Home WiadomościZ kraju Jasna Góra: Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich

Jasna Góra: Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich

Redakcja

Dwudniowa Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich rozpoczęła się na Jasnej Górze. Także w jej programie są punkty dotyczące sytuacji w Ukrainie, tego, jak te placówki mogą włączyć się w pomoc.Tematem spotkania przedstawicieli ok. 500 placówek jest „troska o dobre wychowanie młodych, dbanie o ich wzrastanie na wzór Chrystusa”.

Bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski podkreśla, że zwłaszcza szkoły katolickie zobowiązane są do otwartości na potrzeby ogarniętych wojną ludzi.

– Sytuacja wojny, w jakiej dziś się znajdujemy, to moment zjednoczonej modlitwy o pokój, ale też i szukanie form pomocy, zwłaszcza dla matek z dziećmi. Każdy gest otwartości serca jest tutaj ważny – podkreśla bp Mendyk. Zauważa, że w szkołach katolickich zawsze podnoszony jest apel, by młodzież nie tylko więcej i lepiej wiedziała, umiała mądrze żyć, ale by była otwarta na potrzeby i biedę drugiego człowieka. – Tutaj sprawdza się skuteczność formacji w katolickiej szkole – powiedział przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

S. Patrycja Garbacka, kierownik Biura Rady Szkół Katolickich podkreśla, że ważnym punktem rozmów w czasie konferencji dyrektorów będzie troska o ukraińskie dzieci, które już obecne są w polskich szkołach. – Chcemy, by nasze szkoły przodowały, chcemy od razu wyjść z inicjatywą, by te dzieci już edukować, uczyć języka. To jest potrzebne nie tylko dla ich kształcenia, ale też po to, by ich głowę zająć czymś innym – powiedziała s. Patrycja.

Bp Marek Mendyk zauważył, że mimo ogólnego kryzysu wzrasta zaufanie, do tych którzy prowadzą szkoły katolickie czyli do Kościoła. W Polsce coraz więcej uczniów kształci się w placówkach katolickich. To ponad 73,5 tysiąca osób. Mamy 488 szkół należących do Rady Szkół Katolickich.

Jednak, jak twierdzi hierarcha, szkolnictwo katolickie w Polsce ciągle jest traktowane „trochę jak piąte koło u wozu”. – Władze samorządowe, ale też rządowe, choć doświadczamy dużo życzliwości, nie rozumieją mechanizmów, którymi kieruje się szkolnictwo katolickie. My nie oczekujemy jakiś przywilejów. Chcemy być traktowani jak wszyscy inni – podkreśla bp Mendyk.

W programie konferencji dyrektorów znajdują się także wykłady dotyczące wyzwań kulturowych i społecznych Kościoła i edukacji katolickiej. Wygłoszą je ks. prof. dr. hab. Piotr Mazurkiewicz i prof. dr hab. Michał Gierycz.

– Chcemy spojrzeć bardzo realnie, przez pryzmat naukowców, którzy badają te zjawiska, na wyzwania kulturowe i społeczne, które nabierają szczególnych barw przez wydarzenia w ostatnich dniach – powiedziała s. Garbacka.

Podczas spotkania odbędą się wybory Zarządu i Komisji Rewizyjnej Rady Szkół Katolickich. Zakończyła się bowiem 3-letnia kadencja tych gremiów.

Rada Szkół Katolickich zrzesza szkoły prowadzone przez kościelne osoby prawne oraz szkoły, które zostały uznane za katolickie dekretem biskupa diecezjalnego i są prowadzone przez inne osoby prawne lub fizyczne.

Według najnowszych statystyk, z września 2021 r., najwięcej szkół katolickich jest na terenie arch. krakowskiej (49), częstochowskiej (32) i warszawskiej (32). Najwięcej uczniów kształci się w arch. krakowskiej, to prawie 9,4 tys. osób i arch. warszawskiej, to ponad 5,7 tys.

Izabela Tyras @JasnaGóraNews

Za: jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda