Home WiadomościZ kraju Jasna Góra: rozpoczęła się 30. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

Jasna Góra: rozpoczęła się 30. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

Redakcja

„Ewangelia radosną obietnicą ”, to hasło dwudniowej 30. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja, która rozpoczęła się na Jasnej Górze. Mszy św. przewodniczył bp senior Ignacy Dec ze Świdnicy. -To nasze publiczne wyznanie jak bardzo potrzebna jest nam Maryja. Ewangelia Jezusa nas nie zniewala, ale wyzwala – przekonywał.

Witając pielgrzymów przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski podkreślił, że 30. pielgrzymka to dziękczynienie za „wielkie dzieła, które Pan uczynił” i modlitwa za Kościół i Ojczyznę.
– To dziękczynienie, które Pan uczynił, a uczynił nie tylko wam, którzy to dzieło tworzycie, ojcom redemptorystom na czele z o. Tadeuszem Rydzykiem, pracownikom i współpracownikom Radia, Telewizji Trwam i wielu innych dzieł wyrosłych na przestrzeni tych lat, ale także Kościołowi w Polsce i na świecie, naszej Ojczyźnie i polskim rodzinom, wszystkim dla których stało się ono skutecznym narzędziem ewangelizacji – mówił o. Przeor.

Podziękował za wspaniałomyślną, choć niełatwą posługę i dodawał: „my, paulini dziękujemy szczególnie za codzienne transmisje Apelu Jasnogórskiego i Mszy św., które zbliżają wiernych do naszego narodowego Sanktuarium, do Maryi, bez której niczego nie chcemy i nie możemy czynić”.

Jasnogórski przeor przypomniał, że Maryja uczy nas, jak być uczniami Chrystusa w całkowitym zaufaniu do Pana: „życzę byście poczuli, że jesteście w domu Najlepszej Matki, zawierzajcie Jej swoje intencje, Kościół i naszą Ojczyznę. Maryja jest tutaj z wami, czuła i wrażliwa na wasze potrzeby i oczekiwania, gotowa pomagać tam, gdzie najbardziej tej pomocy potrzebujecie”.

– Chrześcijaństwo jest dzisiaj najbardziej prześladowaną religią w świecie – przypominał w kazaniu bp Ignacy Dec. Zauważył, że w wielu krajach Europy Zachodniej, a ostatnio również w Polsce, wyraźnie wzmogły się ataki na wartości chrześcijańskie. – Obserwatorzy tych procesów wyraźnie odczytują to jako próbę osłabienia a nawet obalenia cywilizacji chrześcijańskiej. Procesowi temu sprzyja słabość chrześcijaństwa w krajach zachodnich, zapaść demograficzna Zachodu i napływ imigrantów z inną kulturą i religią – mówił.

Kaznodzieja podkreślał, że „niestety w ten demontaż chrześcijaństwa włączają się też, świadomie lub mniej, ludzie Kościoła o orientacji lewicowej a w praktyce wyraża się to w naruszaniu fundamentów chrześcijańskiej kultury europejskiej”. Jak wyjaśniał „w nauce zastępuje się prawdę – ideologią, w etyce milczy się o prawym sumieniu i o prawie naturalnym jako źródle prawa stanowionego i prawego postępowania, walkę klas zastępuje się walką płci, w sztuce odchodzi się od wartości piękna a w religii zapomina się o prawdziwym celu postępowania i całego ludzkiego życia”.

– Może martwić nas to, że w procesy te dają się wciągać także niektórzy katolicy z tzw. Kościoła otwartego wspomagani przez obecnych w mediach, zwłaszcza na portalach internetowych, dyżurnych teologów duchownych i świeckich. Wiemy, że wiele osób z życia publicznego stało się dziś zakładnikami liberalnych mediów, gdzie często mówi się o prawdzie, ale nie mówi się prawdy, gdzie mówi się o demokracji a jej się zaprzecza, w słowach i czynach, gdzie mówi się o wolności, a rozumie się ją jako wolność od obowiązków, od powinności dyktowanej przez sumienie, od nakazów i zakazów pochodzących od Boga – mówił kaznodzieja.

Bp Dec podkreślał, że „musimy się obronić przed przewrotną ideologią gender i błędnym ekologizmem, gdzie miejsce Boga zajmuje człowiek, a miejsce człowieka zajmują zwierzęta, gdzie panuje empatia do losu zwierząt, a brak empatii do poczętych dzieci”.

– Przyjeżdżamy tu, by nabrać odwagi do zachęcania siebie i innych do praktykowania wiary w modlitwie i w postawie życia zgodnego z prawem Bożym. Wiara i wierność Bogu jeszcze nikomu nie zaszkodziły – przekonywał. Dodawał, że „stajemy się wielcy wielkością Pana Boga, w którego wierzymy i którego wolę wypełniamy. Nasze przyznanie do Chrystusa wyrażamy przez uczciwe życie, kiedy stajemy się sługami słabszych, chorych, przegranych, gdy stajemy się jedni dla drugich darem”.

W programie dwudniowej pielgrzymki Radia Maryja dziś jeszcze różaniec i udział w Apelu Jasnogórskim. Główne uroczystości odbędą się jutro. Rozpoczną się o godz.8.00 Godzinkami ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP, o 9.00 – modlitewne czuwanie a o godz.11.00 – Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu. Pielgrzymkę zakończy o 15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia.

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie 8 grudnia 1991r. Toruńska rozgłośnia to największe katolickie medium w Polsce, którego zasięg daleko wykracza poza granice kraju. Początkowo audycje docierały tylko do słuchaczy w Toruniu, Bydgoszczy i okolicznych miejscowości. Obecnie fale Radia Maryja przekraczają granice oceanu, dzięki czemu rozgłośnia jest odbierana także w wielu miejscach zamieszkałych przez Polonię.

Izabela Tyras @JasnaGóraNews

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda