Home WiadomościZ kraju Jasna Góra: uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP ma tu wymiar szczególny

Jasna Góra: uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP ma tu wymiar szczególny

Redakcja

Modlitwa za dzieci poczęte, a zagrożone w łonach matek, zanoszona jest dziś na Jasnej Górze. Dotarł dzwon „Głos Nienarodzonych”, który przypomina o niezbywalnym prawie do życia każdego człowieka. W intencjach pokoju, szczególnie za wschodnią granicą, prosili albertyni. Święto patronalne obchodzi jasnogórska Sodalicja Mariańska. Wyrazem szczególnej miłości do Niepokalanej będzie „Hołd z kwiatów”, złożony o godz. 17.00. Oddanie Maryi ponowione zostanie tradycyjnie podczas Apelu o 21.00. Dziś mija 68. rocznica tej najbardziej znanej jasnogórskiej modlitwy.

O. Waldemar Pastusiak kustosz Jasnej Góry podkreśla wspólnotowy wymiar przeżywanej dziś uroczystości i zachęca do modlitwy w intencji jedności i pokoju. – W obliczu tych wszystkich wydarzeń, które dzieją się wokół nas, związanych z pandemią, ale także z niepewnością jutra, trwającym konfliktem na granicy polsko-białoruskiej chcemy bez reszty powierzyć się Niepokalanej, naszej najlepszej Matce – powiedział kustosz i dodał: „wierzymy, że za wstawiennictwem Maryi możemy wyprosić wiele łask, szczególnie prosimy o łaskę jedności i pokoju”.

W intencjach pokoju, wolności i suwerenności na Ukrainie, gdzie znajdują się dwa domy braci albertynów, modlili się przedstawiciele zgromadzenia. To tradycyjna ich pielgrzymka w uroczystość Niepokalanego Poczęcia.

– Matka Boża Częstochowska jest naszą Fundatorką, tak zawsze powtarzał brat Albert Chmielowski, nasz założyciel. Dlatego chcemy od Maryi czerpać wzór i uczyć się wierności Bogu – wyjaśnił brat Franciszek Grzelka, przełożony generalny Zgromadzenia Braci Albertynów.

By obudzić sumienia – podobnie jak rok temu, dzwon „Głos Nienarodzonych” przypomina dziś na Jasnej Górze o niezbywalnym prawie do życia każdego człowieka.

– Trzeba i warto być ludźmi sumienia, a bł. kard. Stefan Wyszyński nam o tym przypomina, stąd w tym roku Dzwon Nienarodzonych stanął w pobliżu jego pomnika – wyjaśnił Grzegorz Nienartowicz z częstochowskiej Fundacji dla Życia i Rodziny im. Jana Pawła II.

Ważący tonę odlew powstał z inicjatywy fundacji „Życiu Tak” im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Każdy kto chce wybić na nim gong powinien zadeklarować w sumieniu swą troskę o życie poczęte.

Na dzwonie zapisane są m.in. słowa obrońcy życia bł. ks. Jerzego Popiełuszki: „Życie dziecka zaczyna się pod sercem matki”, a także przykazanie Boże: „Nie będziesz zabijał”. Dzwon ma bogatą symbolikę. Na zewnętrznych ścianach znajdują się ornamenty w kształcie łańcucha DNA (nawiązujące do kodu genetycznego rodziców) oraz odlewy USG dziecka poczętego. Obok są wyobrażenia tablic, symbolizujące Dekalog, oraz m.in. słowa piątego przykazania: „Nie zabijaj”.

W tym roku odlano dwa nowe dzwony „Głos Nienarodzonych” – dla Ukrainy i Ekwadoru.

O 12.00 w Kaplicy Matki Bożej sprawowana była Msza św., która zjednoczyła na modlitwie w obronie życia dzieci poczętych, przedstawicieli pro-life.

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny to święto patronalne Jasnogórskiej Sodalicji Mariańskiej. Dziś przypada 105. rocznica pierwszych ślubowań sodalicyjnych, złożonych tutaj przez młodzież częstochowskich szkół średnich.

– My, sodalisi, zawierzamy Maryi siebie, nasze rodziny, Ojczyznę, by była nam Matka i Przewodniczą w drodze do świętości – mówi o. Marcin Minczyński. – Sodalicja nie jest reliktem przeszłości – zapewnia moderator jasnogórskiej wspólnoty. Po zlikwidowaniu sodalicji jak i innych stowarzyszeń katolickich w naszym kraju w okresie komunistycznym, w latach 80-tych ubiegłego stulecia nastąpił ich powrót do naszego życia religijnego – przypomina paulin.

Obecnie sodalicja jasnogórska działa jako jedna wspólnota skupiająca osoby w różnym wieku, przynależące do różnych stanów i zawodów. Wchodzi w skład Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce.

Na Jasną Górę przybywają grupy pielgrzymów, które szczególnie w tym dniu zanoszą modlitwy do Maryi.

– Dla nas Matka Boska jest ucieczką i ostoją w życiu, ma bardzo ważne miejsce. Modlitwy do Maryi dają dużo nadziei i wiary, my wierzymy, że Ona wysłucha i pomoże. Będziemy dziś na Mszy, żeby się polecić Matce Bożej, aby jak najwięcej łask uzyskać – mówili pątnicy.

Jak zauważyła s. Agnieszka posługująca na Jasnej Górze, Matka Boża jest dla niej Opiekunką i to Jej zawierza codzienność. – Za wstawiennictwem Niepokalanie Poczętej otrzymałam wiele łask. Moja mama została uzdrowiona z ciężkiej choroby – opowiada zakonnica.

Podkreśla, że zawsze w tych trudnych chwilach bardzo pomagała jej modlitwa do Maryi. – Jadąc do szpitala całą drogę odmawiałam: „Maryjo Niepokalana, Tyś od Boga wybrana, kto do ciebie w potrzebie spieszy, każdego pocieszysz” i wtedy właśnie stał się cud uzdrowienia. Bardzo kocham tę modlitwę i często ją odmawiam – powiedziała s. Agnieszka.

Wyrazem szczególnej miłości do Niepokalanej będzie „Hołd z kwiatów”, złożony o godz. 17.00. W symbolicznych białych kwiatach składanych pod figurą Maryi Niepokalanej na placu pielgrzymi pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego zawierzą Kościół, Ojczyznę i świat. Hołd z kwiatów składany 8 grudnia w duchowej łączności z papieżem to już zwyczaj praktykowany na Jasnej Górze od 2009 r., kiedy to poświęcona została nowa figura.

Oddanie Maryi Kościoła i Polski ponowione zostanie tradycyjnie podczas Apelu o 21.00. Dziś mija 68. rocznica tej najbardziej znanej jasnogórskiej modlitwy.

Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews / Jasna Góra
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda