Jasna Góra: Rok Życia Konsekrowanego – rozpoczęty!

Uroczystą Mszą św. odprawioną w niedzielę, 30 listopada przed Cudownym Obrazem Matki Bożej na Jasnej Górze rozpoczął się ogłoszony przez papieża Franciszka – Rok Życia Konsekrowanego w Polsce.

Eucharystia rozpoczęła się o godz. 11.00, a przewodniczył jej o. Janusz Sok, przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich. Koncelebrowali ojcowie paulini na czele z generałem Zakonu o. Arnoldem Chrapkowskim i przeorem Jasnej Góry o. Marianem Waligórą. W Kaplicy licznie zgromadzili się przedstawiciele różnych polskich zgromadzeń męskich i żeńskich. Msza św. była transmitowana przez TV Trwam.

„Dzisiaj rozpoczyna się Rok Życia Konsekrowanego, czas niezwykłej łaski, i za to Ojcu Świętemu Franciszkowi jesteśmy wdzięczni, czas naszego nawrócenia i po raz kolejny zawierzenia Bogu, przylgnięcia do Jego serca” – powiedział rozpoczynając Mszę św. o. Janusz Sok.

W homilii o. Janusz Sok mówił dalej: „Całe życie jest nam dane po to, żebyśmy się z Bogiem zaprzyjaźnili, te ileś dni, ileś lat, ileś dróg do przejścia, żebyśmy się z Bogiem na tyle zaprzyjaźnili, byśmy Go potem rozpoznali, nie przestraszyli się Go, nie bali się. Rozpoznać Go można tylko oczami miłości. Adwent – święty czas, który po to nam jest dany. Ale dzisiaj jakże my tutaj zgromadzeni na Jasnej Górze, i w tak wielu kościołach w Polsce w tych dniach, w katedrach, w kościołach, w naszych kaplicach zakonnych, zebrani siostry, bracia żyjący życiem konsekrowanym, bo oto odświętni się czujemy – rozpoczyna się Rok Życia Konsekrowanego”.

„Całe życie jest zadaniem, by Boga wyglądać i Go szukać – podkreślił kaznodzieja – Nasze życie to chodzenie po wodzie, i jest możliwe tylko wtedy, gdy jesteśmy wierni tej jednej niepodzielnej Miłości, a gdy mamy Jego serce, potrafimy kochać każdego, nawet tych, których nikt nie kocha. Bogu niech będą dzięki za powołanie sióstr, braci, którzy pochylają się nad chorymi, biednymi, dotykają ich ran, i mają jeszcze radość, że dotykają ran Jezusa. Bogu niech będą dzięki za to tułacze życie misjonarzy rozsianych po całym świecie. Opuścili ojczyznę, a to niezwykle trudne, gdzieś człowiek w sobie coś musi złamać, i zawsze pozostanie tęsknota, i zawsze gdzieś pozostanie świadomość, że nie jestem u siebie (…) Bogu niech będą dzięki za powołanie, Siostro, Bracie – twoje. To takie zaproszenie do kochania Boga i człowieka”.

„Maryjo, przy Tobie rozpoczynamy ten Rok Życia Konsekrowanego. Od Ciebie chcemy się uczyć bycia blisko Jezusa, podążania Jego śladami, tego zachwytu nad Jego słowami. Ty byłaś pierwszą osobą konsekrowaną, pierwszą uczennicą Swojego Syna. Pomóż nam odkryć, jak wielkie jest nasze powołanie do życia życiem konsekrowanym, ślubami, jaki to wielki dar, jakie wielkie zaufanie ze strony Boga. Pomóż nam razem z Tobą wyśpiewać ‘wielbi dusza moja Pana za wielkie rzeczy, które mi Bóg uczynił’” – prosił o. Janusz Sok.

Rok Życia Konsekrowanego trwać będzie od 30 listopada 2014 r. do 2 lutego 2016 roku.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.