Home WiadomościZ kraju Jasna Góra. Rekolekcje Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie

Jasna Góra. Rekolekcje Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie

Redakcja

„Rekolekcje z Benedyktem XVI” – to temat Rekolekcji Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, które trwają na Jasnej Górze w dniach 8-10 marca na Jasnej Górze z udziałem ponad 170 dam i kawalerów Zakonu. Trzydniowe spotkanie rekolekcyjne prowadzi ks. prof. Jerzy Szymik, znany teolog i poeta.

„Co roku przyjeżdżamy na początek Wielkiego Postu, żeby jak najlepiej przygotować się do przeżycia tej największej tajemnicy Bożej miłości, jaką jest Męka, Śmierć i Zmartwychwstanie Pana Jezusa” – wyjaśnia Józef Dąbrowski, zwierzchnik Polskiego Zwierzchnictwa Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie. 

Jednym z głównych zadań członków Zakonu Bożogrobców jest pomoc dla Ziemi Świętej i żyjących tam chrześcijan. „Chcemy zrobić wszystko, jako Zakon Rycerski św. Grobu powołany do istnienia przez papieża bł. Piusa IX w 1847 r., żeby zachować chrześcijan w Ziemi Świętej, i żeby Ziemia Święta nie stała się muzeum – podkreśla Józef Dąbrowski, zwierzchnik Polskiego Zwierzchnictwa Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie – Czasami nawet nie uświadamiamy sobie, z jak wielkim trudem ci ludzie dzisiaj są świadkami Jezusa Chrystusa. Powiem więcej – dzisiaj w sposób szczególny świadkowie Jezusa Chrystusa w Ziemi Świętej są prześladowani, i robi się wszystko, żeby jak najszybciej stamtąd zniknęli. Dlatego my, wychodząc naprzeciw potrzebom, po pierwsze chcemy ich ogarnąć modlitwą. Z drugiej strony jesteśmy proszeni o wsparcie materialne. My jesteśmy, jako jedyna instytucja kościelna – bo jesteśmy zakonem na prawie watykańskim, zresztą to prawo uzyskaliśmy dzięki naszemu papieżowi św. Janowi Pawłowi II – jesteśmy jedyna instytucją watykańską odpowiedzialną za finansowe wparcie Patriarchatu Łacińskiego – a więc wszystko to, co jest potrzebne do prowadzenia parafii, zakładów charytatywnych, szkół”. 

Zwierzchnik Polskiego Zwierzchnictwa Zakonu Rycerskiego Bożogrobców podkreśla, jak ważne jest dziś pielgrzymowanie do Ziemi Świętej. „Ci ludzie bez naszej obecności czuja się kompletnie odcięci od Kościoła. Dlatego każdy przyjazd do Ziemi Świętej, kupienie pamiątek w sklepach czy w warsztatach, które prowadzą chrześcijanie, dają im to minimum zabezpieczenia egzystencji. Dziś wielu chrześcijan traci pracę ze względu na to, że są chrześcijanami”. 

Trzydniowe spotkanie rekolekcyjne prowadzi ks. prof. dr hab. Jerzy Szymik, znany teolog i poeta. W czasie piątkowej homilii ks. prof. Szymik podzielił się z wiernymi pięcioma radami dotyczącymi poprawy modlitwy. „Po pierwsze: jeśli modlitwa jest dla was nudna, (…) wiedzcie, że nuda zawsze w sprawach z Bogiem jest znakiem alarmującym. Kto osobiście się nie modli, tylko Go nuda odtrąci od Oblubieńca, ten na dłuższą metę nie wytrwa w wierze w Boga. To jest rzecz pewna, ponieważ Bóg, który jest dla życia nieciekawy, bez znaczenia, nie jest Bogiem tylko nikim”. 

„Po drugie: modlitwa i poznanie Boga przynależą do siebie. Jeżeli chcemy wiedzieć, kim On jest, musimy się modlić. Jeśli to jest dla nas trudne, róbmy to, co robimy w chwilach, które są dla nas trudne do załatwienia, a bardzo nam na nich zależy: szarpiemy klamkę, aż się drzwi otworzą. Trzeba szarpać klamkę do Boga tak długo, aż się drzwi otworzą”. 

„Po trzecie: nikt się sam nie nauczy mówić. Mówienia uczymy się od mamusi. W przypadku modlitwy jest dokładnie tak samo. Jeśli ktoś chce wymyślić sam Boga, pozostaje mu zawsze jedynie wymyślony Bóg. Modlitwy uczymy się we wspólnocie z Matką, z Kościołem”. 

„Po czwartek: modlitwa tak, jak wszystkie wielki sprawy życia, wymaga wytrwałości, dyscypliny i stałości”. 
„Po piąte: małżeństwo i rodzina są wtedy prawdziwie zagrożone, im mniej jest w nich obecne wspólne centrum ich miłości – Bóg”. 

Modlitwę Apelową w piątek, 8 marca poprowadził ks. prał. Krzysztof Bąk, komandor Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego. 

„Uwielbiamy Cie Maryjo wszystkimi tytułami świata – mówił ks. prał. Krzysztof Bąk – Dla nas jesteś Królową Palestyny, Twojej ziemi rodzinnej, trzymającej na ikonie Święte miasto Jeruzalem na kolanach. Dla nas jesteś obrończynią chrześcijan w Ziemi Świętej i na całym świecie. Pod Twój połaszcz, zgodnie z ikoną, uciekali się wszyscy prześladowani chrześcijanie całego świata. Matko Najświętsza, Twojej opiece polecamy przede wszystkim chrześcijan w Ziemi Świętej, wszystkie miejsca święte naznaczone przez ziemski żywot Twojego Syna Jezusa Chrystusa i Twój Maryjo, a oddany pod materialną opiekę naszemu Zakonowi przez Stolicę Apostolską. Polecamy chrześcijan mordowanych w okrutny sposób i na Półwyspie Arabskim, i w Afryce, i w Azji, i na Północy Korei, i gdziekolwiek chrześcijanie mordowani są dla imienia Bożego”.

Posłuchaj kazań rekolekcyjnych ks. prof. dr hab. Jerzego Szymika: 
– Msza św. dn. 8 marca 
– Msza św. dn. 9 marca 
– Msza św. dn. 10 marca   

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ dr, es 
2019-03-09, sobota, godz.12.20

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda