Home WiadomościZ kraju Jasna Góra: wigilia Uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej

Jasna Góra: wigilia Uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej

Redakcja

Na Jasnej Górze już dziś rozpoczynają się główne uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Święto jest dziękczynieniem za szczególną rolę Maryi w dziejach polskiego narodu. W tym roku to też okazja do podziękowania za św. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego, dwóch wielkich naszych rodaków, ale także błaganiem o ustanie epidemii koronawirusa i we wszystkich sprawach Kościoła w Polsce. Na odpust przybywają uczestnicy pieszych i rowerowych pielgrzymek, i chociaż docierają tylko przedstawiciele tradycyjnych kompanii, to jednak duchową drogę przemierzają dziesiątki tysięcy osób.

Dziś kończy się nowenna jasnogórska, która jest corocznym duchowym przygotowaniem do święta Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Przez dziewięć dni uczestniczyli w niej wierni Częstochowy, którzy także odbywali ze swych kościołów pielgrzymki piesze. Nowennę zwieńczy o godz. 17.00 diecezjalna procesja Maryjna z katedry na Jasną Górę, poprzedzona nieszporami w bazylice archikatedralnej. O 19.00 na szczycie odprawiona zostanie Msza św. już z formularza o święcie Matki Bożej.

Jutro Suma odpustowa celebrowana będzie o godz.11.00 na jasnogórskim szczycie. Będzie jej przewodniczył i kazanie wygłosi Prymas Polski abp Wojciech Polak. Wezmą w niej udział, liczniej niż zwykle, polscy biskupi, którzy następnego dnia rozpoczną na Jasnej Górze 386. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Z tego względu będzie to dzień zawierzenia Maryi także tego wszystkiego nad czym będą się pochylali biskupi w następnych dniach.

Jak zwykle w święto Matki Bożej Częstochowskiej, która jest patronką arch. częstochowskiej, wieczornej Mszy św. na Szczycie, o godz. 19.00 przewodniczyć będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Dwie diecezjalne, dwie paulińskie, Pomocników Matki Kościoła i kilkadziesiąt małych grup, tak dziś wygląda pielgrzymkowy dzień na Jasnej Górze.

Wszystkie pielgrzymki stosują się do sanepidowskich wytycznych, te dalsze najczęściej idą sztafetowo, a więc bez noclegów z codziennym dojazdem ok. stu osób na trasę. Wszystkim towarzyszy dziękczynienie za obecność Chrystusa w Eucharystii, modlitwa za Kościół i Ojczyznę. Pomocnicy Matki Kościoła ruch, którego inicjatorem jest kard. Stefan Wyszyński, szczególnie prosili o jego beatyfikację, rozważając treść Jasnogórskich Ślubów Narodu. Jak podkreślają, „Śluby Jasnogórskie, które Prymas zostawił Polakom jako drogę odnowienia moralnego i duchowego narodu w trudnych czasach są cały czas aktualne i nadal bardzo ważne”.

Pielgrzymka tarnowska i w tym roku jest najliczniejsza. Na trasie znalazło się w sumie ok. 4 tys. osób. Pamiętali nie tylko o misjach, wspierając misjonarzy datkami, ale także o poszkodowanych na skutek czerwcowych powodzi mieszkańcach Podkarpacia.

Diec. sosnowicką reprezentują wraz z biskupem sami kapłani, którzy, jak mówią, na nowo doświadczają trudów pielgrzymowania.

Ci, którzy nie mogli wyruszyć lub szli tylko jeden dzień, pielgrzymkę mogli kontynuować duchowo dzięki mediom społecznościowym, a w przypadku Tarnowa, także dzięki specjalnie stworzonej aplikacji.

Za: www.deon.pl


Program obchodów uroczystości Matki Bożej Jasnogórskiej – 25-26 sierpnia 2020 r.

25 sierpnia, wtorek

17.00 – Nieszpory Maryjne w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Rodziny w Częstochowie

17.40 – Diecezjalna Procesja Maryjna z Archikatedry na Jasną Górę

19.00 – Msza św. na Szczycie jasnogórskim – przewodniczy abp Wacław Depo, metropolita częstochowski (zakończenie Nowenny Jasnogórskiej)

21.00 – Apel Jasnogórski /Kaplica Matki Bożej/

Czuwanie nocne – Pomocnicy Maryi Matki Kościoła /Kaplica Matki Bożej, do 1.00/

26 sierpnia, środa

5.30 – Godzinki
6.00 – Odsłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej

10.00 – Modlitwa 'Wszystko postawiłem na Maryję' /kard. Stefan Wyszyński/ – o. Nikodem Kilnar, Katolickie LO z Częstochowy, Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski Pueri Claromontani i Jasnogórski Oktet Dęty /Szczyt jasnogórski/

10.45 – Ingres Księży Biskupów

11.00 – SUMA PONTYFIKALNA
przewodniczy – abp Wojciech Polak, Prymas Polski
powitanie – o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów
Akt Odnowienia Ślubów Jasnogórskich
Po Mszy św. – Przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego
Transmisja TV Trwam

14.00 – Droga Krzyżowa /Wały jasnogórskie/

16.15 – Różaniec /Kaplica Matki Bożej/

18.30 – Procesja Eucharystyczna

19.00 – Msza św. z homilią – abp Wacław Depo, metropolita częstochowski

21.00 – Apel Jasnogórski

zapraszają Ojcowie Paulini

*

„Święto Matki Bożej Częstochowskiej będzie i w tym roku kolejną okazją do wyrażenia wdzięczności Maryi za Jej opiekę nad naszym narodem i błaganiem, by wyprosiła nam łaskę ustania epidemii” – mówi o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry i zachęca do duchowej łączności wszystkich rodaków, zwłaszcza 26 sierpnia.

O. przeor podkreśla, że przychodzimy do Matki, by dziękować „za to, co już, i prosić o to, co jutro”, o ratunek od nieszczęść i ustrzeżenie wiary: „Wpisujemy się w sztafetę ludzi wierzących, oddanych Maryi i świadomych tego, że tak, jak pomagała naszym ojcom, tak może pomagać nam. Trwamy cały czas w pandemii koronawirusa, żebyśmy potrafili w tej sytuacji przez klucz wiary patrzeć i widzieć, że Pan Bóg zawsze mówi do nas poprzez wydarzenia, i każde wydarzenia, nawet trudne, są znakiem Jego miłości do każdego człowieka”.

Jasnogórski przeor zaprasza na świętowanie ku czci Matki Bożej, które może być wyrażone na różny sposób: „Ani odległość, ani takie czy inne przeszkody formalne nie są wstanie przeszkodzić temu, żeby można było obchodzić uroczystości i trwać w duchowej jedności z wszystkimi, którzy tutaj na Jasnej Górze także fizycznie się zgromadzą”.

Paulini zapewniają, że Jasna Góra jest gotowa na przyjęcie pątników i że czynią wszystko, by było tu bezpiecznie. Przypominają, że w kwestiach bezpieczeństwa wiele zależy od samych pielgrzymów, dlatego proszą, w trosce o siebie i innych, o dyscyplinę i odpowiedzialność.

*

Przed kolejnym szczytem pielgrzymkowym o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry zapewnia, że sanktuarium jest gotowe na przyjęcie pątników, a paulini czynią wszystko, by było tu bezpiecznie. O. kustosz zaprasza na uroczystości odpustowe 26 sierpnia, które rozpoczną się już w wigilię święta, i przypomina o stosowaniu się do zaleceń.

„Bardzo prosimy korzystać, przed wejściem i wyjściem, ze środków do dezynfekcji rąk” – zachęca o. kustosz. Podkreśla też, że wszystkie miejsca modlitwy są na Jasnej Górze systematycznie dezynfekowane. „Zapewniamy, że bazylika, kaplica są regularnie dezynfekowane. Nakładamy profesjonalne środki, takie, jakie są używane w szpitalach, na salach operacyjnych. I choć nie są to tanie środki, to dają poczucie bezpieczeństwa, a wielu pielgrzymów przychodzi teraz na Jasną Górę i chcemy, by była ona otwarta dla wszystkich i byśmy mogli czuć się tu bezpiecznie” – informuje.

Paulini przypominają, że w kwestiach bezpieczeństwa dotyczących koronawirusa wiele zależy od samych pielgrzymów, dlatego proszą, w trosce o siebie i innych, o dyscyplinę i odpowiedzialność. Komunikaty dotyczące stosowania się do zasad bezpieczeństwa wyznaczonych przez Sanepid odczytywane są na Jasnej Górze na rozpoczęcie i zakończenie Mszy św. Specjalnie przygotowane, przez paulinów i Policję, spoty informacyjne emitowane są, także w wersji wideo, na telebimach znajdujących się na placu przed Szczytem.

it/ Radio Jasna Góra

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda