Home WiadomościZ kraju Jasna Góra: Podziękowania dla medyków i apel o współodpowiedzialność w budowaniu Polski po pandemii

Jasna Góra: Podziękowania dla medyków i apel o współodpowiedzialność w budowaniu Polski po pandemii

Redakcja

„Po uśmiech Maryi i nadzieję”, z modlitwą za tych, którzy zmarli zakażeni koronawirusem na Jasną Górę przybyła 97. Pielgrzymka Służby Zdrowia. W trudnym czasie, po wielu doświadczeniach i ogromnym wysiłku, by ratować życie innych, medycy sami potrzebują „zastrzyku duchowego” i dobrych inicjatyw na przyszłość, o które też prosili. Pielgrzymka była okazją do wdzięczności Bogu i wszystkim, którzy z oddaniem służą sprawie walki z pandemią, ratują życie i zdrowie.

– Przychodzą tu nie tylko medycy, ale ci, którym służmy – zapewniał na początku Mszy św. bp Romuald Kamiński, przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

„Dzisiaj wszystkim oddanym sprawie likwidacji pandemii, świeckim i duchownym, na tym świętym miejscu mówimy dziękujemy. Dziękujemy za tych wszystkich pacjentów, którzy wrócili do rodzin i za wszystkie inicjatywy, by ratować życie i zdrowie. Niech Bóg wynagrodzi za tę piękną postawę służby człowiekowi”, powiedział w kazaniu bp Stefan Regmunt, wieloletni przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.
Podkreślał, że „dziękujemy Bogu za to, że to zło, które nas krępuje, odbiera radość życia, powoli odchodzi”.
– Czas pandemii pokazał jak ważny jest drugi człowiek, nie tylko medyk, ale ktoś z rodziny, sąsiad, kapłan – zauważył kaznodzieja i to, że brak drugiej osoby blisko prowadził do depresji, poczucia osamotnienia.

„Pandemia ukazała ile w ludzkich sercach jest dobra, miłości, współczucia, empatii, otwarcia na drugiego człowieka, niezależnie od wieku”, mówił biskup. Zaznaczył, że czas pandemii nauczył nas też, jak ważnym elementem życia ludzkiego, są potrzeby duchowe: spotkanie z kapelanem, spowiedź, modlitwa w szpitalnej kaplicy, nie tylko pacjentów, ale też personelu medycznego.

Bp Regmunt podkreślił, że „przychodzimy tu, by razem z Matką Najświętszą prosić Boga o orędownictwo i błogosławieństwo w budowaniu nowej rzeczywistości po pandemii”.

– Z uznaniem obserwujemy działania pokoronawirusowe, życie stawia służbę zdrowia i wszystkich Polaków przed nowymi zadaniami, wszyscy powinniśmy czuć się współodpowiedzialni za budowanie programu na czas po ustaniu pandemii – przekonywał kaznodzieja. Podkreślał, że potrzeba troski o nowe zastępy lekarzy i pielęgniarki, jednak wcześniej musimy pokazać szacunek do nich, budować dobrą atmosferę, rodzinną w rozładowywaniu konfliktów, roztropnie domagać się rozwiązywania ważnych i koniecznych problemów, by młodzi chcieli tę drogę wybrać.
– Liczymy też na pacjentów, by zwracali się z taktem, podejmowali dojrzały dialog, szanowali pracę i mądre działania dla dobra Ojczyzny – mówił bp Stefan Regmunt.

Do budowania pomyślnej przyszłości przyzywał wstawiennictwa patronów Służby Zdrowia, w tym bł. Hanny Chrzanowskiej i Sług Bożych Matki Czackiej i kard. Stefana Wyszyńskiego.

Podczas Mszy św. został złożony tradycyjny akt zawierzenia wszystkich pracowników i związanych ze Służbą Zdrowia.

W liście do uczestników pielgrzymki Prezydent RP Andrzej Duda zauważył, że obecność medyków na Jasnej Górze jest świadectwem przekonania, że życie duchowe oraz przywiązanie do chrześcijańskiej wizji świata i człowieka mogą być inspiracją i realnym umocnieniem w pełnieniu tak trudnej misji.
Prezydent podkreślił, że „pandemia dobitnie przypomniała godność i znaczenie zawodów medycznych”. – Wciąż znajdują się państwo na pierwszej linii walki z globalnym zagrożeniem. Również ten fakt, obok wymiernych korzyści, które odnoszą pacjenci i zagrożeni chorobą, jest niezwykle cennym świadectwem autentycznej międzyludzkiej solidarności i postawy prospołecznej”.

– Wierzę, że te ciężkie doświadczenie zbliża się ku końcowi, trzecia fala zakażeń już za nami, świadczą o tym: rosnąca liczba ozdrowieńców, szczepienia i stopniowy spadek liczby infekcji, hospitalizacji i zgonów. Przed systemem opieki zdrowotnej rysuje się nowe, ważne zadanie – leczenie i rehabilitacja, tych którzy zmagają się z powikłaniami po przejściu choroby koronawirusa – napisał m.in. Andrzej Duda.

Prezydent RP podziękował za profesjonalizm i poświęcenie z jakimi medycy stawiali czoła obecnemu bezprocesowemu wyzwaniu. Wyraził nadzieję, „że jako państwo i społeczeństwo wyjdziemy z tej próby umocnieni, bardziej solidarni i zjednoczeni”.

W czasie „walki z pandemią” na skutek zakażenia covidem zmarło ponad 220 lekarzy i 160 pielęgniarek, podkreślił ks. Arkadiusz Zawistowski, krajowy duszpasterz Służby Zdrowia.

„U Matki w domu otrzymujemy uśmiech. U Matki w domu otrzymujemy nadzieję, ale jako dzieci przychodzimy z bólem. Wiele koleżanek i kolegów z polskiej służby zdrowia zakaziło się i zmarło”.

Krajowy duszpasterz zauważył, że w walkę z pandemią włącza się także wielu kapłanów, kapelanów szpitalnych i tych, którzy jako wolontariusze zgłosili się do posługi w szpitalach tymczasowych.

Izabela Tyras

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda