Home WiadomościZ kraju Jasna Góra: obchody 300-lecia istnienia Zgromadzenia Męki Jezusa Chrystusa

Jasna Góra: obchody 300-lecia istnienia Zgromadzenia Męki Jezusa Chrystusa

Redakcja

Z udziałem przedstawicieli pasjonistów z Polski, Czech i Ukrainy oraz sióstr zakonnych i świeckich należących do Rodziny św. Pawła od Krzyża na Jasnej Górze odbyła się pielgrzymka w roku jubileuszu 300-lecia istnienia pasjonistów – Zgromadzenia Męki Jezusa Chrystusa.

– To czas dziękczynienia, ale i prośby o odnowienie ducha misyjnego, ducha modlitwy i pokuty – powiedział o. Łukasz Andrzejewski, przełożony prowincji polskiej zgromadzenia.

Zgromadzenie zostało założone przez św. Pawła od Krzyża we Włoszech w XVIII w. Do Polski zostało sprowadzone w 1923 r. Prowincjał zauważył, że czasy ich założyciela, wiek Oświecenia i nasza współczesność mają wiele wspólnego, są to podobieństwa wynikające z ludzkiej mentalności jak np. odrzucający wiarę racjonalizm czy wola odrzucania cierpienia.

– W Oświeceniu wydawało się, że jesteśmy o krok od tego, że pozbędziemy się cierpienia z naszego życia, rozwiążemy wszelkie problemy, i to jak mówili złośliwi, co się Panu Bogu nie udało, to naprawimy. Okazało się, że nie. Rozwiązaliśmy jeden problem, przyszło dziesięć kolejnych. Tak i dzisiaj jesteśmy zapatrzeni w siebie i własne możliwości, że przestajemy dostrzegać Boga, który jest jednak autorem największego dobra w naszym życiu – powiedział o. Andrzejewski.

Zdaniem dr. Moniki Waluś, teolożki, „duchowość pasjonistów jest duchowością na nasze czasy”. – Pokazuje wielką moc duchowości, wiary w trudnych sytuacjach. Kiedy nam się coś wali, chwieje, jest bolesne, a sobie ich nie wybieramy, one przychodzą; to myślę, ze wtedy ta duchowość się sprawdza, daje pokój pogodę i moc.

Słowa przewodnie jubileuszu to „wdzięczność, proroctwo, nadzieja”. Jak podkreślają pasjoniści mają być one drogowskazem do pogłębiania pamięci o Męce Pańskiej jako ostatecznym wyrazie miłości Boga do każdego człowieka.

Pasjoniści obok trzech zasadniczych ślubów zakonnych – ubóstwa, posłuszeństwa i czystości, składają specjalny ślub apostolstwa, czyli kontemplowania i głoszenia światu hańby i chwały oraz mądrości Krzyża. To tzw. Memoria Passionis, czyli „pamięć męki”.

Pasjoniści przypominają, że miłość Chrystusa aż po krzyż jest ofiarą, którą Bóg bezustannie daje człowiekowi w sakramencie przebaczenia, w sakramencie Eucharystii, gdzie celebrowane są wydarzenia męki i śmierci Chrystusa. – One stają się dla nas źródłem życia, radości i nadziei, bo nie zatrzymujemy się na męce – idziemy ku zmartwychwstaniu, ku świętości. Dla nas męka Zbawiciela jest źródłem nadziei, a nie smutku – podkreślają zakonnicy.

Polska prowincja liczy około 50 zakonników. Pasjoniści realizują swoja misję przez rozmaite formy apostolatu, przez głoszenie misji ludowych i rekolekcji, szczególnie w Adwencie i w Wielkim Poście.

W Polsce istnieje 10 domów, dwa poza granicami: jeden w Jaromierzycach w Republice Czeskiej, a drugi w Smotryczu nad Ukrainie. – Pracujemy w większości w parafiach, ale no staramy się tak samo, żeby wychodzić do tych najuboższych, prowadząc różnego rodzaju grupy – wyjaśnia o. Wiesław Wiśniewski przeor klasztoru w Przasnyszu.

Rodzina św. Pawła od Krzyża to obok zakonników także mniszki klauzurowe, kilka żeńskich wspólnot zakonnych inspirowanych duchowością świętego oraz wierni świeccy m.in członkowie Rodziny Matki Pięknej Miłości.

Obchody jubileuszowe we wszystkich wspólnotach na całym świecie rozpoczęto 22 listopada 2020 r. Tego dnia 300 lat temu założyciel zgromadzenia Paweł Franciszek Danei z rąk biskupa otrzymał pokutną tunikę i przyjął imię Pawła od Krzyża. Datę tę uznaje się za moment powstania rodziny pasjonistowskiej.

Polskim kandydatem na ołtarze jest sługa Boży o. Bernard (Zygmunt) Kryszkiewicz.

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews/mir / Czestochowa
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda