Home WiadomościZ kraju Jasna Góra: pielgrzymi na odpust Matki Bożej Szkaplerznej

Jasna Góra: pielgrzymi na odpust Matki Bożej Szkaplerznej

Redakcja

RVNa Jasnej Górze przeżywa się tzw. pierwszy szczyt pielgrzymkowy. Do Sanktuarium docierają tysiące pieszych pielgrzymów na jutrzejszy odpust Matki Bożej Szkaplerznej. Przyszły już kompanie przemyska, poznańska i kilka mniejszych grup. Dla nich wszystkich jest to w tym roku etap w drodze na spotkanie z Papieżem i dziękczynienie za chrzest Polski.

Pielgrzymkę przemyską wprowadzili na Jasną Górę pątnicy w historycznych strojach Mieszka i Dobrawy:

„Mieszko i Dobrawa wprowadzili nas w chrześcijaństwo – mówili pielgrzymi. – To wielki dar dla całego naszego kraju, że właśnie przyjęliśmy wtedy chrzest i dzięki temu jesteśmy narodem chrześcijańskim”.

Jak co roku z wiernymi przyszedł abp Adam Szal, po raz pierwszy jako metropolita przemyski: „Jest taka pokusa, żeby w pielgrzymkach upatrywać jakiś triumfalizm Kościoła, ale tu nie o to chodzi. Chodzi oto, żeby młodzi i starsi przez te 12 dni przeżyli rekolekcje w drodze” – podkreślił abp Szal.

Ze względu na Światowe Dni Młodzieży w programie pielgrzymek następują zmiany. Np. grupa z Piotrkowa Trybunalskiego nie wraca pieszo, tak jak to było dotychczas. Pielgrzymi udają się do swych domów i parafii, by przyjąć młodych z innych krajów.

I.Tyras, Radio Jasna Góra/ rv

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda