Home WiadomościZ kraju Jasna Góra: nowenna przed uroczystością MB Częstochowskiej

Jasna Góra: nowenna przed uroczystością MB Częstochowskiej

Redakcja

Na Jasnej Górze trwają przede wszystkim duchowe przygotowania do zbliżającej się uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Wieczorem sprawowane są Msze św. nowennowe ze specjalnymi kazaniami, w dzień licznie, również pieszo, wciąż przybywają pielgrzymi, którzy już włączają się w odpustowe świętowanie.

– Główną intencją tegorocznych obchodów uroczystości będzie dziękczynienie za obecność Maryi w tajemnicy życia Kościoła i naszego Narodu, zwłaszcza za pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski w jej 40.rocznicę – powiedział przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra. „Wymiar dziękczynienia za Jana Pawła II, jego pierwsze papieskie pielgrzymowanie, dziękujemy za Jej opiekę nad św. Janem Pawłem II i za to, że przyprowadzała go tutaj razem z naszym narodem” – podkreśla o Waligóra.

Do postawy Jana Pawła II, który całkowicie oddał się Maryi i sam nazwał siebie człowiekiem zawierzenia, którego nauczył się w jasnogórskiej kaplicy, nawiązują tegoroczne kazania nowennowe, które głosi o. Michał Lukoszek, zastępca generała Paulinów.

Nowenna jest okazją do podjęcia trudu pieszego pielgrzymowania także przez częstochowian, którzy według wyznaczonej kolejności przybywają ze swoich parafii: „Biorę udział, żeby poczuć czym jest pielgrzymowanie, jakie ono jest, jak czuje się człowiek, doświadczam takiej radości wspólnej modlitwy z drugim człowiekiem, modlimy się, żeby wiara przetrwała u naszych dzieci”.

Paulini podkreślają, że wobec tak wielu aktów profanacji również Maryi obecnej w Jasnogórskiej Ikonie, odpust będzie też przebłaganiem i modlitwą za tych, którzy nie rozumieją naszych wartości, szydzą i wyśmiewają się z nich. Przypominają, że jest to czas „duchowej łączności Narodu z Królową Polski”. Suma z udziałem Episkopatu odprawiona zostanie o godz. 11.00. – Przybywajmy, by uradować serce Tej, która jest naszą Matką – zaprasza jasnogórski przeor.

Izabela Tyras – Jasna Góra 

Za: www.vaticannews.va

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda