Home WiadomościZ kraju Jasna Góra: także tu ponowienie aktu poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

Jasna Góra: także tu ponowienie aktu poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

Redakcja

W 100. rocznicę poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa uroczyste ponowienie tego aktu nastąpi także na Jasnej Górze. Zostanie on wypowiedziany podczas Mszy św. celebrowanej o godz.19.00 w bazylice. To w łączności z biskupami zebranymi na Konferencji Episkopatu Polski w Krakowie.

W uroczystości ogólnopolskie oddania Sercu Jezusowemu Jasna Góra została włączona już ponad sto lat temu. Wobec zagrożenia bolszewickim terrorem, 27 lipca 1920r., biskupi zebrani w sanktuarium pod przewodnictwem kardynałów Aleksandra Kakowskiego i Edmunda Dalbora ofiarowali Polskę Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Episkopat wezwał naród do krucjaty modlitewnej za Ojczyznę, do żarliwej modlitwy różańcowej połączonej z całodzienną adoracją Najświętszego Sakramentu, do ufności w opiekę Królowej Polski i do zaangażowania w obronę zagrożonego państwa.

„W chwili, gdy nad Ojczyzną i Kościołem naszym gromadzą się chmury ciemne, wołamy jak niegdyś uczniowie Twoi zaskoczeni burzą na morzu: Panie, ratuj nas, bo giniemy” – czytamy w akcie z 1920r.

W tekście zawierzenia, obok błagania o ratunek dla Ojczyzny znalazła się też prośba o przebaczenie grzechów i niewierności: „ale przez zasługi naszych świętych Patronów, przez krew męczeńską przelaną dla wiary przez braci naszych, za przyczyną Królowej Korony Polskiej, Twojej Rodzicielki, a naszej ukochanej Matki Częstochowskiej, błagamy Cię, racz nam darować nasze winy i przemień serca nasze na wzór Twojego Boskiego Serca; przemień nas potęgą łaski Twojej wszechmocnej, z obojętnych i letnich uczyń nas gorliwymi i gorącymi, z małodusznych mężnymi, i spraw, abyśmy już wszyscy odtąd trwali w wiernej służbie Twojej i nigdy Cię nie opuścili”.

Polscy hierarchowie przyrzekli, że będą szerzyć kult Serca Jezusowego wśród wiernych, a zwłaszcza w seminariach duchownych, zachęcali do nabożeństwa oraz oddania Boskiemu Sercu Rodzin.

Biskupi zebrani na Konferencji Plenarnej w dniach 27-29 lipca 1920 r. wystosowali też pismo do papieża Benedykta XV, informując go o grożącym Kościołowi w Polsce niebezpieczeństwie. Prosili o modlitwę i apostolskie błogosławieństwo na skuteczną obronę.

Na Jasnej Górze kult Serca Pana Jezusa jest bardzo żywy. W bocznej nawie Bazyliki jest kaplica Serca Pana Jezusa. W głównym ołtarzu znajduje się figura Chrystusa ukazującego swoje gorejące Serce, otoczone koroną cierniową. Takie przedstawienie – zresztą bardzo powszechne – związane jest z objawieniami św. Małgorzaty Marii Alacoque, wizytki z klasztoru w Paray-le-Monial. Chrystus ukazał się Świętej w takiej właśnie postaci. Jak podkreśla paulin o. Stanisław Rudziński, historyk sztuki, to wyobrażenie, choć może wydawać się naiwne, bo wiemy, że serce wygląda inaczej, to jednak zdajemy sobie sprawę z tego, iż nie czcimy ludzkiego organu. Serce jest tu symbolem ogromnej miłości Chrystusa do każdego człowieka.

it / Częstochowa
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda