Home WiadomościZ kraju Jasna Góra: Uroczystość Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny

Jasna Góra: Uroczystość Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny

Redakcja

BPJGNa Jasnej Górze trwają obchody największej w roku uroczystości – Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny. Każdego roku na to święto wędrują na Jasną Górę dziesiątki tysięcy pielgrzymów – według ostatnich statystyk, przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, na Jasną Górę przybyły 52 piesze pielgrzymki, a w nich 63 tys. 500 osób.

Centralnym punktem dnia dzisiejszego jest uroczysta Suma, która rozpoczęła się o godz. 11.00 na Szczycie. Mszy św. przewodniczy abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W dzisiejszych uroczystościach odpustowych na Jasnej Górze bierze udział 100 tys. osób – zarówno ci, którzy dotarli w pieszych pielgrzymkach, jak i wierni z całej Polski, którzy przybyli różnymi środkami lokomocji.

Obecni są: bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski; bp Piotr Jarecki, bp pomoc. arch. warszawskiej; bp Marcellin Yao Kouadio, z diec. Yamoussoukro z Wybrzeża Kości Słoniowej oraz ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP.

Słowa powitania wypowiedział o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. Mówił: „Maryja została wzięta do nieba, radują się zastępy aniołów”. Również i my, zebrani u stóp naszej Matki i Królowej, uczestniczymy w tej radości aniołów. W Jasnogórskim Domu Bożej Rodzicielki, w Polskiej Kanie, jak mówił niedawno papież Franciszek, Maryja oferuje swoją bliskość i pomaga nam odkryć, czego brakuje do pełni życia. Od Niej pragniemy uczyć się pełni życia, troski o nasze wewnętrzne piękno, o nieustanne duchowe odrodzenie, byśmy idąc poprzez ten świat byli widzialnym znakiem miłości Boga i człowieka oraz nigdy nie zagubili w sobie Bożego Ducha. Wraz z Maryją, towarzyszką naszej życiowej drogi, udajemy się z pośpiechem, otwartym sercem i wyciągniętą dłonią, by służyć drugiemu człowiekowi poprzez pełnienie uczynków miłosierdzia względem duszy i ciała. Matko Wniebowzięta, Matko powołanych do nieba, wspieraj nas, byśmy idąc przez ziemię potrafili wraz z Tobą, Matką Zielną, składać Bogu dziękczynienie za hojność ziemi – matki żywicielki, a także czyniąc ziemię sobie poddaną wspólnie troszczyli się o właściwe z niej korzystanie”.

„W 96. rocznicę ‘Cudu nad Wisłą’, gdy nasza ziemska Ojczyzna została zachowana od niebezpieczeństwa, spraw Królowo Pokoju, by wszystkie ludy i narody włączyły się w modlitwę o łaskę zgody i pokoju, o łaskę przebaczenia i miłosierdzia, bo przecież otrzymaliśmy Ducha przybrania za synów, w którym możemy wołać Abba, Ojcze! – podkreślał o. Generał – To wołanie Abba, Ojcze przypomina nam wielkie wydarzenie sprzed 25 lat – VI Światowe Dni Młodzieży przeżywane tutaj na Jasnej Górze z Janem Pawłem II. Maryjo Królowo Polski, Maria Regina Mundi, spraw byśmy z tego ogromnego dziedzictwa ducha wiary, który był wtedy zapalony w naszym narodzie, w krajach Europy wschodu i zachodu nigdy nie zagasł. Niech to co ziemskie, małe i niezgodne z Bożym prawem, z Dekalogiem, z Ewangelią, to co niszczy w nas i w naszym społeczeństwie ducha wiary, uczciwości, szacunku i zgody, odpowiedzialności za czyny i słowa, nie rozbija jedności wołania Abba Ojcze!”.

*

„Wniebowzięcie Maryi stawiając nam przed oczy Maryję walczącą przez całe ziemskie życie o prymat Boga, jest przypomnieniem, że wiara nasza jest poręką tych dóbr, których się spodziewamy i dowodem tych rzeczywistości, których nie dostrzegamy oczyma ziemi. Więcej, wiara jest w nas darem o początkiem życia wiecznego. Jak ważne jest to przypomnienie, zwłaszcza w przeżywanym Roku Miłosierdzia, który przedziwnie za łaską Boga związał się z naszym dziękczynieniem za dar chrztu sprzed 1050 laty, wówczas bowiem, jak zaznaczył w swoim powitaniu papieża na Wawelu 27 lipca abp Stanisław Gądecki, Polska wyszła ze swojej dziejowej prehistorii i zaczęła istnieć historycznie, także odtąd chrześcijaństwo i polskość idą w parze” – podkreślił w homilii abp Wacław Depo.

„Przez ponad tysiąc lat, w czasach spokojnych i czasach trudnych, chrześcijańska wiara dodawała nam skrzydeł, tworząc nowy ochrzczony naród, a Bóg bogaty w miłosierdzie uczynił cudowną polską ziemię urodzajną glebą, która zrodziła duchowe owoce w postaci tylu Polaków, którzy wyróżnili się w wyznawaniu i w obronie wiary, zachowaniem nadziei i praktykowaniem miłości wskazując choćby na osoby św. Faustyny Kowalskiej czy św. Jana Pawła II” – zaznaczył kaznodzieja.

„W tejże historii Polski nie można abstrahować od tego, co stało się w połowie sierpnia 1920 roku, gdy nad Wisłą za przyczyną Maryi, Królowej Polski stał się cud, bo niemożliwe po ludzku zwycięstwo stało się faktem – przypomniał abp Wacław Depo – Dobrze oddał to św. Jan Paweł II, który w Radzyminie 13 czerwca 1999 roku powiedział: noszę w sobie od urodzenia wielki dług w stosunku do tych, którzy wówczas podjęli walkę z najeźdźcą bolszewickim i zwyciężyli płacąc za to swoim życiem. Tak, ten spór o prawdę historyczną, zarówno tę odległą jak i współczesną, jest pewnego rodzaju sporem wciąż aktualnym o Polskę” – zauważył kaznodzieja.

„Polska jest darem Boga, ojczystego domu, kultury, wiary i języka” – podkreślił arcybiskup, a jego słowa zostały przyjęte oklaskami zgromadzonych pielgrzymów. „Dlatego warto i trzeba o nią się spierać, ale w takim sporze nie chodzi o kłótnie i pokonanie przeciwnika, ale chodzi przede wszystkim o zwycięstwo prawdy i przyszłość Ojczyzny” – dodał, i ponownie zabrzmiały oklaski.

W dalszej część rozważania, nawiązując do słów wypowiedzianych przez św. Jana Pawła II, arcybiskup przestrzegał: „Idąc za Jezusem i angażując się w obronę prawdy i godności dzieci Boga, spotkacie się ze sprzeciwem i wbrew własnej woli staniecie się znakiem podziału ze względu na Chrystusa. Świat będzie was nienawidził, bo nie należycie do świata, ale ufajcie, mówił Chrystus, Jam zwyciężył świat”. I kolejny raz na placu przed Szczytem zabrzmiały oklaski słuchającego tłumu.

*

Podczas Mszy św. abp Wacław Depo tradycyjnie poświęcił zioła i kwiaty.

W Eucharystii uczestniczą przedstawiciele władz państwowych różnych szczebli, księża przewodnicy pieszych pielgrzymek. O. generał przywitał też pielgrzymkowe służby medyczne i porządkowe, dziękując im za opiekę i pochylanie się nad utrudzonymi pielgrzymami. Obecni są ojcowie i bracia paulini z generałem Zakonu o. Arnoldem Chrapkowskim oraz przeorem Jasnej Góry o. Marianem Waligórą.

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda