeszcze o godz. 17. 00 o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu Paulinów wygłosi przesłanie dotyczące jasnogórskiej posługi kard. Stefana Wyszyńskiego. Zaplanowano także koncert kwartetu akordeonowego, w programie m.in. Adagio Tomaso Albinionego, Modlitwa ze Suity Gotyckiej Léona Boëllmanna.

O godz. 19.00 na placu przed szczytem, przy stacjach różańcowych, rozpocznie się modlitwa różańcowa z rozważaniami Prymasa Wyszyńskiego.

Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski, którego początek powstania związany jest z osobą Prymasa Tysiąclecia. Modlitwa o 21.00 została zainaugurowana w 1953r. z prośbą o uwolnienie kard. Wyszyńskiego z uwięzienia go przez władze komunistyczne.

Mirosława Szymusik

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda