Home WiadomościZ kraju Jasna Góra: Przed nami sierpniowy szczyt pielgrzymkowy

Jasna Góra: Przed nami sierpniowy szczyt pielgrzymkowy

Redakcja

Zwiększenie ruchu pielgrzymkowego jak co roku jest widoczne już od czerwca, ale to na sierpień zwyczajowo przypada najintensywniejszy okres sezonu pątniczego. Same grupy piesze, które w sierpniu dotrą do Częstochowy, będą liczyć – według obecnych zgłoszeń – łącznie ok. 104 tys. osób. Szczyt pielgrzymkowy oznacza także mobilizację służb miejskich i policji, dbających m.in. o zabezpieczenie tras wejść poszczególnych grup.

Tradycyjnie punkty kulminacyjne sezonu pielgrzymkowego to święta maryjne 15 i 26 sierpnia, przy czym najwięcej grup pieszych przybywa do Częstochowy w dni poprzedzające święto Wniebowzięcia NMP oraz Matki Bożej Częstochowskiej.

Jednorazowo najwięcej pieszych pielgrzymów idących w zorganizowanych grupach przybędzie do naszego miasta 14 sierpnia – będzie ich w sumie ok. 24 tys. osób. Niewiele mniej, bo ponad 23 tys., ma dotrzeć dzień wcześniej. Kolejnym dniem szczytu pieszych wejść będzie 25 sierpnia – tego dnia do Częstochowy przyjdzie blisko 15 tys. pątników. W ciągu całego miesiąca, w zgłoszonych do Urzędu Miasta grupach pieszych przybędzie do Częstochowy około 104 tys. osób.

Najliczniejszą ze zgłoszonych pielgrzymek będzie licząca 9 tys. osób pielgrzymka organizowana przez Kurię Diecezjalną w Tarnowie. Jej przybycie przewidziane jest na 25 sierpnia. Niewiele mniej liczna będzie – podzielona na osiem grup odpowiadającym różnym wspólnotom lokalnym – XXXVII Pielgrzymka Krakowska, w której 11 sierpnia wejdzie do Częstochowy w sumie 8 tys. 750 osób. Najbardziej tłumne z pozostałych przybędą w połowie miesiąca. Będą to: pielgrzymka Duszpasterstwa Pielgrzymek Pieszych Kurii Diecezji Radomskiej (13 sierpnia, 7 tys. osób), pielgrzymka organizowana przez Klasztor Paulinów z Warszawy (14 sierpnia, 5 tys. osób) oraz liczące po 4 tys. osób grupy z Kurii Diecezjalnej Siedleckiej i warszawskiego Kościoła Akademickiego św. Anny (obie dotrą 14 sierpnia). Piesze grupy warszawskie, wchodzące na Jasną Górę 14 sierpnia mają liczyć ok. 12,3 tys. osób.

Najmniejsze grupy będą liczyły ok. 20 osób – tyle osób ma przyjść np. w pielgrzymce zorganizowanej przez Parafię Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mysłowicach.

Nie zabraknie też – nie zaskakujących już chyba nikogo – grup pielgrzymów na rowerach. Będą to np.: Warszawska Pielgrzymka Rowerowa (14 sierpnia, 300 osób), Rowerowa Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej (19 sierpnia, 500 osób) oraz Warszawska Pielgrzymkowa Grupa Rowerowa przy parafii św. Łukasza Ewangelisty (14 sierpnia – 100 osób i 26 sierpnia – 200 osób).

Piesi pielgrzymi przybywający z daleka wracają do domów autokarami, koleją lub organizują sobie powrót indywidualnie np. prywatnymi samochodami, tylko grupy z bliższych okolic, np. z Działoszyna, Pajęczna, Starczy, Koziegłów, ale także Bełchatowa, Wielunia i Sulejowa – idą z powrotem także na piechotę.

Oprócz zorganizowanych grup pieszych pielgrzymi będą przybywać w sierpniu do Częstochowy również własnym transportem, koleją i autokarami. Więcej danych na temat grup przybywających rozmaitymi środkami transportu ma klasztor na Jasnej Górze – miasto dysponuje informacjami na temat pielgrzymów, których przemarsz zabezpieczany jest przez miejskie służby. Najbardziej newralgiczny okres sezonu będzie również planowo zabezpieczany przez miejskie służby, zarówno od strony medycznej, jak i pod względem zapewnienia m.in. dodatkowych miejsc parkingowych, przenośnych toalet czy ujęć wody pitnej.

mb / Urząd Miasta Częstochowy

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda