Home WiadomościZ kraju Jasna Góra: także i w tym roku świąteczne paczki dla potrzebujących

Jasna Góra: także i w tym roku świąteczne paczki dla potrzebujących

Redakcja

Także i w tym roku na Wielkanoc paulini przygotowali świąteczne paczki. To dary dla podopiecznych Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego, który na co dzień wspiera potrzebujących. Stale, tygodniowo, z pomocy korzysta ponad sto osób.

W paczkach znalazły się typowe świąteczne produkty, podkreśla o. Zygmunt Bola, opiekun punktu. Wylicza, że są np. żurek, biała kiełbasa, chrzan, słodka babka. Oprócz świątecznych produktów w podarkach jest też żywność długoterminowa, olej, cukier i inne.

– Mamy nadzieję, że rozświetlą naszym podopiecznym te święta Wielkanocne, że chwała Chrystusa dotknie ich blaskiem poprzez ten dar materialny – nie tylko dar duchowy, jakim jest modlitwa płynąca z Jasnej Góry – mówi opiekun punktu.

W czasie pandemii działalność Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego zasadniczo nie zmieniła się. Jest on czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 9:30, a wydawanie żywności odbywa się w poniedziałki, środy i piątki. Tygodniowo z pomocy korzysta ok. 120 osób.

– Od stycznia obserwujemy wzrost osób potrzebujących pomocy. Wiele rzeczy zdrożało, niektórzy stracili pracę, budżety domowe są niewystarczające – podkreśla o. Bola.

Zauważa, że prawie w całości punkt charytatywny utrzymywany jest z funduszy Jasnej Góry. Niewielki procent to wsparcie z zewnątrz m.in. przez stałych ofiarodawców, którzy składają pieniądze do specjalnych puszek i na subkonto klasztoru przeznaczone na pomoc charytatywną. Wsparciem są też ofiarodawcy, którzy dostarczają stale lub czasowo żywność, w tym pieczywo, odzież, sprzęt gospodarstwa domowego czy komputerowy.

Paulini dziękują wszystkim, którzy wspierają ich posługę potrzebującym.

Oprócz codziennej pomocy żywnościowej Jasnogórski Punkt Charytatywny swoim podopiecznym próbuje zapewnić także pomoc „odświętną”. Każdego roku 23 grudnia Mszą św. sprawowaną o godz. 16.45 w Kaplicy Matki Bożej rozpoczyna się Wigilia dla biednych i samotnych. Po Eucharystii odbywa się uroczysta wieczerza w barze Domu Pielgrzyma. Świąteczne spotkania dla biednych i samotnych na Jasnej Górze organizowane są od wielu lat. Przed świętami paulini przygotowują także paczki żywnościowe.

Jasnogórski Punkt Charytatywny powstał w 1994 r. z inicjatywy ówczesnego przeora Jasnej Góry o. Szczepana Kośnika. Jego pierwszymi opiekunami byli o. Anioł Jaskuła i o. Bogumił Schab. Początkowo placówka mieściła się przy wejściu na jasnogórskie wały. Ze względu jednak na zwiększającą się liczbę osób zgłaszających się po pomoc, władze klasztoru zdecydowały się udostępnić inne miejsca. Obecnie punkt znajduje się przy ul. Św. Barbary.

it / Częstochowa
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda